Reklama

Syndróm suchého oka môže signalizovať aj iné ochorenia!

žena si kvapká kvapky do očí

Pálenie, svrbenie či bolesť očí, zhoršené videnie, podráždené a začervenané oči i dokonca aj občasné nadmerné slzenie. Trápia tieto problémy aj vás? Je možné, že máte syndróm suchého oka. Na jeho liečbu nestačia bežné kvapky, pretože celkový problém nimi nevyriešite. Syndróm suchého oka však môže sprevádzať aj omnoho horšie neduhy.

Laická liečba nie je riešenie

Príznaky syndrómu suchého oka už postrehol aspoň raz v živote každý, a až štvrtina celej populácie potrebuje na riešenie problému navštíviť lekára. Podľa toho, ktorá vrstva slzného filmu je porušená, je totiž nutné prispôsobiť liečbu. Iba odborník vie vyšetriť spojivky, rohovku a ďalšie vrstvy prednej časti oka, následne ich posúdiť a navrhnúť vhodnú zdravotnú starostlivosť.

Syndróm suchého oka by sa nemal liečiť laickým spôsobom. Tým, že si sami kúpite kvapky či umelé slzy, nevyriešite skutočnú príčinu ťažkostí. Druhým nezanedbateľným faktom je tiež to, že tento problém môže signalizovať aj iné ochorenia.

Čo spôsobuje syndróm suchého oka?

Syndróm suchého oka môžu zapríčiniť viaceré faktory. Patrí k nim práca s počítačom, tabletom či inou technikou, dlhý pobyt v klimatizovaných priestoroch, prašné alebo veterné prostredie či smog v mestách. Rovnako nepomáha ani dlhé šoférovanie, časté trenie očí a mnohokrát aj používanie kontaktných šošoviek.

žena si kvapká kvapky do očí

Ľudom po päťdesiatke sa vo všeobecnosti zhoršuje zrak a zároveň znižuje tvorba sĺz. U žien v tomto veku je riziko ešte vyššie. Taktiež aj u tých, ktorí v minulosti absolvovali akúkoľvek operáciu očí. Syndróm suchého oka môže spôsobiť aj dlhodobé užívanie liekov.

Môže to byť ešte vážnejšie

Za syndrómom suchého oka sa môžu skrývať aj oveľa vážnejšie problémy, ako je napríklad cukrovka či reuma. Tento problém ale môže zakrývať aj poškodenie pečeni alebo poruchu štítnej žľazy. Pokiaľ začnete pociťovať suchosť v očiach či iný problém so zrakom, neváhajte navštíviť očného lekára. Môže zachrániť viac ako “len” váš zrak.

Foto: Bigstockphoto   zdroj: PR článok

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme