Reklama
Reklama

Aká bylina je archangelika lekárska???

archangelika lekarska

Trápi Vás migréna, hnačka, bolesti kĺbov svalov, horúčka alebo ste dlhodobo zavodnený? Je tu liečivá bylinka, ktorá sa dokáže o toto všetko postarať. Archangelika je tá správna liečivá bylina na tieto problémy. Tento zvláštny názov v sebe ukrýva silu a zdravie, nechajte sa inšpirovať touto liečivou bylinkou. Čo archangelika obsahuje, ako sa používa a aké sú jej všetky pozitívne účinky na naše telo???

O archangelike lekárskej

Archangelika lekárska (lat. Archangelica Oficinalis) – čeľaď mrkvovitá

Archangelika je liečivá rastlina, ktorá má pevnú tmavú byľ , veľkú koreňovú sústavu a počas druhého roka života môže dorásť do výšky aj 1,5 metra. Táto rastlina je podobná kôpru a feniklu, tvarom listov a aj kvetom. Táto rastlina má silný a rozvetvený koreň, preto ak si ju chcete zasadiť, dajte jej „priestor“. Archangelika je na výzor podobná feniklu, kôpru alebo petržlenu ale celá rastlina, dokonca aj koreň je charakteristický svojou príjemnou arómou. Chuť semien archangeliky je sladko-horká. Najčastejšie sa na liečebné účely používa koreň a zo semien archangeliky sa vyrába alkohol (absint, likér…).

Čo obsahuje archangelika – účinné látky

Tieto látky sú ideálnou kombináciou pre detoxikáciu, podporu imunity a v neposlednom rade protizápalovým účinkom.

Silice, triesloviny, kyseliny, kurkumín, flavonoidy, sacharidy, vláknina

Archangelika – účinky na zdravie

Archangelika má pozitívne účinky zvonka a aj zvnútra nášho tela, vidíte aká úžasná bylinka to je, na čo všetko je nápomocná.

  • Podporuje obranyschopnosť, antiseptické a antibiotické účinky
  • Podporuje trávenie, odstraňuje plynatosť, upravuje stolicu, prečisťuje tráviaci trakt
  • Zabezpečuje zdravé dýchacie cesty, odstraňuje kašeľ, zápaly a hlieny
  • Eliminuje rôzne druhy bolestí (kĺby, svaly, brucho, migréna, menštruačné)
  • Upokojuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, odstraňuje migrény
  • Znižuje vysoký krvný tlak, prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam
  • Močopudné účinky, odvodňuje, prečisťuje močové cesty od zápalov, eliminuje močové kamene
  • Zabezpečuje hojenie modrín, popálenín, kožných ochorení

Kde rastie archangelika a aké časti sa zbierajú

Archangelika je rastlina, ktorá má rada vyššie položené miesta a dostatok vody. V prírode sa najčastejšie zdržiava na miestach kde je dostatok vody v blízkosti riek, potokov alebo v horách s dostatkom zrážok. Nevadia jej horské skalnatejšie miesta, ale vyhovuje jej aj Vaša záhrada s dostatkom slnka a hlavne vody. Archangelika nie je náročná na pestovanie a môžete si ju vypestovať aj doma na záhrade. Archangelika kvitne od júla. Na liečebné účely sa najčastejšie využíva jej koreň, ktorý sa zbiera od septembra a následne sa suší.

Použitie archangeliky v praxi

Recept čaj z archangeliky – použitie zvnútra

Archangelikový čaj je vhodný pri chrípke, nádche, hnačke, nechutenstve, bolesti hlavy, menštruačnej bolesti, kašli, vysokom krvnom tlaku alebo nespavosti. Pite ho ako prevenciu 1 x za deň a v akútnych prípadoch 2 – 3 x denne.

Potrebujete: 2 mokka lyžičky sušeného koreňa, 2,5 deci vody.

Sušený koreň archangeliky zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 5 – 7 minút lúhovať. V akútnych prípadoch pite tento čaj 1 – 3 krát denne po 2,5 deci.

Recept čaj z archangeliky – použitie zvonka

Tento odvar môžete používať do relaxačného kúpeľa na upokojenie, uvoľnenie, odstránenie bolesti svalov alebo kĺbov, zlepšenie hojenia Vašej pokožky alebo ak máte nejaké rozsiahlejšie popáleniny na tele.

Potrebujete: 100 g sušeného koreňa archangeliky, 1,5 litra vody, hrniec.

Sušený koreň vložte do hrnca spolu s vodou a nechajte po zovretí na miernom plameni variť 2 – 3 minúty. Potom tento odvar vylejte do vane s teplou vodou a môžete sa ísť kúpať. Zregenerujete sa, uvoľníte a Vaša pleť bude krajšia.

Pre dokonale uvoľňujúci kúpeľ môžete použiť aj levanduľový olej

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme