Reklama

Arganový olej – vzácna kvalita ktorá stojí za to…

argánové semienka a argánový olej vo flaške

O arganovom oleji ste už určite aspoň počuli a možno aj vyskúšali… Tento blahodarný olej má široké využitie pre dokonalé zdravie a krásu tela ale aj duše… Arganový olej môžete dokonca aj konzumovať, aby ste nadobudli pevné zdravie, alebo ho môžete ho používať ako “zlepšovák” krásy… Čo za látky obsahuje arganový olej, aké má účinky zvonka ale aj zvnútra, ako ho používať a ako sa arganový olej vyrába??? Každej časti tela, ktorej sa dotknete práve arganovým olejom, vlejete novú silu, vitalitu a zdravie…

O arganovom oleji

Argania tŕnitá (Argania Spinosa) – čeľaď zapotovitá

Arganový olej sa vyrába z plodov arganovníka, čo je veľmi vzácna rastlina, ktorá dorastá do výšky okolo 10 metrov. Tento strom rastie len v troch krajinách sveta (Izrael, Alžírsko a Maroko). Miesta kde rastú arganovníky sú prísne chránené pod organizáciou UNESCO. Arganový olej sa vyrába ručne z arganových orechov (plodov).

marocké ženy tradične vyrábajú argánový olej

Tradičná výroba argánového oleja v Maroku

Výroba tohto oleja je náročná a preto je arganový olej drahší, ako bežne dostupné oleje, pre svoju kvalitu a poctivosť. Zárukou kvality sú tiež látky, ktoré arganový olej v sebe ukrýva a práve tieto látky robia z arganového oleja “topku” medzi olejmi. Pozitívne účinky na zdravie nenechajú na seba dlho čakať a pozitívny vplyv na telo spozorujete čoskoro po jeho pravidelnom používaní…

Čo obsahuje arganový olej – účinné látky

Arganový olej neobsahuje iba tuk, ako by ste si možno mysleli, obsahuje toho o mnoho viac…

Tuk, bielkoviny, antioxidanty, vitamíny A, E, kyselinu linoleovú, kyselinu olejovú, karotenoidy, fytosteroly (antioxidanty), omega 3, omega 6 omega 9 mastné nenasýtené kyseliny a sodík.

Vnútorné použitie argánového oleja

Arganový olej (potravinársky) určený na vnútorné využitie má skvelé účinky na celý organizmus a tak sa stáva veľkým “pomocníkom” zdravia. 

Pred kúpou arganového oleja sa uistite, že ide o olej určený na konzumáciu (vnútorné použitie), tento olej musí byť v BIO kvalite, prípadne bude označený extra panenský arganový olej.

Doporučené užívanie arganového oleja

Doporučené denné dávkovanie arganového oleja, určeného na vnútorné užívanie je, 1 ČL pred hlavným jedlom 1 – 2 krát denne. Viď však obal, dávkovanie sa môže meniť podľa značky a druhu výroby arganového oleja.

Aj keď si možno aj Vy myslíte, že tuk alebo olej zaťažuje organizmus a orgány, nie je to pravda… Arganový olej je olej s väčším obsahom tuku, ale pozrite sa čo tento zdravý olej všetko dokáže so zdravým… 

arganový olej v miske

 • Podporuje imunitný systém. Vitamíny, antioxidanty a “dobré” tuky sú kombinácia, ktorá zlepšuje obranyschopnosť tela a tak ju chráni pred mnohými ochoreniami.
 • Chráni a regeneruje bunky pred pôsobením voľných radikálov. Fytosteroly čo sú vlastne antioxidanty eliminujú pôsobenie voľných radikálov v bunkách.
 • Prevencia proti rakovine. Fytosteroly, vitamíny a iné látky podporujú imunitu, chránia bunky a tak
 • Detoxikácia organizmu, antiseptické a antibakteriálne účinky. Vitamíny v kombinácii s “dobrými” tukmi zabezpečujú prirodzené prečistenie organizmu a eliminovanie zápalových prvkov a baktérií v tele. Arganový olej je vhodný aj ako prevencia zápalov, chrípky alebo nádchy.
 • Dopĺňa do tela dobrý tuk. Omega 3, 6 a 9 mastné nenasýtené kyseliny sú účinným pomocníkom eliminácie “zlých” tukov z tela. Teda vedia aj znížiť vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak z ciev.
 • Podporuje trávenie a metabolizmus. Možno by ste si mysleli, že tuk zaťažuje trávenie a je to pravda, ale arganový olej obsahuje “dobré” tuky a kyseliny a tie naopak podporujú trávenie a aj metabolizmus.

Nadmerné užívanie arganového oleja môže privodiť napríklad tieto negatíva, preto dodržujte doporučené užívanie.

ženu bolí brucho po nadmernom používaní argánového oleja

 • Hnačka, bolesti brucha. Vyšší obsah tukov môže pri nadmernom užití spôsobiť plynatosť, bolesť brucha alebo hnačku.

Arganový olej má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus a aj na chudnutie…

argánové semená a argánový olej

Aj keď ide o olej, ktorý má vysokú energetickú hodnotu, tak aj napriek tejto jedinej nevýhode, je vhodný pri zdravom chudnutí. Telo potrebuje tuk, aj pri chudnutí! Toto mnohý podceňujú a práve preto chudne skoro každý len s jojo-efektom. Dobrý tuk podporuje imunitu, chudnutie, zdravie a celé správne fungovanie tela. Pri zdravom chudnutí konzumujte arganový olej 2 – 3 ČL denne. Tento pomer si rozdeľte do rôznych jedál počas dňa. Arganový olej má jemne orechovú chuť, môžete si ho pridávať do mliečnych produktov, polievok, omáčok, ovocných či zeleninových šalátov, ku mäsu alebo do koktailov. Arganový olej by nemal prejsť tepelnou úpravou, pretože kvalitný arganový olej je lisovaný za studena a tepelnou úpravou sa znehodnocujú živiny, ktoré v sebe ukrýva.

Vonkajšie použitie argánového oleja

Najčastejšie sa arganový olej používa práve zvonka a tam je jeho pozitívny účinok znateľný už behom chvíle používania… Začnite používať aj Vy arganový olej a uvidíte tú zmenu… 

Užívanie arganového oleja zvnútra má mnohé pozitíva, tak ako používanie zvonka. Pozrite sa bližšie, čo dokáže tento olej…

argánový olej v kozmetike

 • Udržiava mladistvý vzhľad pokožky a napína pokožku. Vyšší obsah vitamínu E je pre mladistvý vzhľad pokožky nevyhnutný. Vitamín E dokáže rýchlo hydratovať pokožku a tá ostáva napnutá.
 • Vyrovnáva jemné vrásky. Vitamín E robí pokožku napnutejšiu a tak dochádza ku eliminovaniu jemných vrások. Pre dosiahnutie tohto efektu je potrebná pravidelná aplikácia.
 • Regeneruje pokožku a pomáha hojiť rany. Vitamíny A, E a kyseliny podporujú regeneráciu a dezinfekciu kožných poranení alebo kožných chorôb.
 • Zlepšuje priebeh hojenia popálenín. Dobré tuky v arganovom oleji dokonale hydratujú spálenú pokožku a tá sa rýchlejšie hojí.
 • Regeneruje a podporuje rast a kvalitu vlasov, nechtov a pokožky. “Dobré” tuky a vitamíny vyživujú a spevňujú vlas, necht, pokožku a ich okolie. Ak Vás trápia lámavé nechty, riedke či padajúce vlasy alebo suchá pokožka, tak si pravidelne aplikujte arganový olej.
 • Hydratuje pokožku vlasov (proti lupinám). Tuky, kyseliny a vitamíny pomáhajú dlhodobo odstrániť lupiny a udržiavajú pokožku hlavy hydratovanú.

Či Vás trápia lámajúce sa nechty, riedke vlasy, lupiny, suché miesta na pokožke, tak je tu preto určený tento olej, používajte ho pravidelne a výsledky prídu čoskoro!

mladá žena si drží vlasy - má ich rozštiepené a nezdravé

Riedke či lámajúce sa vlasy – arganový olej aplikujte na umyté a suché vlasy za pomoci štetca, ako keď si farbíte vlasy. Buď aplikujte iba na rozštiepené končeky vlasov alebo aj na celú dĺžku vlasu. Arganový olej nechajte pôsobiť 30 – 60 minút, potom vlasy umyte a nechajte prirodzene vyschnúť. Nesušte vlasy fénom ani žehličkou.

Lámajúce sa nechty – arganový olej aplikujte na čisté a odlakované nechty v dostatočnom množstve a nechajte tak, nech sa olej dobre vpije do nechtu. Nechty už potom neumývajte. Arganový olej si aplikujte rovno aj na pokožku v okolí nechtu. Túto aplikáciu možete robiť 1 – 3 krát v týždni, podľa času a nech sa čoskoro zregeneruje.

Suchá pokožka – či ide o suché lakte, kolená, paty alebo inú časť, tak arganový olej použite v dostatočnom množstve na miesto a nechajte olej poriadne vpiť. Miesto ďalej neumývajte.

Arganové maslo je podobné bambuckému maslu, je nabité pozitívnymi látkami a tým, že je to v krémovej forme, je to ľahko použiteľné. Vďaka arganovému maslu si viete zlepšiť kvalitu nechtov, pokožky, vlasov… 

argánové maslo a olej

Použitie arganového masla

 • Arganové maslo viete použiť ako klasický krém na suchú pokožku (rúk, lakťov, nôh, pier, tváre…), suché končeky vlasov, nechty, okolie nechtu a podobne.
 • Arganové maslo sa hodí na použitie aj pred opaľovaním. Vďaka účinným látkam, slúži aj proti spáleniu od slnka, ak sa už spálite, tak ho aplikujte na popálené miesta.

Zaujímavosti o arganovom oleji

argánové stromy

 • Arganovník je strom dorastajúci do výšky okolo 10 metrov a z jeho orechov (plodov) sa vyrába tento zdravý olej. Arganovník má rád suchšie a teplé miesta.
 • Arganovník rastie iba v krajinách: Izrael, Alžírsko a Maroko. Všetky oblasti jeho výskytu sú prísne chránené organizáciou UNESCO.
 • Arganový olej vyrábajú prevažne ženy z kmeňa Berberov, ktoré celú procedúru výroby oleja absolvujú ručne. Je to náročný proces a preto je arganový olej drahší, ako iné oleje.

Za kvalitu si človek zaplatí.

UPOZORNENIE

Ak kupujete prvý krát arganový olej, nechajte si radšej poradiť známymi, ktorý ho už majú alebo recenziami na internete. Musíte dobre sledovať obchody (eshopy), cez ktoré nakupujete, aby ste náhodou nenaleteli podvodníkom, ktorý ponúkajú nekvalitné oleje za horibilné ceny. Takouto kúpou nepríde zbytočne o veľa peňazí, ale daný nekvalitný olej nemusí mať vôbec pozitívny účinok na telo… Buďte opatrný, ide o Vaše zdravie a v neposlednom rade aj o Vaše peniaze.

Kliknite pre zväčšenie

Info arganový olej

Kliknite sem a dozviete sa všetko o bambuckom masle! Ďalšie zdravé maslo pre krásu!…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme