Reklama

5 dôvodov, prečo by ste mali piť viac čistej vody

žena pije vodu z pohara

Poliali by ste kvety sladeným nápojom? Určite nie, tak prečo by ste to mali piť práve vy? Čistá voda je základom výživy človeka už odjakživa. Spoznajte 5 argumentov, ktoré hovoria o účinkoch vody na naše zdravie. Prezradíme vám tiež to, aké možnosti úpravy vody môžete využiť na to, aby vám voda z kohútika chutila viac.

Podľa stavby a veľkosti tela môže voda tvoriť od 55 až do 78 % ľudského organizmu. Adekvátny príjem tekutín má významné zdravotné benefity. Čistá voda nemá absolútne žiadne kalórie, tuk alebo cukor – potrebujete viac?

Čo si máte predstaviť pod pojmom „adekvátny príjem“? Podľa niekoho sú to 2 litre alebo 8-10 pohárov, no pravda je taká, že pitie vody by ste mali prispôsobiť vašim potrebám. Pokiaľ športujete alebo sa viac potíte v horúcom počasí, vody by ste, logicky, mali vypiť viac. Dôležité je počúvať vlastné telo a zabraňovať pocitu smädu, ktorý je známkou dehydratácie organizmu. Čo dokáže voda s naším telom?

  1. Potlačí únavu

Ak vás trápia časté pocity únavy, je možné, že ich spôsobuje nedostatok tekutín, vďaka čomu váš organizmus nepracuje tak efektívne. Faktom je, že únava je jedným z príznakov dehydratácie, tak pozor na to. Ak vášmu telu chýba voda, krv sa zahusťuje a jej rozvádzanie po tele zaťažuje srdce, čo spomaľuje rozvádzanie kyslíku a živin v tele.

  1. Zmierni bolesti hlavy a migrény

Bolesti hlavy a migrény trápia značnú časť populácie, v mnohých prípadoch sa im dá zabrániť, najmä vtedy, ak ich spôsobuje dehydratácia. Ak aj vy patríte k ľuďom, ktorým ide často prasknúť hlava, určite viete, že pomáha, ak naraz vypijete väčšie množstvo vody. Lepšie je sa však stavom dehydratácie, ktorá vedie k bolesti, vyhýbať.

žena pije vodu z pohara

  1. Zlepší trávenie

Nedostatok vody v tele často spôsobuje zápchu a problémy s trávením. Hrubé črevo na zabezpečenie hydratácie v takomto prípade čerpá vodu zo stolice, následkom čoho je jej sťažené vylúčenie z tela. Pitie dostatočného množstva tekutín naštartuje váš metabolizmus a pomôže telu s rozkladaním potravy. Tráviaci systém vďaka tomu pracuje efektívnejšie.

  1. Odplaví toxíny

Voda je skvelý „nástroj“ na detoxikáciu, pretože pomáha telu prirodzene odplavovať odpad potom a močovými cestami. Takisto podporuje činnosť obličiek a redukuje riziko vzniku obličkových kameňov riedením solí a minerálov v moči. Pozor však na preliatie organizmu nadmerným príjmom vody – vaše obličky môžu mať problém s filtrovaním toxínov.

  1. Porazí zápach z úst

Aj zlý zápach z úst vie byť signálom, že prijímate málo tekutín. Voda udržiava vašu ústnu dutinu hydratovanú a zároveň odplavuje zvyšky jedál a baktérií. Takisto rieši zapáchajúce čiastočky, ktoré produkujú baktérie.

Ako vám pomôže úprava vody?

Častým problémom, ktorý znemožňuje adekvátne prijímanie vody, je fakt, že vďaka chlóru alebo iným nezdravým zložkám voda z kohútika mnohým ľuďom nechutí. Kvôli tomu sa uchyľujú k baleným a často zbytočne presladeným nápojom.

Úprava vody v domácnostiach je preto častým riešením. Pomocou filtrov si viete aj doma „vyrobiť“ chutnú a najmä zdravú vodu. Dôležité je nechať si spraviť najprv rozbor vody, aby ste zistili, vďaka čomu vaša voda zapácha alebo nie je dobrá. Na základe rozboru si potom viete nechať nainštalovať filter presne podľa potreby. Môže ísť buď o reverznú osmózu, uhlíkový filter či UV lampu, ktorá odstráni všetky baktérie.

Foto: Bigstockphoto        zdroj: PR článok

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme