Reklama
Reklama

Glutaman sodný E 621

glutaman sodny

Glutaman sodný – aj Vy ho poctivo sledujete na obaloch potravín a vyhýbate sa mu? Je skutočne pravda, že je to nebezpečná a škodlivá látka? Kde sa nachádza a koľko ho môžeme skonzumovať?

Glutaman sodný je soľ glutámovej kyseliny. Glutaman je látka, ktorú telo nevyhnutne potrebuje ako „stavebnú“ látku pre bunky. V rozumnej dávke je pre telo potrebná, no najväčší problém s glutamanom nastáva v jeho nadmernom používaní v potravinárskom priemysle. Glutaman sodný sa používa v potravinách ako zvýrazňovač chuti a samozrejme, že výrobcovia chcú, aby ich potraviny boli výrazné, chutné a ľudia ich opätovne kupovali…



Glutaman sodný nachádza v množstve bežných potravín, ktoré každý deň konzumujeme. Nachádza sa v rôznych polotovaroch, dochucovadlách (bujóny, koreniny…), instantných polievkach, omáčkach, rôznych mliečnych produktoch, sladkostiach, slaných maškrtách (čipsy, tyčinky, chrumky…) a podobne. Glutaman sa nachádza aj v zdravých bežných potravinách, kde je jeho prírodnejšia a „čistejšia“ forma a tejto sa báť netreba, pretože ju telo hneď vyšle do buniek ako potrebnú látku. Nižšie sú vypísané niektoré z potravín kde sa glutaman nachádza. Ako bolo spomenuté, problém nastáva v glutamane, ktorý je pridávaný „umelo“ do potravín bežného konzumu. Tento glutaman spolu s „prírodným“ glutamanom môže zvýšiť hladinu v tele a časom pri zvýšených dávkach spôsobiť, niektorý zo zdravotných problémov. Až pri dlhodobej zvýšenej konzumácii sú v organizme spustené obranné mechanizmy v podobe niektorého ochorenia

„Prírodný glutaman“ sa nachádza v

  • Paradajky
  • Orechy
  • Ryby
  • Riasy Cambu
  • Hovädzie, bravčové mäso
  • Strukoviny

Toto sú len niektoré bežné potraviny, v ktorých sa glutaman nachádza. Treba brať do úvahy, že prijímate glutaman z bežných potravín, ale aj z potravín do ktorých je „primiešaný“ kvôli zvýrazneniu chuti, a teda vyššia hladina sa môže časom nejako prejaviť…

Riešenie v otázke príjmu glutamanu

Je dobré sledovať zloženie potravín, ktoré kupujete a tak si vyberať potraviny, ktoré glutaman neobsahujú. Škála potravín, značiek a druhov je dostačujúca na to, aby ste si vybrali potravinu bez glutamanu. Nemusíte sa však báť, ak prijmete potravinu s glutamanom 2 krát do týždňa, nič sa nestane a Vaše telo to vie bez problémov vstrebať. Ak však konzumujete denne potraviny s pridaným glutamanom, tak ste aj Vy v rizikovej skupine, ktorej sa časom môžu nastať nejaké zdravotné problémy

Vo vysokých dávkach glutaman spôsobuje

  • Únavu, nedostatok energie
  • Bolesti hlavy
  • Podráždenosť
  • Cukrovku
  • Obezitu / nadváhu
  • Žalúdočné vredy
  • Alergie

Vyššie uvedené zdravotné riziká, ktoré so sebou nesie dlhodobo veľké množstvo glutamanu v organizme sú len informatívne, táto látka dokáže narušiť celkový chod tela, a prejaviť sa môže aj v inej podobe zdravotného rizika…

Glutaman je vo veľkých množstvách škodlivá látka, ale jeho sledovaním ho viete v potrave ustriehnuť…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme