Reklama
Reklama

Zelený čaj matcha tea – nebezpečný frajer?!

zelený matcha čaj

Je to frajer, ale…!  Zelený čaj matcha tea má extrémne pozitívne účinky na zdravie i na chudnutie. Príprava matcha čaju je iná – viď recept, cena je v norme. Ale skrýva v sebe aj nebezpečenstvo, najmä ak ho používate moc často (viď nižšie).

Ak ho budete piť alebo používať v kuchyni príležitostne, tak pozitíva určite prekonajú negatíva.  Občasnú šálku matcha čaju Vaše telo určite ocení. Veď keď ho pijú japonci a budhisti, tak asi nebude najhorší. Je jasné, že len vďaka pitiu zeleného matcha čaju sa nedožijete 120 rokov, ale ako podpora ku zdravšiemu a krajšiemu telu nebude na škodu. Vyskúšate uvidíte.

O čaji matcha

Čaj matcha poznali Japonci už v rokoch okolo 2 300 pred našim letopočtom. Čoskoro ho začali piť aj Číňania. Tento japonský zdravý nápoj je niekoľkonásobne silnejší ako zelený čaj. Vzácne a účinné látky, ktoré matcha čaj má, sú liečivé a ich pozitívny účinok na zdravie pocítite okamžite. Koncentrácia živín v jednej dávke je ohromujúca. V jednej šálke, čaju matcha, máte taký pomer živín ako v cca 10-tich šálkach zeleného čaju.

Chuť matcha čaju je sladko -horká. Neviem, či Vám bude chutiť, ale dá sa vypiť.  Dnes pijú matcha čaj nie len budhisti, ako tomu bolo v minulosti, ale aj bežný ľudia, ktorý chcú byť zdravý a štíhli. Zelený čaj matcha sa spracováva nasledovne – celé listy Matcha sa pomelú na drobný prášok, ktorý sa potom používa ako liečivý čaj. Farba čajového prášku je zelená.

Čo obsahuje zelený matcha čaj – účinné látky

Matcha tea obsahuje podstatne viac živín a pre telo potrebných látok ako zelený čaj (Zelený čaj je taktiež zdravý, ale v porovnaní s matcha čajom má jeho konzumácia menšie účinky na zdravie i na chudnutie)

Matcha čaj má pre zdravie hodnotu najmä v tom, že obsahuje nesmierne veľa antioxidantov (mnohonásobne viac ako zelenina, ktorá ich obsahuje taktiež veľa), ktoré v dnešnej uponáhľanej a stresovej dobe potrebuje každý. Obsahuje však aj vitamíny a ďalšie prospešné látky. Pozor však na to, že matcha čaj obsahuje aj kofeín (asi ako káva), takže ak naňho nie ste zvyknutý, ak by ste po ňom nezaspali alebo máte vysoký tlak, tak opatrne.

Obsahuje: Bielkoviny, sacharidy, antioxidanty, kofeín, vápnik, železo, draslík, vitamín A a vitamín C

Nutričná hodnota – matcha čaj (100g)

KJ– 1205,4 Kcal– 287  Bielkoviny– 52 g  Sacharidy– 34 g  Vápnik – 400 mg

Vitamín A – 5 200 IU Vitamín C – 200 mg  Železo – 17 mg  Draslík – 1800 mg

zelený matcha čaj a metličkaÚčinky na zdravie matcha čaju

Účinky sú rôznorodé, od podpory imunity, cez dodanie energie, prevenciu až po chudnutie. Pozor však, nie je to “zázrak” na všetko, matcha čaj je skôr ako vhodný doplnok pre zdravšie a krajšie telo.

 • Silná podpora imunitného systému
 • Prevencia pred rakovinou, ochrana buniek pred rakovinovým bujnením
 • Detoxikácia celého tela, zbavuje telo škodlivých látok (toxíny, …)
 • Udržiava mladistvý vzhľad
 • Povzbudzuje telo a aj dušu
 • Podporuje trávenie
 • Podporuje chudnutie
 • Znižuje vysoký cholesterol
 • Normalizuje cukor v krvi
 • Prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami
 • Upokojuje nervový systém
 • Dodáva energiu priebežne
 • Zabezpečuje pokojnú myseľ
 • Podporuje funkciu mozgu a pamäti
 • Prírodné antidepresívum – zlepšuje náladu
 • Vhodná pre Diabetikov, celiatikov, vegetariánov
 • Vhodná pre športovcov a pre ťažko pracujúcich ľudí (fyzicky a aj psychicky)

Matcha tea – účinky na chudnutie – Čaj matcha má silne pozitívne účinky na celkové zdravie človeka a ešte k tomu aj podporuje chudnutie. Účinné látky, ktoré v sebe ukrýva majú obrovskú moc, ale… Základom zdravého chudnutia je – najprv si upraviť stravu (pravidelná, výživná, nízke energetické hodnoty), pitný režim a pohybovú aktivitu. Ak toto všetko zvládnete, potom Vám bude veľkou pomôckou práve matcha čaj, ktorý pomôže rýchlejšie uvoľniť podkožný tuk. Konzumáciu a prípravu čaju matcha dodržujte presne podľa popisu nižšie

Aké nebezpečenstvo skrýva matcha čaj?

Prečo môže matcha tea aj škodiť? Portál health.com uverejnil informáciu o obave s obsahu nebezpečného olova v matcha čaji. Aj keď sa prevažne pestuje ekologicky, bolo preukázané, že listy matcha čaju obsahujú aj olovo, ktoré rastlina do seba absorbuje z prostredia – týka sa to najmä čaju pestovaného v Číne. Pri  „klasickom“ čaji sa luhovaním uvolní z listov do čaju do  10% olova, pričom na prípravu matcha čaju, sa používajú celé čajové lístky, takže vypijete alebo zjete 100% olova obsiahnutého v lístkoch matcha. Nezávislá skupina ConsumerLab.com odhaduje, že šálka matcha čaju môže obsahovať až 30 krát viac olova, ako šálka klasického zeleného čaju (ktorý sa luhuje). Preto doporučujú piť maximálne 1 šálku matcha čaju denne a nepodávať tento čaj deťom.

Väčšinou platí, že každá minca má dve strany a zdá sa, že ani Matcha čaj nie je výnimkou. Ak je to pravda (netestoval som matcha čaj na obsah olova, takže neviem), ako najrozumnejšia sa javí zlatá stredná cesta. Využiť pozitívne účinky matcha, ale nepreháňať to. Čo tak si dať šálku 3-5 krát v týždni?

„S mierou pijem matcha čaj, zdravý človek budem vraj!“

Info obrazok matcha caj

Príprava Matcha čaju – recept

Príprava, recept matcha tea je zložitejší proces, ako zaliať klasický čaj, ale isto to zvládnete : -)

Potrebujete: zovretú 70 – 80 stupňovú vodu (90 ml), metličku na čaj matcha, 0,5 ČL prášku matcha a šálku

Do šálky vložte prášok matcha a zalejte ho 70 – 80 stupňovou vodou. Zoberte si špeciálnu metličku na čaj matcha a približne 10 – 13 sekúnd tento čaj miešajte (tak ako rozšľahávate žĺtka na praženicu). Potom čaj teplý vypite. Dodržaný postup Vám zaručí, že všetky živiny sa uvoľnia do tekutiny a Vy budete piť extra zdravý nápoj. Na zdravie!

Čo na záver – Matcha čaj je naozaj super produkt prírody, aj keď má svoje muchy. Výhody pre zdravie však niekoľko násobne predčia jeho nedostatky, takže pokiaľ ešte váhate, tak prestaňte a vyskúšajte ho! Pokiaľ ho budete piť z mierou, tak Vaše telo bude nadšené.

Prečítajte si aj:

“V mnohom matcha čaj predčí. Nerozhodnete sa pre čaj lapacho aj Vy?”
“Smradľavo-kyslý elixír zdravia. Pripravte si ho doma za pár minút”

Share Button

4 Responses to Zelený čaj matcha tea – nebezpečný frajer?!

 1. simka píše:

  mne veľmi chutí, používam ho aj na pečenie alebo smoothie, tam ale kupujem lacnejšiu verziu..zasa na pitie využívam tie lepšie, ale sú zasa aj drahšie…dobru matchu som našla na pitie, bála som sa kúpiť lebo som túto značku nepoznala ale nakoniec som spokojná, chutí dobre a má aj peknú farbu 🙂

 2. Čajofil píše:

  Áno, čoraz väčšia obľuba čajov spôsobuje, že jej priemyselná masová produkcia využíva stále viac chemikálií + čajové lístky absorbujú látky zo znečisteného okolia… :-/

  A nedá mi: autor má neskutočnú schopnosť (a to nie len v tomto článku) použiť “s” namiesto “z” a naopak… povedz si “s kým, s čím” resp. “z koho, z čoho” a prosím uprav to, veľmi to ruší… a ani nehovorím plurál množného čísla, že by mohol aspoň občas trafiť mäkké “i” 😀

 3. Matcha čaj píše:

  Informácia o obsahu olova v čaji Matcha ma zaskočila. Presne ako píšete, každá minca má dve strany. Čo narobíme.

 4. admin píše:

  Vyskúšali ste ho už? Podeľte sa prosím s vašimi skúsenosťami, pomôžete ostatným.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme