Reklama

Kiwi (kivi) – toto ste o ňom vedeli?

kiwi kivi ovocie

Kiwi (kivi) buď milujete alebo nenávidite. Je to ovocie, ktoré ak si obľúbite, odvďačí sa Vám veľkým množstvom vitamínov a pre telo prospešných látok. Nielenže je výborné ako prevencia pred chorobami, ale účinky kiwi pomáhajú aj pri zdravotných problémoch. Dali ste si dnes už kivi? Nie? Bežte si ho kúpiť.  Veď sa pozrite na účinky kiwi, na to čo obsahuje a pochopíte o čom je reč a prečo by nemalo chýbať vo Vašom jedálničku. A viete ako jesť kiwi, resp. ako ho jednoducho olúpať, tak aby to bolo rýchle a s minimálnym odpadom?

O kiwi (kivi)

Toto exotické ovocie sa u nás objavilo približne v 80. rokoch. Botanický názov je Actinidia chinensis, to znamená že je pôvodom z Číny. Dnes sa hlavne pestuje na Novom Zélande, v Austrálii, Kalifornii, v Chile, Izraeli a taktiež v Južnej Európe. Kivi je dostupné počas celého roka na pultoch obchodov. Kivi sa v roku 2003 dostal na zoznam dvanástich najmenej kontaminovaných potravín pesticídmi. To znamená, že pri jeho pestovaní je použito minimum postrekov a hnojív, ktoré by nemuseli byť pre naše zdravie prospešné.

Podľa odborníkov patrí ovocie kivi k najpodceňovanejším liečivým druhom ovocia na svete. Už v dávnych dobách v Číne používali Kivi na liečenie rôznych ale aj ťažkých chorôb.

Klasické zelené kiwi má oválny tvar, je veľké asi ako vajíčko, má hnedú chlpatú šupku. Väčšina z nás si kiwi zvykne olúpať, ale nájdu sa aj takí, ktorí ho jedia aj so šupkou. Tá nie je škodlivá, ale v takom prípade je potrebné kivi poriadne vyumývať. Keď si však predstavím, že jem kiwi aj so šupkou, tak mám zimomriavky – ale koľko ľudí, toľko chutí.

Zelené kivi má aj svojho súrodenca – zlaté kiwi. Počuli ste už o ňom? Výzorovo je “škaredšie”, nie je tak pekne zelené, ale chuťovo je lepšie – je sladšie. Oplatí sa ho vyskúšať, pokiaľ naňho v obchode narazíte. Rozoznáte ho tak, že je hladšie (má len malinké chĺpky) a na rozdiel od zeleného, je zlaté kiwi na jednej strane trochu špicatejšie. Farba dužiny je žltšia (ale to v obchode asi nezistíte, aj keď… :-))

Čo obsahuje Kiwi?

Kiwi je extra zdrojom vitamínu C. Obsahuje ho niekoľko násobne viac ako väčšina bežne dostupného ovocia. Napríklad 100g kivi (asi 1 kus) obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínu C pre dospelého človeka. Nielen preto je však tak zdravé a pre telo prospešné. Obsahuje aj veľké množstvo ďalších vitamínov, minerálov, antioxidantov a fytolátok, ktoré dokážu napomôcť v boji proti mnohým chorobám, alebo ako prevencia.

Základné nutričné hodnoty kivi v 100g

KJ Kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky Vláknina GI
209 49,95 1 g 9,1 g 0,35 g 4 g 53

Kiwi obsahuje aj nasledovné vitamíny v 100g:

Vitamín C 60 – 80 mg Vitamín B6 0.05 mg
Vitamín B1 0.02 mg Vitamín E 1,03 mg
Vitamín B2 0.02 mg Vitamín K 27,5 µg

Kiwi obsahuje nasledovné minerály v 100g

Vápnik 59 mg Horčík 30 mg
Železo 0,5 mg Fosfor 55 mg
Draslík 530 mg Selén 0,4 µg

Pozn. – kiwi obsahuje aj alergénne látky (nemôže byť predsa úplne dokonalé)

Účinky kiwi – kivi a zdravie

kiwi a džús z kiviKonzumovanie Kivi pôsobí ako prevencia proti infekciám a posilňuje imunitu. Dokonca urýchľuje metabolizmus a produkciu hormónov, taktiež podporuje rast kostí. Štúdia dokazujú, že kiwi taktiež pomáha pri krvácaní ďasien a pri paradentóze. Taktiež toto ovocie stimuluje činnosť svalov, posilňuje cievy a väzivovú tkaninu. Vrcholový športovci konzumujú Kiwi za účelom získavania energie, a taktiež z dôvodu že vitamín C v spojení s horčíkom zaisťujú metabolické procesy v našom organizme a taktiež stimuláciu svalov. Podľa zistení, Kivi dokonca pomáha proti stresu a taktiež chráni naše bunky pred poškodením. Jedno Kivi denne pokryje dennú dávku Vitamínu C, ktoré potrebuje naše telo.

 • Pomáha pri respiračných problémoch ako astma, kašeľ alebo dýchavičnosť
 • Chráni proti poškodeniu DNA, prevencia vzniku rakoviny
 • Podporuje látkovú výmenu, zrýchľuje metabolizmus
 • Obsahuje luteín a zeaxantín – antioxidanty, ktoré pomáhajú nielen našim očiam
 • Chráni naše srdce a pomáha znižovať cholesterol
 • Kivi pôsobí aj na zdravie srdca schopnosťou riediť krv
 • Zabraňuje zápche
 • Pomáha proti únave a zlepšuje sústredenie
 • Posilňuje náš imunitný systém

Kiwi a chudnutie – podporuje metabolizmus a dodáva telu potrebné živiny, čo chudnutiu jednoznačne prospieva. Ak je však kiwi veľmi sladké (dobre dozreté), tak má vyšší glykemický index, na ktorý si pri chudnutí treba dávať pozor.

Ako jesť kiwi – ako rýchlo kivi olúpať?

Odpoveď je jasná – ústami. Ak máte však na mysli ako olúpať kiwi, alebo ako ho čo najefektívnejšie zjesť, tak máte viacero možností

 • Ak je kiwi dobre dozreté, stačí ho rozkrojiť na polovice a vnútro vydlabať čajovou lyžičkou
 • Ak je kivi ešte trochu tvrdšie, ale aj tak ho chcete zjesť, stačí ho dookola orezať nožíkom. Straty sú však väčšie.
 • Najviac sa mi aj tak páčia nasledujúce metódy lúpania kivi – pomocou lyžice, alebo pomocou skleneného pohára (druhá a tretia metóda vo videu). Ale ani škrabka na zemiaky nemusí byť od veci.

Ako kiwi vybrať, uskladniť a kedy je kivi zrelé?

Pokiaľ máte radi sladkú chuť kiwi, je potrebné si kúpiť zrelé plody. Sú na hmat mäkké, ale treba ich rýchlo skonzumovať, aby neprezreli.

Pokiaľ si kúpite tvrdšie plody (ešte nie sú dozreté), môžete ich v pohode jesť, ale budú kyslejšie, resp. málo sladké. Pokiaľ ich necháte pár dní v kľude, tak postupne dozrejú – zmäknú a zosladnú. Ak chcete urýchliť ich dozrievanie, vložte ich do papierového sáčku spolu s banánom. Urýchli to dozrievanie.

Kiwi – recepty na 2 vitamínové “bomby”

Ovocný šalát pre chuť i zdravie – 4 kivi, 4 mandarínky, 1 malý ananás, 2 banány a 1x jablko. Všetky ovocia olúpte, nakrájajte a premiešajte. pridajte napríklad šľahačku a polejte čokoládovou polevou.

Kiwi smoothie – Jednoducho hoďte do stroja 2 banány, 2 jablká bez šupky a 2 kiwi a “nadopujte” svoje telo vitamínovým elixírom. Jednoduché a zdravé.

Kliknite pre zväčšenie
Kiwi - účinky kivi na zdravie

 Motto: “Ovocie, čo nie je “béčko”, vo vnútri je samé céčko”

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme