Reklama
Reklama

Bataty (sladké zemiaky) – podľahnite ich chuti sú tu nielen recepty…

Bataty - sladké zemiaky

Názov bataty Vám asi nič nehovorí, ale o sladkých zemiakoch ste už isto minimálne počuli… Po týchto užitočných informáciách: čo všetko tieto zemiaky obsahujú, aké vplyvy majú na náš organizmus a po receptoch na chutné a zdravé recepty z týchto sladkých zemiakov batat, si ich určite kúpite a vyskúšate ich… Zemiaky bataty si určite nájdu miesto aj vo Vašej kuchyni, pre ich špeciálnu chuť a mnohé pozitívne vplyvy…

O bataty, sladkých zemiakoch

Sladký zemiak (povojník batátový) – čeľaď ľuľkovitá

Sladké zemiaky batáty sú v našich podmienkach menej známe, u nás sa najčastejšie používajú klasické zemiaky. V Európe a Amerike sú batáty používané v kuchyni skôr, ako delikatesa, a nie bežná potravina. V zahraničí a hlavne v tropickom podnebí je batát bežne používaným, ako u nás klasické zemiaky. Červený batát je v priereze podobný skôr mrkve, ako zemiaku. Sladké zemiaky sú podobne ako zemiak hľuzy rastliny menom povojník batátový. Batát má vysoký pomer látok a tak sa stáva pre naše zdravie veľmi prospešným. Zo sladkých zemiakov si viete pripraviť mnohé chutné a ľahké recepty (viď nižšie).

Druhy bataty zemiakov

 1. Červené – v skutočnosti nie sú červené ale ich šupa a dužina majú oranžovú farbu.
 2. Biele – tiež nie sú biele, ale povrch a vnútro sú slabo žlté.

Čo obsahujú klasické zemiaky?

Klasické zemiaky sú tiež plné látok, ktoré potrebujeme, pozrite sa na ten obsah…

Sacharidy, bielkoviny, vlákninu, tuk, vápnik, železo, horčík, draslík, fosfor, selén, zinok, meď, sodík, mangán, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamín A, B, C, K, cholín, betakarotén.

Čo obsahujú bataty?

Sladké zemiaky obsahujú vyšší pomer účinných látok, ako klasické zemiaky a tým sú pre nás zdravšími. Ale samozrejme, že aj klasické zemiaky sú pre nás zdravou zeleninou, ale nie vo forme hranoliek alebo vo vysmážanej forme…

Sacharidy, bielkoviny, tuk, vlákninu, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, mangán, meď, sodík, selén, chróm, jód, molybdén, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, cholín, betakarotén.

Bataty na grile

Nutričná hodnota bataty pečené, varené (100g)

KJ– 361,2  Kcal– 86  Bielkoviny– 4 g  Sacharidy– 18 g

Tuk –  0,1 5 g  Vláknina – 4 g  Voda – 72 g

Sladké zemiaky obsahujú minerály – 100 g

Železo 0,9 mg Zinok 0,4 mg
Vápnik 44 mg Meď 0,22 mg
Horčík 25 mg Mangán 0,75 mg
Fosfor 59 mg Sodík 38 mg
Draslík 486 mg Selén 0,3 ug
Omega 3 kyseliny 6 mg Omega 6 kyseliny 66 mg

Sladké zemiaky obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín A 19 100 IU Vitamín E 0,9 mg
Vitamín B1 0,15 mg Vitamín K 3,4 ug
Vitamín B2 0,2 mg Kyselina listová 8 ug
Vitamín B3 1,9 mg Kyselina pantoténová 1,2 mg
Vitamín B6 0,4 mg Betakarotén 11 300 ug
Vitamín C 22 mg Cholín 15 mg

Nutričná hodnota bataty surové (100g)

KJ– 528,9  Kcal– 129  Bielkoviny– 1,1 g  Sacharidy– 29 g

Tuk –  0,25 g  Vláknina – 3,2 g  Voda – 65 g

Sladké zemiaky obsahujú minerály – 100 g

Železo 0,8 mg Zinok 0,25 mg
Vápnik 41 mg Meď 0,1 mg
Horčík 28 mg Mangán 0,6 mg
Fosfor 49 mg Sodík 7 mg
Draslík 465 mg Jód 0,9 ug
Molybdén 5 ug Chróm 3 ug

Sladké zemiaky obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín A 10 500 IU Vitamín C 31 mg
Vitamín B1 0,2 mg Vitamín E 1,75 mg
Vitamín B3 0,95 mg Kyselina listová 55 ug
Vitamín B6 0,4 mg Kyselina pantoténová 0,9 mg

Bataty – vplyvy na zdravie sladkých zemiakov

Bataty majú dobrú kombináciu vitamínov, minerálov, kyselín a všetkých látok a tým sú pomocníkom kompletného zdravia a nie len určitej oblasti, viď…

 • Podpora imunitného systému
 • Detoxikujú organizmus
 • Podporujú trávenie, pravidelnú stolicu, prečisťujú tráviaci trakt
 • Normalizujú hladinu cukru v krvi, postupné uvoľňovanie
 • Podporujú tvorbu kostného a kĺbového tkaniva
 • Podporuje krvotvorbu
 • Zlepšujú kvalitu vlasov, nechtov a pokožky
 • Upokojujú nervový systém, zlepšujú pamäť a koncentráciu
 • Odstraňujú stres z tela, zlepšujú kvalitu spánku, odstraňujú migrénu

Batáty pri chudnutí

Batáty sú vhodné aj pri chudnutí. Aj keď majú vyšší podiel sacharidov, tak to nie je až taký veľký problém, pretože tieto sacharidy sa uvoľňujú do krvi postupne. Batáty sú plné účinných látok, ktoré povzbudzujú trávenie a aj celkové zdravie, takže ich pokojne môžete jesť počas chudnutia v ich rôznych formách na obed alebo večeru. Jedlo z batát konzumujte 2 – 3 krát do týždňa v nejakom hlavnom jedle.

1. Recept na bataty – sladké zemiaky hranolky

Tieto hranolky môžete mať ako prílohu ku mäsu, grilovanému syru, pečenému karfiolu, brokolici, alebo len tak s nejakým dressingom.

Potrebujete: 10 ks batát, trochu oleja, americké korenie.

Batáty hranolky (zo sladkých zemiakov)

Bataty očistite tak, ako čistíte zemiaky, a pokrájajte na hrubšie kolieska (pozdĺžne) a tie potom na tvar hranolky o rovnakej hrúbke. Na plech rozložte papier na pečenie. V miske si zmiešajte trochu olivového oleja s americkým korením a potom pridajte aj sladké zemiaky a dobre ich premiešajte, aby sa korenie s olejom dostalo na každú hranolku. Takto pripravené okorenené hranolky rozložte na plech a pečte pri teplote 180 stupňov 40 – 50 minút. Priebežne ich kontrolujte, každá rúra môže piecť inak.

2. Recept na placky zo sladkých zemiakov (batátov)

Keď Vám chutia placky z klasických zemiakov, tak budú aj tieto…

Potrebujete: 1 kg batát (sladkých zemiakov), 4 vajíčka, 1 cibuľa, 3 PL hladkej múky, 1 PL strúhanky, 1 ČL morskej soli, 5 väčších strúčikov cesnaku, 2 PL majoránky, 0,5 ČL čierne mleté korenie, 1 ČL červená paprika.

Postup je rovnaký ako pri klasických zemiakových plackách. Očistené a umyté batáty si rozdeľte na polovicu (kopu) a polku batátov postrúhajte na hrubšom strúhadle a druhú polku kopy postrúhajte na menšom strúhadle. Ku postrúhaným sladkým zemiakom pridajte rozbité vajíčka, pretlačený cesnak, na drobno pokrájanú alebo postrúhanú cibuľu, majoránku, múku, strúhanku, soľ, korenie a červenú papriku a všetko dôkladne pomiešajte. Nechajte odpočinúť v chladničke takú hodinu a potom môžete ísť na to. Máte tu dve možnosti buď môžete toto cesto klasicky vypražiť na oleji alebo masti v panvici, alebo ak chcete ísť ľahším variantom, tak si dajte papier na pečenie na plech a túto hmotu tam vylejte tak, aby bolo takého pol centimetra hrubá. Pečte v rúre pri 190 – 200 stupňov 50 – 60 minút. Sledujte vrch placky, keď bude do zlata až hneda vypnite.

3. Recept na pečené bataty a pečené kura

Ku tomuto pečenému kuraťu s pečenými sladkými zemiakmi si môžete pripraviť aj šalát z čerstvej sezónnej zeleniny. Toto jedlo môžete konzumovať na obed alebo večeru.

Potrebujete: 4 ks kuracie stehná, 1 ČL morskej soli, 0,5 ČL čierne mleté korenie, 0,5 ČL červená paprika, 1 PL olivový olej, 1 kilogram batát, 1 ČL americké korenie.

Pečené sladké zemiaky s kurčaťom

Umyté kuracie stehná potrite z každej strany morskou soľou, čiernym korením a červenou paprikou, uložte ich na plech. Bataty očistite ako klasické zemiaky, umyte a nakrájajte na mesiačiky. Vo väčšej miske zmiešajte bataty s olivovým olejom a americkým korením. Potom ich poukladajte pri kuracie stehná. Takto pripravený plech pečte 50 – 60 minút, pri teplote 185 – 190 stupňov.

4. Recept na varené batáty s bylinkami a korením

Tieto varené batáty môžete jesť ako prílohu ku mäsu, rybe alebo len tak s nejakým dressingom.

Potrebujete: 10 ks batátov, 1 PL maslo, 1 KL čierne mleté korenie, 1 vetvička rozmarínu, 1 vetvička tymiánu, 1 ČL morská soľ.

Batáty očistite, umyte a nakrájajte na kolieska veľkosti okolo pol centimetra. Vložte ich do hrnca zalejte vodou, pridajte rozmarín, tymián, soľ a varte ich po zovretí okolo 13 – 15 minút. Pred koncom varenia skúste pichnúť do jedného sladkého zemiaku, či je mäkký. Potom zemiaky sceďte, vyberte vetvičky rozmarínu aj tymiánu a pridajte do horúcich sladkých zemiakov maslo a čierne korenie. Premiešajte, maslo sa roztopí a môžete jesť.

5. Recept na gnocchi z batátov a pečená jahňacinka

Pomerne náročnejšie jedlo, ale stojí za to!

Potrebujete: 400 g sladkých zemiakov (batátov), 1 hrnček hladkej múky, 1 ČL morskej alebo himalájskej soli, 1 ks jahňacie stehno, 5 strúčikov cesnaku, 1 stonka rozmarínu, štipka mletého čierneho korenia, 1 ČL soli, 1 PL olivový olej.

Bataty gnocchi s jahňacinou

Najprv si pripravte gnocchi. Očistené a umyté batáty pokrájajte na menšie kúsky, dajte vo hrnca s vodou a trochu soli a varte, kým nebudú úplne mäkké. Potom batáty zlejte a nechajte vychladnúť. Keď budú studené, tak ich rozmixujte mixérom na hladkú tuhú hmotu, pridajte soľ (1ČL), múku a dôkladne cesto premiešavajte, najlepšie rukami, kým nebude mať tuhšiu konzistenciu. Ak by bolo náhodou príliš riedke, pridajte trochu múky. Miešajte až kým sa nebude od rúk odlepovať. Potom z toho cesta urobte 2 – 3 gule, tie rozvaľkajte rukami do dlhej nite (valčeka) 2 centimetre hrubého. Potom z týchto valčekov odkrajujte 2×2 centimetre (kocky) gnocchi do osolenej vody a varte ich približne 3 minúty, potom ako vyplávajú na povrch. Tieto gnocchi chcú rýchlosť a presnosť 🙂 ale to určite zvládnete.

Teraz ideme na jahňacie mäso. Umyté stehno pravidelne po jeho celej ploche jemne na písmeno X narežte a pozasúvajte doň očistený a prepolený cesnak. Vrch mäsa osoľte, poprášte mletým čiernym korením, potrite olivovým olejom, pridajte vetvičku rozmarínu a podlejte trochou vody. Rúru rozohrejte na 180 stupňov a jahňacie mäso tam pečte približne dve hodiny. Každú pol hodinu mäso vyberte a polejte výpekom, aby nebolo suché. Keď sa voda vyparí, tak ju priebežne dolievajte. Po dvoch hodinách by malo byť mäso hotové s chrumkavou kôrou navrchu. Mäso nakrájajte na tenšie plátky, pridajte uvarené gnocchi a môžete doložiť nejakou omáčkou alebo šalátom z čerstvej zeleniny.

Kliknite pre zväčšenie

Info bataty

Ak Vám nezachutili sladké zemiaky, tak konzumujte aspoň naše klasické zemiaky. Ale nie vo forme hranoliek…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme