Reklama
Reklama

Pitný režim – koľko piť, kedy a čo piť???

voda

Koľko vody vypijete počas dňa? Nemám na mysli limonádu, smoothies, minerálku, čaj alebo kávu… Je tu reč o obyčajnej vode. Ak chcete schudnúť alebo udržať svoje telo v dobrej kondícií, tak musíte dbať na správny pitný režim. Všetci ste už o tom isto počuli, ale viete čo všetko to obnáša a ako ho správne dodržiavať?

Pitný režim je základom nie len pri chudnutí, ale aj pri udržaní Vašej hmotnosti a dobrého zdravia. Bez vody je organizmus dehydrovaný, zanesený a celkovo spomalený. Bez prísunu vody do tela, nemáte urýchlené trávenie, vyprázdňovanie a vylučovanie škodlivých látok z tela. Vedeli ste, že vďaka vode sa organizmus detoxikuje?

Nesmiete čakať na signál tela, že má nedostatok tekutín. Ako náhle pocítite smäd, je to dôkazom toho, že nedodržujeme správne pitný režim a telo je mierne dehydrované.  Prijímať tekutiny je dôležité aj v čase, keď smäd vôbec nepociťujete. Myslite na to.Odborníci doporučujú denne vypiť minimálne dva až tri litre tekutín. Počas horúcich letných dní, pitím kávy alebo cvičením sa toto číslo zvyšuje. Mnohý robia tú chybu, že prijímajú tekutiny iba nárazovo. To znamená, že naraz vypijete väčší objem tekutín. To nie je správne, pretože telo nedokáže spracovať takéto množstvo vody naraz. Efektívnejšie a správnejšie je prijímať tekutiny v menšom objeme, ale častejšie. Tak isto, ako je to s pravidelným jedením, menšie porcie, ale častejšie.

 • Pred každým jedlom vypite pohár vody (2-3 deci), potom si dajte 10 – 20 minút pauzu a potom jedzte.
 • Po jedle pite až po pol hodine (nech sa jedlo natrávi)
 • Po 18  – 19 hodine už nepite (nech sa nezavodňujete)

ovocné nápojeTaktiež si treba dávať pozor na to čo pijete. Na dodržanie pitného režimu nie sú vhodné sladené a ochutené nápoje, káva alebo alkohol. Takisto sa nedoporučuje konzumácia mlieka alebo mliečnych nápojov, ako náhradu za čistú vodu. Vhodné sú:

 • Voda (z vodovodu)
 • Neperlivá, neochutená minerálka
 • Nesladený bylinkový čaj

Jednoduchý vzorec pre výpočet pitného režimu je nasledovný: na 10 kilogramov Vašej hmotnosti vypite 3-4 deci vody. Ak vážite 50 kilogramov, tak denne by ste mali vypiť približne 1,8 – 2 litre vody. Tento výpočet je iba približný.

Ak nedodržujete správny pitný režim, môžete trpieť:

Mať sucho v ústach je to najmenej, ak však nedodržujete pravidelný pitný režim, tak sa časom vedia pridružiť niektoré z týchto problémov…

žena s pohárom v ruke

 • Zápchou
 • Bolesťami hlavy
 • Nevoľnosťou
 • Malátnosťou
 • Suchými sliznicami
 • Nespavosťou
 • Zadržovaním vody v tele

V tele sa zastavuje a zneefektňuje vylučovanie škodlivín čo má negatívny vplyv na fungovanie celého metabolizmu.

Pri nedostatku tekutín sa v tele spomaľujú chemické procesy, bunky sa pomalšie obnovujú a človek rýchlejšie starne. Celkovo cítite únavu a ste bez energie. Doslova voda je „palivo“ pre naše telo.

Ako je to s vodou pri chudnutí? Dozviete sa tu viac, nepodceňte pitný režim, je to tak isto dôležité, ako stravovanie.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme