Reklama
Reklama

Kiwi (kivi) čo o ňom viete? Je tu mnoho užitočných info…

kiwi

Kiwi (kivi) buď milujete alebo ho nenávidite. Nielenže je výborné, ale je aj zdraviu prospešné. Kedy ste mali kivi naposledy? Bežte si ho kúpiť.  Veď sa pozrite na vplyvy kiwi na zdravie, na to čo obsahuje, ako vybrať správne kivi,  ako ho jesť,  ako ho uskladniť a prečo by nemalo chýbať vo Vašom jedálničku?

O kiwi (kivi)

Toto exotické ovocie sa u nás objavilo približne v 80. rokoch. Odborný názov je Actinidia chinensis, je pôvodom z Číny. Dnes sa hlavne pestuje na Novom Zélande, Austrálii, Kalifornii, v Chile, Izraeli a tiež aj na juhu Európy. Kivi je dostupné počas celého roka skoro v každom obchode. Kivi sa v roku 2003 dostal na zoznam dvanástich najmenej kontaminovaných potravín pesticídmi, čo  sa ale samozrejme mení. To znamená, že pri jeho pestovaní je použito minimum postrekov a hnojív, ktoré by nemuseli byť pre naše zdravie prospešné.

kivi smoothie

Druhy kiwi

Klasické zelené kiwi 

Má oválny tvar, je veľké asi ako vajíčko, má hnedú chlpatú šupku. Väčšina z nás si kiwi zvykne olúpať, ale nájdu sa aj takí, ktorí ho jedia aj so šupkou. Tá nie je škodlivá, ale v takom prípade je potrebné kivi poriadne vyumývať. Keď si však predstavím, že jem kiwi aj so šupkou, tak mám zimomriavky – ale koľko ľudí, toľko chutí.

Zlaté kiwi

Počuli ste už o ňom? Výzorovo je “škaredšie”, nie je tak pekne zelené, ale chuťovo je lepšie – je sladšie. Oplatí sa ho vyskúšať, pokiaľ naňho v obchode narazíte. Rozoznáte ho tak, že je hladšie (má len malinké chĺpky) a na rozdiel od zeleného, je zlaté kiwi na jednej strane trochu špicatejšie. Farba dužiny je žltšia (ale to v obchode asi nezistíte).

Čo obsahuje kiwi?

Kiwi je extra zdrojom vitamínu C. Obsahuje ho niekoľko násobne viac ako väčšina bežne dostupného ovocia.

Napríklad 100 g kivi (asi 1 kus) obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínu C pre dospelého človeka. Nielen preto je však tak zdravé a pre telo prospešné. Obsahuje aj veľké množstvo ďalších vitamínov, minerálov, antioxidantov a fytolátok, ktoré dokážu napomôcť v boji proti mnohým chorobám, alebo ako prevencia.

Nutričné hodnoty kivi v 100 g

KJ Kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky Vláknina GI
209 49,95 1 g 9,1 g 0,35 g 4 g 53

Kiwi obsahuje vitamíny v 100 g:

Vitamín C 60 – 80 mg Vitamín B6 0.05 mg
Vitamín B1 0.02 mg Vitamín E 1,03 mg
Vitamín B2 0.02 mg Vitamín K 27,5 µg

kiwi rastuce na strome

Kiwi obsahuje minerály v 100 g

Vápnik 59 mg Horčík 30 mg
Železo 0,5 mg Fosfor 55 mg
Draslík 530 mg Selén 0,4 µg

Vplyvy kiwi na zdravie

Jedno kivi denne pokryje dennú dávku Vitamínu C, ktoré potrebuje naše telo a to je len začiatok…

  • Pomáha pri respiračných problémoch ako astma, kašeľ alebo dýchavičnosť
  • Podporuje látkovú výmenu, zrýchľuje metabolizmus
  • Obsahuje luteín a zeaxantín – antioxidanty, ktoré pomáhajú nielen našim očiam
  • Chráni naše srdce a pomáha znižovať cholesterol
  • Kivi vplýva aj na zdravie srdca schopnosťou riediť krv
  • Zabraňuje zápche, podporuje trávenie
  • Pomáha proti únave a zlepšuje sústredenie

znepokojena zena pomaha bazalka

Kiwi a jeho vplyv na chudnutie

podporuje metabolizmus a dodáva telu potrebné živiny, čo chudnutiu jednoznačne prospieva. Ak je však kiwi veľmi sladké (dobre dozreté), tak má vyšší glykemický index, na ktorý si pri chudnutí treba dávať pozor.

Ako kiwi vybrať, uskladniť a kedy je kivi zrelé?

Pokiaľ máte radi sladkú chuť kiwi, je potrebné si kúpiť zrelé plody. Sú na hmat mäkké, ale treba ich rýchlo skonzumovať, aby neprezreli.

Pokiaľ si kúpite tvrdšie plody (ešte nie sú dozreté), môžete ich v pohode jesť, ale budú kyslejšie, resp. málo sladké. Pokiaľ ich necháte pár dní v kľude, tak postupne dozrejú – zmäknú a zosladnú. Ak chcete urýchliť ich dozrievanie, vložte ich do papierového sáčku spolu s banánom. Urýchli to dozrievanie.

Ako jesť kiwi – ako rýchlo kivi olúpať?

Odpoveď je jasná – ústami. Ak máte však na mysli ako olúpať kiwi, alebo ako ho čo najefektívnejšie zjesť, tak máte viacero možností…

  • Ak je kiwi dobre dozreté, stačí ho rozkrojiť na polovice a vnútro vydlabať čajovou lyžičkou
  • Ak je kivi ešte trochu tvrdšie, ale aj tak ho chcete zjesť, stačí ho dookola orezať nožíkom. Straty sú však väčšie.
  • Najviac sa mi aj tak páčia nasledujúce metódy lúpania kivi – pomocou lyžice, alebo pomocou skleneného pohára (druhá a tretia metóda vo videu). Ale ani škrabka na zemiaky nemusí byť od veci.

Recept na ovocný šalát

Jednoduchá príprava, nič extra na to netreba, ale chuť tohto šalátu Vás dostane. V jednoduchosti je krása a v tomto prípade aj zdravie.

Potrebujete: 4 kivi, 4 mandarínky, 1 malý ananás, 2 banány a 1 jablko. Všetky druhy ovocia očistite, umyte, nakrájajte, dajte do misky a premiešajte. Hotový šalát môžete pokvapkať citrónovou alebo limetkovou šťavou.

Recept na kiwi smoothies

Chcete pocítiť nádych exotiky??? Urobte si toto smoothies a budete nadšený! Je ľahké a zároveň plné vitamínov, mňam…

Kiwi jogurtove smoothie

Potrebujete: 2 banány, 2 jablká a 2 kiwi

Očistené banány vložte do mixéra. Pridajte očistené jablká, kiwi, zalejte to vodou a vymixujte do hladka. Toto smoothies chutí výborne aj vychladené, alebo s kockami ľadu.

Kliknite pre zväčšenie
Kiwi - účinky kivi na zdravie

A ďalšia lahodná a zdravá exotika je mango, kliknite sem a dozviete sa viac. Aké látky obsahuje mango, nutričné hodnoty, vplyvy, konzumácia, príprava a recepty…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme