Reklama
Reklama

Lipa veľkolistá, malolistá, lipový čaj – zdravé a pekné telo

lipa lipovy caj

Ste prechladnutý, máte ťažké trávenie, trápi Vás kašeľ, teplota, zlý spánok alebo chcete mať krásne vlasy či sviežu pleť??? Uvarte si liečivý čaj alebo odvar z lipy veľkolistej či z lipy malolistej a čoskoro sa Vám uľaví… Lipa veľkolistá a lipa malolistá si hravo poradia s rôznymi problémami zdravia a aj krásy… Presvedčte sa na vlastnej koži…

O lipe veľkolistej

Lipa veľkolistá (lat. Tillia Platyphyllos) – čeľaď slezovitá

Lipa veľkolistá je mohutný listnatý strom s typickými srdiečkovými listami a liečivými kvetmi, z ktorých Vám určite babka robila čaj, keď ste boli malý. Lipa veľkolistá je liečivý strom, z ktorého sa najčastejšie využívajú jeho kvety a kôra stromu na výrobu liečivého čaju. Lipa má komplexné liečivé účinky na celé naše telo. Najčastejšie je využívaná na zlepšenie trávenia, na boj proti chrípke, prechladnutiu, odstránenia hlienov, kašľa, kožných poranení ale čaj z lipy viete využiť aj na skrášľovacie procedúry (viď nižšie)… Lipa veľkolistá môže dorásť až do výšky 20 – 40 metrov. Nezabudnite, že v júny a v júli sa môžete ísť prejsť a nazbierať si kvety tohto liečivého stromu, ktoré práve v týchto mesiacoch kvitnú. Doma kvety lipy usušte a môžete ich využívať počas celého roka na čaj alebo na skrášľujúce kúry na vlasy či Vašu pokožku (viď nižšie).

O lipe malolistej

Lipa malolistá (lat. Tillia Cordata) – čeľaď slezovitá

Lipa malolistá je liečivý strom veľmi podobný lipe veľkolistej, ktorý môže dorásť do výšky 25 metrov. Má tiež typické srdcovité listy a kvety, avšak tieto listy sú menšie ako u lipy veľkolistej. Strom lipy malolistej má kôru hladkú a do sivej farby. Lipa malolistá je odolný a mohutný strom, ktorý rastie v našom podnebnom pásme bežne. Lipa malolistá má rovnaké liečivé účinky ako lipa veľkolistá. Z kvetov lipy malolistej sa robí liečivý čaj, viď nižšie.

Rozdiel medzi lipou veľkolistou a lipou malolistou

Ten najznateľnejší rozdiel medzi týmito dvomi lipami je už podľa mena vo veľkosti ich listov. Lipa malolistá má veľkosť listov okolo 5 centimetrov a lipa veľkolistá má veľkosť listov okolo 8 – 10 centimetrov. Ďalším rozdielom je výška do ktorej tieto lipy dorastajú. Lipa malolistá rastie do výšky okolo 20 – 25 metrov a lipa veľkolistá rastie do výšky aj 35 – 40 metrov. Kôra lipy malolistej je bledšej farby ako kôra lipy veľkolistej. Spoločné však majú účinné látky, ktoré sa v lipových kvetoch a lístkoch nachádzajú a tým sú obe lipy zdravým pomocníkom organizmu ale aj Vašej krásy.

lipa - kvety a listy

Čo obsahuje Lipa – účinné látky

Lipa malolistá a lipa veľkolistá obsahujú približne rovnaké silné účinné látky, ktoré robia z tohto stromu zdravého „vylepšováka“.

Éterický olej, flavonoidy, vitamíny C, E, sacharidy a triesloviny.

Lipa účinky na zdravie

Kvety lipy majú veľmi silné a obšírne účinky na náš organizmus a preto by určite nemali chýbať v žiadnej domácej lekárničke.

  • Podporuje imunitný systém, chráni bunky pred radikálmi, prevencia vzniku rakoviny
  • Silné antiseptické účinky, detoxikuje organizmus
  • Mierne antibiotické účinky, vhodná počas chrípky a prechladnutia
  • Lieči kašeľ, odstraňuje hlien z dýchacích ciest
  • Zahrieva organizmus, riedi krv, prekrvuje končatiny
  • Podporuje trávenie, stolicu, vylučovanie žlče, zvyšuje chuť do jedla
  • Odstraňuje poruchy trávenie (plynatosť, zápcha), pálenie záhy
  • Močopudné účinky, uvoľňuje nadbytočnú vodu z tela
  • Zlepšuje funkciu obličiek, pečeni a močového mechúra
  • Hojí poranenia a kožné choroby, dezinfikuje rany, urýchľuje hojenie
  • Upokojuje nervový systém, odstraňuje z tela stres, zabezpečuje dobrý spánok

Kde rastie Lipa

Lipa malolistá a aj veľkolistá nie sú náročné na pestovateľské podmienky. Rastú skoro na celom území našej krajiny v parkoch, záhradách a lesoch. Lipa veľkolistá a lipa malolistá potrebujú pre svoj dobrý rast priepustné, mierne mokré pôdy a slnko. V júny a v júli kvitnú kvety lipy, ktoré sa zbierajú na liečivý čaj. Tieto kvety sa sušia a potom ich počas celého roka môžete používať. Kvety lipy sú príťažlivé aj pre včely a ich lipový med, ktorý produkujú je veľmi chutný a zároveň aj zdravý.

Lipa vo forme

Lipa sa najčastejšie využíva vo forme čaju, ale zohnať si viete aj lipový med. Lipový med určite kupujte iba od overeného včelára, aby ste mali tú najvyššiu kvalitu. Na liečivý čaj sa používajú kvety s lístkami. Lipový čaj môžete použiť pri ktoromkoľvek probléme vyššie vypísanom. Z lipových kvetov si môžete pripraviť aj odvary, ktoré Vám zlepšia Vašu pleť a aj vlasy.

Recept – lipový čaj z kvetov

Lipový čaj je skutočným „vylepšovákom“ pre naše zdravie. Či ho použijete počas chrípky, zlého trávenia, nespavosti, zlej nálade, zavodnení Vášho tela alebo inom probléme, môžete sa spoľahnúť, že lipový liečivý čaj s obsahom cenných účinných látok, tieto problémy vyrieši.

lipovy caj

Potrebujete: 1 PL sušených kvetov lipy, 4 deci vody, sitko na čaj, hrnček a ak ľúbite tak plátok citrónu

Kvety lipy si dajte do sitka na čaj a vložte do hrnčeka. Zalejte to 4 deci vody a nechajte lúhovať približne 12 – 15 minút. Po tomto čase čaj vyberte a môžete teplý vypiť. Ak chcete pridajte si aj šťavu z citróna alebo trochu medu, ale lipový čaj je sám o sebe sladký. Počas choroby pite lipový čaj 2 krát za deň. Lipový čaj sa nedoporučuje piť dlhodobo, medzi lipovými kúrami majte aspoň mesačné pauzy.

Recept – lipová kúra na vlasy

Potrebujete: 4 PL sušených kvetov lipy, pol litra vody, hrniec

Lipové kvety zalejte pol litrom vriacej vody a nechajte to prikryté lúhovať približne 35 – 40 minút. Po tomto čase odvar sceďte a teplý si ho naneste na umyté a mokré vlasy. Tento lipový vývar masíruje do pokožky a naneste ho aj na celé vlasy. Nechajte pôsobiť aspoň 20 – 30 minút a potom vlasy opláchnite. Vďaka tejto kúre budete mať vlasy pevné, lesklé a zdravé. Túto kúru môžete aplikovať 1 krát do mesiaca, ak si vlasy farbíte, tak pokojne aj 2 krát.

Recept – lipová kúra na tvár

Potrebujete: 1 PL sušených kvetov lipy, 2,5 deci vody, hrnček

Lipu dajte do hrnčeka a zalejte vriacou vodou. Nechajte ju lúhovať aspoň 30 minút, pričom sa do vody uvoľnia liečivé látky. Potom čaj sceďte a teplý nanášajte na tampóniku alebo na sterilnej gáze na tvár, prípadne iné časti pokožky (ekzém, akné, psoriáza, popáleniny…). Táto kúra zabezpečí dobré hojenie poranení, vydezinfikuje rany a podporí regeneráciu kože.

Kliknite pre zväčšenie

Info lipa

Nezabudnite, že na krásne zdravé vlasy funguje aj žihľava dvojdomá. Recepty na žihľavový odvar, šampón a zábal.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme