Reklama
Reklama

Arašidy – nie sú to orechy, ale je to…

arašidy lúpané v miske a na stole

Arašidy sú zdravá potravina (ak nemáte alergiu), ale pozor! Nie je to orech, aj keď sa arašidy označujú ako búrske oriešky, ale ide o strukovinu. Podobne ako fazuľa či šošovica aj arašidy sú strukovina. Síce arašidový prívarok si neviem predstaviť… Ale dajú sa konzumovať aj inak. Pri pravidelnej konzumácii arašidov, viete predísť mnohým vážnym zdravotným problémom a už existujúce choroby vedia arašidy eliminovať. Aj napriek vysokej energetickej hodnote sú arašidy vhodnou potravinou pri redukcii hmotnosti (viď nižšie).

O arašidoch

Arašidy, Podzemnica olejná (lat. Arachis Hypogea) – čeľaď bôbovitá

Arašidy alebo búrske orechy sú plodom rastliny – podzemnica olejná. Arašidy pochádzajú z juhu Ameriky. Arašidy však nie sú orechy, ale strukovina. Táto strukovina je najväčší alergén, to však na jeho zdravotných pozitívach neuberá. Musíte byť len opatrný pri prvej konzumácii a keď sa nevyskytne žiadny prejav, tak môžete arašidy veselo konzumovať. Arašidy obsahujú cenné látky, vďaka ktorým sa dá preventívne chrániť pred rôznymi ochoreniami.

Aké zdravé látky obsahujú arašidy?

Arašidy okrem tuku obsahujú aj nasledujúce účinné látky, ktoré majú priaznivý vplyv na naše zdravie.

Voda, bielkoviny, tuk, sacharidy, vlákninu, železo, vápnik, draslík, sodík, horčík, fosfor, mangán, meď, selén, zinok, omega 3, omega 6 kyseliny, kyselina listová, kyselina pantoténová, vitamíny B a E.

Nutričná hodnota – arašidy (100g)

KJ– 2 423,4  Kcal– 577  Bielkoviny– 22 g  Sacharidy– 18 g

Vláknina– 9 g  Tuk –  49 g Voda – 2 g

Arašidy obsahujú minerály – 100 g

Železo 2,8 mg Zinok 3,1 mg
Vápnik 52 mg Selén 8 ug
Horčík 164 mg Meď 1,1 mg
Fosfor 375 mg Mangán 2,45 mg
Draslík 660 mg Omega 3 kyseliny 3,3 mg
Sodík 5,8 mg Omega 6 kyseliny 15 500 mg

Arašidy obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín B1 0,6 mg Kyselina listová 150 ug
Vitamín B2 0,2 mg Kyselina pantoténová 2 mg
Vitamín B3 15 mg Vitamín E 8 mg
Vitamín B6 0,4 mg

Účinky arašidov na naše zdravie, aha aké…

Majú vôbec arašidy nejaké účinky na zdravie? A ak áno, aké sú to???

 • Podporujú trávenie a vyprázdňovanie
 • Urýchľujú metabolizmus
 • Zasýtia na dlhšiu dobu vďaka vláknine
 • Normalizujú hladinu cukru v krvi
 • Zabraňujú chutiam na sladké a vlčím hladom
 • Dopĺňajú “dobrý” cholesterol do tela
 • Odstraňujú “zlý” cholesterol z ciev
 • Podporujú rast svalovej hmoty
 • Prevencia vzniku rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení
 • Prevencia vzniku cukrovky a obezity
 • Udržujú zdravý nervový systém
 • Zlepšujú funkciu mozgu a koncentrácie

arašidy nelúpané i lúpané v miske na vrecovine a dreve

Sú arašidy vhodné pri chudnutí?

Arašidy sú vhodné ako doplnok zdravej výživy počas chudnutia. Obsahujú dobrý tuk, ktorý pomáha telu, tráveniu, vyprázdňovaniu a celkovému správnemu chodu tela. Arašidy pri chudnutí konzumujte na desiatu alebo na olovrant po 15 – 20 gramov, nie viac, pretože tu ich vyššiu energetickú hodnotu spálite ťažšie. Pri vysokej fyzickej aktivite môžete konzumovať viac arašidov, ale ako sa hovorí – všetkého veľa škodí…

Odporúčaná denná dávka arašidov

Odporúčam Vám konzumovať arašidy denne maximálne po 15 – 20 gramov. Táto dávka je vhodná počas chudnutia, počas udržania hmotnosti a pri vylepšení celkového zdravotného stavu.

Recepty s arašidmi

Lahodné cestoviny s kuracími prsiami a arašidmi

Potrebujete: balík cestovín (napr. vrtuľky), 2 ks kuracích pŕs, 1 ČL kokosový olej, štipka morskej soli, mletého čierneho korenia, 3 strúčiky cesnaku, 1 PL sójovú omáčku, 15 cm póru, 1 ks jarnú cibuľku a 5 PL arašidov (nesolené, nepražené).

Cestoviny si uvarte podľa návodu a dajte bokom. Umyté kuracie prsia pokrájajte na pásiky a opečte na panvici s olejom do bleda. Pór a jarnú cibuľku nakrájajte na kolieska a pridajte ku “zatiahnutému”, mierne opečenému kuraciemu. Keď to bude mierne opečené, tak potom pridajte pretlačený cesnak, arašidy, koreniny, sójovú omáčku a 10 minút zakryté povarte. Potom si túto omáčku dajte na cestoviny a je to.

TIP: na hotové jedlo si viete pridať aj postrúhaný syr, jedlo bude ešte lahodnejšie!

UPOZORNENIE

Arašidy sú najväčší alergén. Ak si nie ste istý, či ste alergický na arašidy alebo nie, tak prvú konzumáciu vykonajte pod dohľadom inej osoby. Ak sa náhodou dostaví alergická reakcia, aby ste neboli sami. Na prvú konzumáciu arašidov zjedzte iba jeden kúsok a čakajte.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok arasidy

Nezabudnite však ani na vlašské orechy, ktoré sú oprávnene považované za “kráľa” orechov!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme