Reklama
Reklama

Vegetariánstvo – čo to je, druhy a dôvody…

vegetariánstvo nápis

Všetci vedia, že vegetariánstvo znamená, nejesť mäso. Nie je to však len o nejedení mäsa… Spoznajte tento širší pojem vegetariánstva, aké má pozitíva, aké má možné negatíva na zdravie a aké úrovne (druhy) vegetariánstva sú…

Vegetariánstvo je životný štýl, nie je to nejaká diéta, alebo spôsob stravovania, ktorý dodržujete, len keď Vám to vyhovuje. Tento zrod vegetariánstva začal pravdepodobne v Indii, podobne, ako prvá liečiteľská metóda Ajurveda.

Čo je pojem vegetariánstvo?

Pojmom vegetariánstvo rozumieme nekonzumovanie akéhokoľvek mäsa (hovädzie, bravčové, hydina, divina, ryby ani morské plody…). Prestať jesť mäso má viacero dôvodov. Vegetariánstvo však znamená nejesť mäso, mäsové produkty a najčastejšie je to spojené aj s nekonzumovaním alkoholu, cvičením a udržovaním sa v celkovej pohode. Vegetariánstvo má rôzne dôvody, najčastejšie však zdravotné hľadisko, kvôli konzumácii nekvalitných mäsových produktov, potom etická otázka a do úvahy prichádza napríklad aj ekologická otázka (viď nižšie). Mäso a mäsové produkty sa trávia niekedy až 5 – 6 hodín, pričom rastlinné produkty sú skoro za polovičnú dobu už natrávené, aj toto môže byť jeden z dôvodov nekonzumovania mäsa a mäsových produktov.

zdravé vegetariánske šaláty, čerstvá zelenina vajíčka avokádo

Niektorý vegetariáni nekonzumujú ani mlieko a mliečne produkty, iný zas vajíčka a vaječné produkty a niektorý zas konzumujú iba hydinu či ryby… Aj vegetariánstvo zahŕňa rôzne druhy či úrovne (viď nižšie).

Pozitívne účinky vegetariánstva na zdravie

Tieto pozitívne účinky sú pre vegetariánov všeobecné, ale nemusia platiť u každého. Každý sa stravuje inak a preto keď nejete mäso a mäsové produkty, ale konzumujete vo väčšom množstve iné potraviny, tak to môže byť úplne inak. Neberte tieto informácie ako „pevne“ dané, každý to máme inak…

 • Rýchlejšie trávenie – tým, že nekonzumujete mäso a mäsové produkty, mali by ste mať rýchlejšie trávenie
 • Nižší cholesterol a krvný tlak – mäso a mäsové produkty majú viac tukov (živočíšnych) a tieto tuky sa ťažšie spaľujú, ako tuky rastlinné
 • Prípadne nižšia hmotnosť – ak konzumujete vyváženú stravu bez mäsa, tak Vaša hmotnosť by mohla byť nižšia, ako u človeka, ktorý mäso konzumuje
 • Nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení
 • Nižšie riziko vzniku rakoviny
 • Pri správnom zložení stravy zvýšená imunita
 • Nižšie riziko zápalových ochorení

drevena miska v tvare srdca plna ovocia a zeleniny

Možné negatívne účinky na zdravie

Ak si človek nevie poskladať vyváženú stravu bez mäsa a mäsových výrobkov a konzumuje stravu chudobnú na železo, minerály, vitamíny, tuky a podobne, tak toto „nesprávne“ pochopené vegetariánstvo môže priniesť tieto negatívne účinky. Vyslovene – negatívne účinky vegetariánstva vznikajú, ak je človek neinformovaný.

 • Anémia, chudokrvnosť – ak neprijímate dostatok železa, vitamínov z rastlinnej stravy, tak potom prichádzajú najčastejšie tieto problémy… Prečítajte si kde sa nachádza železo, okrem mäsa a mäsových produktov…
 • Lámanie vlasov či nechtov – nedostatkom vápnika, ostatných minerálov a vitamínov sa môže stať, že vlasy alebo nechty budú oslabené, preto dbajte na dostatok vitamínov, minerálov a aj tukov.

mladá žena si drží vlasy - má ich rozštiepené a nezdravé

Druhy (úrovne) vegetariánstva

Semi vegetariánstvo – možno ste to aj Vy! Tento pojem semivegetariánstva zahŕňa to, že občasne konzumujete hydinu a ryby. Nekonzumujete však ostatné druhy mäsa a mäsové produkty z nich.

Pesco vegetariánstvo – tento druh vegetariánstva je trochu „prísnejší“, pretože vylučuje konzumáciu hydiny a iných druhov klasického mäsa, ale povoľuje konzumáciu rýb a plodov mora.

Lakto vegetariánstvo – tento druh vegetariánov nekonzumuje mäso, mäsové produkty a ani vajcia a vaječné produkty. Konzumujú však mliečne a rastlinné produkty.

Lakto-ovo vegetariánstvo – tento druh vegetariánstva nekonzumuje žiadne mäso, mäsové produkty ani ryby či plody mora. Konzumujú však mlieko, mliečne produkty, vajcia a vaječné produkty.

Ovo vegetariánstvo – tento druh vegetariánstva nekonzumuje mäso, mäsové produkty, mlieko, mliečne produkty, ale konzumuje vajcia a vaječné produkty.

Vegánstvo – tento samostatný druh stravovania je podobný vegetariánstvu, ale je prísnejší pretože sa nekonzumujú žiadne živočíšne produkty. Konzumuje sa iba rastlinná strava, žiadne mäso, mäsové produkty, mlieko, mliečne produkty, vajcia a dokonca ani med.

mladá žena ma pred sebou mnozstvo cerstvej zeleninyDôvody prečo sa ľudia dajú na vegetariánstvo

Najčastejšie dôvody prečo sa človek stáva vegetariánom sú nasledovné… Ak sa aj Vy rozhodnete byť vegetariánom, tak určite to nejaký dôvod bude mať.

 • Etický dôvod – najčastejší dôvod prečo sa stať vegetariánom je etická otázka, z pohľadu utrpenia zvierat. „Násilný“ odchov zvierat, držanie v klietkach, usmrtenie a rôzne ďalšie parametre odrádzajú ľudí, aby konzumovali mäso a mäsové produkty.
 • Kvalita mäsa – o klietkovom či vôbec veľkochove zvierat sa tiež nedá hovoriť ako o dobrom prostredí pre chov zvierat a následnú kvalitu ich mäsa. Ďalšia vec je kvalita stravy, ktorá je dodávaná chovaným zvieratám. Veľkochovy potrebujú, aby zvieratá rýchlo narástli, vyhli sa rôznym chorobám, ktoré ich v biednych podmienkach často postihnú a preto sú v ich strave mnohé „nezdravé“ látky ako napríklad urýchľovače rastu, hormóny, antibiotiká a tie potom aj my konzumujeme v ich mäse. Keď konzumovať mäso, tak z kvalitného chovu, čo je dnes tiež problém zohnať.
 • Energetická úroveň – niektoré kultúry veria, že keď konzumujete mäso z mŕtveho tvora, tak sa Vám táto energia skôr či neskôr vráti. Táto karmická úroveň je však v niektorých kultúrach „posvätná“ a preto napríklad budhisti, ajurveda a podobne nekonzumujú mäso, iba rastlinnú stravu… Je to tiež spojené s ľútosťou, že zviera umrelo len preto, aby sme my mali čo jesť…

Záverečné zhodnotenie vegetariánstva

Ak Vás zaujal nejaký prínos vegetariánstva, tak sa na to pokojne dajte. Upozorňujem však, že ak prestanete jesť mäso a mäsové výrobky, tak sa trochu viac venujte svojej strave, aby ste nemali nedostatok niektorých živín.

Kliknite sem a spoznajte indické učenie harmónie Ajurvedu. Čo to je, aké sú jej pozitíva a aký je jej základný princíp… 

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme