Reklama
Reklama

Koreniny, korenie – druhy, účinky

koreniny korenie

Čierne korenie a červená paprika už dávno nie sú jedinými dostupnými koreninami. Začnite v kuchyni experimentovať, koreniny nie sú žiadny drahý „špás“ a ich rôznorodé farby a chute oživia Vaše jedlá. Nezabudnite, že koreniny majú mnohé pozitívne zdravotné účinky, takže to nie je iba o chuti ale aj o zdravý a pohode organizmu… Keď máte doma záhradku alebo miesto na kvetináč, tak si mnohé rastliny, z ktorých sa vyrába korenie, môžete dopestovať aj doma.

O korení a koreninách

Ázia je „matkou“ väčšiny korenín, ktoré sa začali vyvážať do celého sveta kvôli svojej lahodnej chuti a pozitívnym zdravotným účinkom. V minulosti Ázia z vývozu korenín do každého kúta sveta slušne zarábala. Všetky koreniny a korenia by mali mať prírodný základ bez ďalších prímesí (farbivo, konzervant, cukor, soľ), pretože väčšina korenín pochádza z rôznych druhov a častí rastlín (plody, listy, semienka…). Okrem červenej papriky a čierneho korenia sú aj iné koreniny, ktoré Vám pohladia chuťové poháriky, ozvláštnia jedlo a môžu pomôcť aj so zdravým (viď nižšie). Každé korenie má svoju typickú farbu, chuť a iné účinky na zdravie, ale vo všeobecnosti koreniny obsahujú liečivé látky(viď nižšie).

Všetky druhy korenia a ich presné účinky a použitie – kliknite sem

korenie koreniny

Čo obsahujú korenia a koreniny?

Minerálne látky, vitamíny, vláknina, bielkoviny, sacharidy, éterické oleje, triesloviny, flavonoidy, tuky, kyseliny

Kompletný zoznam korenia a korenín

Aníz, badián, bazalka, biele korenie, bobkový list, Cayenské korenie, cesnak, červená paprika, čierne korenie, čili, estragón, fenikel, horčičné semeno, kardamón, kari, klinčeky, koriander, kôpor, kurkuma, majoránka, muškátový orech a kvet, oregáno, provensálske korenie, rasca, rozmarín, sezam, šafrán, škorica, tymián, vanilka, zelené korenie, zázvor

Koreniny dostať kúpiť

  • Celé
  • Mleté
  • Zmesi

Celé korenie vydrží oveľa dlhšie, pretože si zachováva svoju vôňu a chuť vnútri plodu (šupky) a po zomletí sa jeho vôňa a chuť krásne rozvinú

Mleté korenie má výhodu v tom, že ho nemusíte mlieť a môžete ho hneď použiť. Po otvorení pôvodného obalu je dobré ho spotrebovať čo najskôr, pretože sa jeho vôňa a chuť časom „vyparia“. Keď načnete mleté koreni, tak ho dobre uzatvorte (nádobka s vrchnákom).

Zmesi korenín sa najčastejšie predávajú pripravené na presné druhy jedál. Zmes korenia máte napríklad na – guláš, zemiaky, ryby, pizzu, prípravu čínskych jedál či vareného vína. Zmesi korenín obsahujú vždy viacero druhov korenia, ktoré jedlu dodajú tú najlepšiu chuť.

korenie koreniny

Koreniny a zdravotné účinky

Koreniny a korenie sú účinnými pomocníkmi v prevencii a aj doplnky v liečení mnohých chorôb. Zdravotné účinky sa menia použitým druhom korenín, podrobné zdravotné účinky korenia nájdete odseku koreniny. Koreniny predovšetkým pomáhajú pri podpore trávenia, imunity, urýchlení metabolizmu, odstránení plynatosti, odvodnení, podporení funkcie pečene, žlčníka, žalúdka, močových ciest, obličiek, krvotvorbe, podpore kostného tkaniva, odstránení stresu z tela, zlepšenie spánku, zlepšenie elasticity ciev a srdcového svalu, mnohé koreniny majú aj protizápalové účinky, čo je pri pravidelnou užívaní veľké plus. Koreniny slúžia aj na detoxikáciu organizmu a vychytávania voľných radikálov z tela. Koreniny a korenie sa nemusia pridávať iba do jedla pri varení či pečení, mnohé druhy korenia sa môžu pridávať aj do čaju, kávy, jogurtu a vôbec studenej kuchyne.

Nebojte sa korenín, experimentujte!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme