Reklama
Reklama

Skúste malé ale zdravé bobule – Borievka obyčajná…

borievka obycajna

Borievka je väčšine známa asi preto, že sa z nej pripravuje alkohol… Jej pozitíva a využitie je však ďaleko popredu. Presvedčte sa sami, čo obsahuje tento cenný ker, na aké zdravotné problémy je vhodné ho použiť, ako sa dá využiť v praxi a ešte mnohé recepty, pre zlepšenie Vášho vonkajšieho a aj vnútorného zdravia… Na zdravie s borievkou!

O borievke

Borievka obyčajná (lat. Juniperus Comunis) – čeľaď cyprusovitá

Borievka obyčajná je vyšší ker, ktorý dorastá do výšky okolo 1,5 – 4 metre. Borievka má kratšie pichľavé ihličie a na liečebné účely sa používajú jej fialovo modré bobule (plody). Z borievky sa však zvykne využívať aj jej drevo, ktoré má typickú vôňu vďaka živici a ihličiu. Borievka obyčajná obľubuje suchšie piesočnaté pôdy a nevadia jej ani vyššie položené miesta. Z borievky sa vyrába napríklad aj borovička alebo ďalší podobný alkohol gin. Borievka má pozitívne účinky na náš organizmus v mnohých smeroch zvnútra a aj zvonka. Z borievky si môžete pripraviť čaj, odvar, sirup a ešte… (viď nižšie)

Čo obsahuje borievka – účinné látky

Silné liečivé látky v borievke, robia z tohto keru extra pomôcku zdravia…

Triesloviny, silice, sacharidy, kyseliny, živica a vitamín C.

Borievka účinky na zdravie

Záber, ktorý má na celkové zdravie organizmu borievka je neuveriteľný! Dobre sa pozrite s čím si vie poradiť a určite sa bude hodiť aj Vám…

 • Podpora obranyschopnosti, chráni telo pred chrípkou či nádchou
 • Antiseptické a detoxikačné účinky
 • Silná podpora trávenia, podporuje vylučovanie žlče, zvyšuje chuť do jedla
 • Prečisťuje tráviaci trakt a močové cesty
 • Močopudné účinky, odstraňujú nadbytočnú vodu z tela
 • Znižuje hladinu cukru v krvi, prevencia Diabetesu
 • Prečisťuje a podporuje funkciu pečeni a obličiek
 • Udržiava zdravé dýchacie cesty, odstraňuje kašeľ a hlieny
 • Znižuje hladinu cholesterolu a tukov v tele
 • Udržiava pevné a čisté cievy od škodlivých látok a tukov
 • Upravuje pravidelnosť menštruácie a zmierňuje bolesti
 • Odstraňuje kyselinu močovú z kĺbov, prevencia vzniku Reumy a Dny
 • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
 • Upokojuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku

borievka obycajna

Kde rastie borievka a aké časti sa zbierajú

Borievka obyčajná preferuje slnečné miesta so suchšou pôdou, ktorá má piesočnatý charakter, nevadia jej ani vyššie položené pásma. Z borievky sa zbierajú na liečebné účely dozreté plody (borievky). Tie sa potom používajú ako korenina, vo forme čaju alebo na výrobu alkoholu, sirupu alebo džemu. Plody borievky sa zbierajú od septembra do začiatku decembra.

Použitie borievky v praxi

Borievka má mnohostranné využiť a to nie len vo forme borovičky alebo ginu… Borievku môžete využiť vo forme čaju, odvaru, korenia, alebo vo forme sirupu…

Recept – borievkový čaj (pitie)

Tento liečivý čaj môžete piť pri dusivom alebo hlienovitom kašli, pri zavodnení organizmu, zlom trávení, Reume, pri zvýšenom cholesterole alebo preventívne na prečistenie Vášho tela.

Potrebujete: 2 ČL sušených rozdrvených  plodov borievky, 3 deci vody, 1 ČL medu.

Sušené a rozdrvené borievky vložte do hrnca s vodou a po zovretí varte 3 minúty, potom odvar vypnite a a nechajte lúhovať 12 – 17 minút. Potom tento odvar (čaj) sceďte. Do teplého (letného) čaju pridajte 1 ČL medu a pite po dúškoch.

Recept – borievkový odvar (kúpeľ)

Tento odvar si môžete pridávať do kúpeľa, pokiaľ trpíte hemoroidmi, ste nervózny, máte problémy so spánkom alebo chcete potešiť svoju pokožku liečivými látkami v borievke.

Potrebujete: 150 g sušených borievok alebo 3 hrnček čerstvých borievok, 1,5 litra vody.

Borievky vložte do hrnca, zalejte vodou a varte 5 minút. Potom ich nechajte lúhovať 10 – 15 minút, potom borievky sceďte a odvar vlejte do teplého kúpeľa.

borievka obycajna

Použitie borievky ako korenie

Plody borievky môžete využiť aj na prípravu rôzneho druhu mäsa, najčastejšie sa borievka využíva na prípravu diviny a hovädzieho mäsa. Využiť borievku ako korenie je možné v surovom ale aj v sušenej forme. Borievky ďalej môžete použiť aj na prípravu polievok, omáčky a dokonca aj pri príprave koláčov, krémov či iných sladkých jedlách.

Recept borievkový sirup

Tento sirup môžete používať do džúsu, smoothie nápoja, koktailu, do bielych mliečnych produktov (bez príchutí), do čaju, kaše, krémov, ovocných šalátov alebo len tak na lyžicu ako prevenciu vzniku rôznych ochorení vypísaných vyššie.

Potrebujete: 0,5 kg dozretých borievok, 500 g cukru (biely alebo trstinový), 1 PL citrónová šťava.

Tento sirup je ideálne robiť deň dopredu. Umyté a vysušené borievky večer roztlačte (popučte) a cez noc ich nechajte tak. Ráno túto hmotu sceďte cez gázu alebo čistú látku, aby sa odstredili pevné časti. Potom do tejto tekutiny pridajte cukor, citrónovú šťavu a nechajte odležať 12 – 24 hodín pri izbovej teplote, cukor sa rozpustí. Potom tento borievkový sirup dajte do fliaš, dobre ho uzatvorte a dajte do chladničky. Cukor a kyselina citrónová fungujú ako konzervanty, ale ak tento sirup nespotrebujete do 2 – 4 týždňov, tak to dajte ešte sterilizovať.

UPOZORNENIE

Borievku obyčajnú by nemali užívať tehotné a kojace ženy a ľudia s nejakým ochorením obličiek. Ak nie ste 100 % zdravý, tak radšej konzumáciu borievky konzultujte so svojím lekárom.

Kliknite pre zväčšenie

Info borievky

Podobné a taktiež účinné sú aj plody trnky.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme