Reklama
Reklama

Poznáte exotické ovocie longan? Nepomýľte si ho z liči…

longan cele plody exotickeho ovocia

Prečo by ste neskúsili toto exotické ovocie??? Keď ho nájdete na pultoch tak si ho kúpte a pozor, nepomýľte si ho z liči, sú to rozdielne ovocia no veľmi podobné. Každé má však svoje pozitíva… Longan určite stojí za vyskúšanie, je to exotika „na zjedenie“. Aké má účinky na zdravie, nutričné hodnoty, čo longan obsahuje a ako konzumovať toto ovocie?

O longande

Longan (lat. Dimocarpus Longana) – čeľaď mydlovníkovitá

Longan a liči sú si veľmi podobné ovocia, no sú to rozdielne druhy… Longan je pôvodom z Číny a obsahuje vysokú dávku vitamínu C a taktiež aj ostatné účinné látky… Longan je tropická rastlina, ktorá dorastá do výšky 7 – 8 metrov. Tento strom má rád slnko, teplo a nezvláda mrazy, keďže je to tropická rastlina. Ak si ju chcete vypestovať, tak radšej iba v črepníku v byte alebo v skleníku.

Dominantou longanu je vitamín C, ktorý podporuje obranyschopnosť, ochraňuje bunky pred pôsobením voľných radikálov, prečisťuje močové cesty a podporuje aj trávenie… Longan je ovocie, ktorého plody rastú podobne, ako naše hrozno v strapcoch. Šupka (obal) longanu je najčastejšie žltej až žlto-oranžovej farby a veľkosti okolo 4 centimetre. Vôňa longanu je silne aromatická, chuť je šťavnatá a jemne kyslastá. Pod šupkou sa ukrýva jemné a lahodné jadro, v centre ovocia je tvrdá kôstka, nejesť, tá sa vypľúva.

Čo obsahuje longan za účinné látky?

Je toho dosť čo exotické ovocie longan obsahuje, mrknite sa na to… Vďaka týmto látkam sa zlepšuje zdravie.

Antioxidanty, kyseliny, sacharidy, vlákninu, bielkoviny, tuk, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, zinok, mangán, meď, vitamíny B a C.

longanNutričná hodnota longan (100g)

KJ– 235,2  Kcal– 56  Bielkoviny– 1,6 g  Sacharidy– 13 g

Vláknina– 2 g  Tuk – 0,08 g  Voda – 82 g

Longan obsahuje – 100 g

Železo 0,2 mg Mangán 0,14 mg
Vápnik 2 mg Meď 0,3 mg
Horčík 13 mg Vitamín B2 0,25 mg
Fosfor 25 mg Vitamín B3 0,5 mg
Draslík 270 mg Vitamín C 90 mg
Zinok 0,2 mg

Longan účinky na zdravie

Väčšina exotických ovocí je podobne prínosná zdraviu… Prejdite si aké účinky má longan a možno ho začnete pravidelne konzumovať aj Vy.

 • Podporuje imunitný systém, ochraňuje bunky pred voľnými radikálmi
 • Prevencia vzniku rakoviny, chrípky a aj nádchy
 • Detoxikuje organizmus od škodlivých látok
 • Antiseptické a antibiotické účinky
 • Mierne zvyšuje tlak, môže znížiť cholesterol
 • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
 • Upokojuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku

s nespavostou pomaha

 • Dodáva energiu, vitalitu a pohodu
 • Podporuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla
 • Odstraňuje žalúdočné problémy a nevoľnosť
 • Prečisťuje tráviaci trakt, podporuje stolicu
 • Podporuje hojenie kožných ochorení a poranení
 • Zlepšuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov
 • Močopudné účinky, reguluje vodu v tele
 • Prečisťuje močové cesty a obličky

Longan je exotika „na zjedenie“, okoštujte…

Účinky longanu na chudnutie

Ovocie longan má prijateľnú kalorickú hodnotu a preto si ho pokojne počas chudnutia môžete pridávať kam len budete chcieť (smoothies nápoje, šťavy, džúsy, kaše, jogurt, tvaroh, koktail). Longan môžete konzumovať aj ako desiatu (100 – 150 g dužiny). Denne môžete skonzumovať 100 – 150 g longanu. Pozor, má veľké množstvo vitamínu C, pravdepodobne bude pôsobiť močopudne, nezabúdajte piť dostatok vody.

Konzumácia, použitie a usladnenie longanu

Konzumácia longanu

Šupku z longanu narežte ostrým nožom (pozor na prsty) a potom ju odstráňte. Teraz ste sa dostali ku dužine, ale to nie je všetko, ideme ďalej. Bielu dužinu nožíkom odrežte od kôstky, ktorá je v strede longanu a potom ju dajte do nádobky. Kôstku zahoďte, alebo si z nej vypestuje longan.

longan exoticke ovocie

Použitie longanu

Je to ovocie ako každé iné, môžete si ho pokojne pridávať do ovocných šalátov, jogurtu, kaše, tvarohu, koktailu, smoothie nápoja, džúsu, do koláčov, pečenia alebo ho môžete len tak jesť olúpané. Čo Vám bude najviac chutiť, nebojte sa nových chutí 🙂 .

Uskladnenie longanu

Po obratí sa plody longanu dávajú do ľadovej vody, aby sa tak zamedzilo zreniu. Keď si zakúpite plody longanu a nechcete ich hneď použiť, tak ich dajte do misky zo studenou vodou a vložte do chladničky. Mali by Vám dlhšie vydržať a keď už šupka začne meniť farbu, tak ich rýchlo skonzumujte.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok longan

Kliknite sem a dozviete sa o ďalšom zdravom exotickom ovocí noni… 

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme