Reklama

Vajcia – na tvrdo i na mäkko sú super, presvedčte sa!

vajcia vajicka

Dokonalá potravina? Áno, sú to vajcia. Vajíčka Vás prekvapia rôznymi vlastnosťami. Uvarte si vajce na tvrdo alebo na mäkko, alebo si ich pridajte do ľubovoľného jedla. Vajíčka sú skutočne zdravá potravina, pretože obsahujú cenné účinné látky, ktoré zlepšujú celkové fungovanie Vášho tela. Vajíčka môžete konzumovať aj pri chudnutí ale… Mýtus, že vajcia sú nezdravé, je dávno prekonaný!

O vajíčkach

Jeden rok sa píše, že vajíčka nie sú zdravé, potom opäť sú, potom zas niečo… Mnohé štúdie dokazujú tú svoju pravdu, ale vajíčka už od pradávna patria do našej stravy a sú plnohodnotnou potravinou, takže vylučovať ich nemusíte zo svojho jedálnička ani počas chudnutia. Samotné vajíčko sa skladá z bielka a žĺtka. Vajíčko váži okolo 50 gramov a z toho je približne 60% hmotnosti bielko a 40% hmotnosti žĺtok. Veľkosť a hmotnosť vajíčka sa delí ešte na vajíčka veľkosti: S (najmenšie), M (stredné) a L (najväčšie).

Vajíčka podľa obsahu účinných látok (viď nižšie) sú skutočne zdravou potravinou, ale všetkého zdravého veľa škodí, tak je to aj s vajíčkami. Áno, vajíčka obsahujú tuk, ale sú to hlavne omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, ktoré sú vlastne „dobrý tuk“ a môžu Vás preventívne chrániť pred vznikom kardiovaskulárnych ochorení. Ale, je tu stále ale, aké je Vaše doterajšie stravovanie, koľko tukov prijímate v ostatnej strave, aké tuky, aká je celková skladba Vašej stravy, aký máte cielený pohyb a aký je Váš pitný režim??? Toto všetko sú dôležité otázky, na ktoré treba odpovedať ešte predtým, ako sa rozhodnete, že prestanete jesť vajíčka úplne, pretože Vám „ževraj“ zvýšia cholesterol… Je škoda prestať jesť takúto plnohodnotnú potravinu (pokiaľ nejde o doporučenie lekára…). Pokiaľ nemáte žiadne kardiovaskulárne ochorenia, tak vajíčka pokojne konzumujte po 4 kusy (veľkosť M alebo L) alebo 5 ks (veľkosti S) za týždeň. Toto množstvo ale nekonzumujte naraz, 3 – 4 vajíčka si rozdeľte ideálne na dve jedlá. Tým nemyslím chlebík vo vajíčku (vyprážaný) alebo praženicu s klobásou… Z vajíčok si môžete pripravovať zdravšie omelety, praženice, nátierky, šaláty so zeleninou a vareným vajíčkom…

Čo obsahujú vajcia – účinné látky

Ako sami vidíte, vajíčka sú plné “dobrých” látok, ktoré podporujú celkovú funkciu organizmu a tým prispievajú ku pevnému zdraviu… Treba si však dať pozor na prehnanú konzumáciu (viď nižšie)

Bielkoviny, sacharidy, tuk, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, fluorid, zinok, meď, selén, jód, sodík, molybdén, omega 3, omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, vitamíny A, B, D, E, K, luteín, cholín, betakarotén, kyselina listová a kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota slepačie vajíčka (100g)

KJ– 579,6  Kcal– 138  Bielkoviny– 13,8 g

Sacharidy– 0,65 g  Tuk – 8,7 g

Vajíčka obsahujú minerály – 100 g

Železo 2,1 mg Zinok 1,35 mg
Vápnik 58 mg Meď 0,16 mg
Horčík 11 mg Selén 33 ug
Fosfor 198 mg Jód 18 ug
Draslík 144 mg Sodík 137 mg
Fluorid 1,5 ug Molybdén 7 ug
Omega 3 kyseliny 77 mg Omega 6 kyseliny 1 135 mg

Vajíčka obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín A 470 IU Vitamín E 2,2 mg
Vitamín B1 0,13 mg Vitamín K 0,5 ug
Vitamín B2 0,55 mg Kyselina listová 51 ug
Vitamín B3 0,12 mg Kyselina pantoténová 1,65 mg
Vitamín B6 0,2 mg Cholín 260 mg
Vitamín B12 1,8 ug Luteín 328 ug
Vitamín D 38 IU Betakarotén 13 ug

surové vajíčka v miskeVajcia – účinky na zdravie

Vajcia sú zdravou potravinou vzhľadom na ich pozitívne účinky na Vaše telo, by ste ich určite nemali vylučovať z Vášho jedálnička. Vajíčka sú v každom prípade plnohodnotná potravina.

  • Podporujú imunitu, preventívne chránia proti rakovine, chrípke
  • Môžu znížiť „zlý“ cholesterol, preventívne chránia proti vzniku kardiovaskulárnych ochorení
  • Normalizujú hladinu cukru v krvi, postupne sa uvoľňujú do krvi, zasýtia
  • Upokojujú nervový systém, zlepšujú funkciu mozgu, koncentrácie a pamäti
  • Podporujú funkciu pečeni, žalúdka a hrubého čreva
  • Podporujú trávenie, rýchlosť metabolizmu

Vajíčka pri chudnutí

Vajíčka sú vhodnou potravinou pri chudnutí. Obsahujú vyšší pomer bielkovín, dobrého tuku, celú škálu vitamínov, minerálnych látok a kyselín, ktoré zlepšujú celkový chod metabolizmu a organizmu. Počas chudnutia sa však vyhnite konzumácii mastných praženíc s klobásou, slaninou alebo podobne a preferujte vajíčka vo forme: nátierky na tmavom pečive s čerstvou zeleninou, omelety so syrom (nízkotučným) a čerstvou zeleninou, praženicou na kokosovom alebo olivovom oleji (malé množstvo) s čerstvou zeleninou alebo len tak obloženú misu: varené vajíčko, 2 plátky šunky, 2 plátky syra a čerstvá zelenina. Počas chudnutia skonzumujte maximálne 3 vajíčka (M-ko) za týždeň.

Ako uvariť vajcia na mäkko a aj na tvrdo

Vajcia sú chutná potravina, ktorú si viete pripraviť na množstvo spôsobov v rôznych kreáciách. Vajíčka sa dajú pripraviť aj inak ako len vo forme praženice. A viete ako správne ako uvariť vajíčko na mäkko a ako uvariť vajíčko na tvrdo. Pri tomto druhu prípravy záleží aj na tom, akú veľkosť vajíčka máte.

Ako uvariť vajce na mäkko?

Pri tomto postupe máte dve možnosti

  1. Možnosť – ľubovoľný počet vajec vložte do hrnca so studenou vodou a na miernom ohni priveďte do varu. Keď začne voda na plno vrieť, tak po 5 sekundách vypnite plameň a vajíčka zlejte, nechajte ich mierne ochladiť, prípadne ich ponorte na chvíľu do studenej vody. Potom opatrne odbite vrch a môžete jesť. Vajce na mäkko má bielko stuhnuté, ale stále nie úplne uvarené, žĺtok ostáva tekuté (liace).
  2. Možnosť – ľubovoľný počet vajíčok si dopredu vyberte – aspoň jednu hodinu pred varením, aby mali izbovú teplotu. Vodu v hrnci nechajte poriadne zovrieť, nech buble, potom vajíčka na polievkovej lyžici opatrne vložte do vriacej vody a nechajte ich variť presne tri minúty (veľkosť M a L). Vajcia veľkosti S varte 2,5 minúty.

Ako uvariť vajce na tvrdo?

Tento postup je veľmi jednoduchý. Požadovaný počet vajec vložte do hrnca so studenou vodou a nechajte zovrieť, keď začne voda vrieť, bublať, tak plameň zmiernite a nechajte vajíčka veľkosti S variť 10 minút a veľkosti M a L varte 12 – 13 minút. Potom vajcia zlejte z horúcej vody, môžete ich ponoriť na pár minút do studenej vody. Potom ich môžete veselo konzumovať.

Recepty z vajíčok

Recept – zdravšia vajíčková omeleta

Potrebujete: 2 ks vajíčka (M alebo L) alebo 3 ks vajíčka (veľkosť S), 1 strúčik cesnaku, 5 ks olivy bez kôstky, 0,5 ČL kokosový alebo olivový olej, štipka morskej soli, mleté čierne korenie a trochu červenej papriky.

Omeleta s vajíčok na panviciVajíčka rozbite do misky, pridajte štipku morskej soli a rozmiešajte vidličkou. Na panvicu dajte rozpáliť kokosový alebo olivový olej a potom jemne opražte cesnak pokrájaný na tenké plátky, plameň zmiernite, pridajte aj červenú mletú papriku, čierne korenie a mierne opražte. Potom na túto hmotu vylejte vajíčka a na vrch poukladajte rozpolené olivy bez kôstky. Nechajte omeletu „upiecť“ a potom môžete jesť s ľubovoľnou čerstvou zeleninou.

Recept – jednoduchá vajíčková nátierka

Potrebujete: 3 ks uvarené vajíčka (na tvrdo), 250 g cottage cheese, 1 jarná cibuľka, 0,5 ČL morskej soli, 1 KL čierne mleté korenie, celozrnné pečivo

Uvarené vajíčka zbavte škrupiny a pokrájajte na krúžky, to nevadí ak sa Vám rozpadnú, vložte ich do misky. Ku vajíčkam pridajte korenie, soľ, cottage cheese a dobre ich premiešajte do jednoliatej hmoty. Potom si umytú jarnú cibuľku pokrájajte na kolieska. Pečivo natrite vajíčkovou nátierkou a na vrch poukladajte jarnú cibuľku.

A koľko vajíčok ste za posledný týždeň zjedli Vy?

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme