Reklama
Reklama

Alchemilka – ženy poznáte ju???

alchimilka caj

Táto liečivá rastlina je úžasnou bylinkou, ktorá vyrieši mnohé ženské problémy… Je vhodná najmä pre ženy ale využitie nájdu aj muži.

Alchemilka má účinné látky, ktoré upravujú celkovú pohodu tela. Ak ste doteraz nepočuli o všetkých jej účinkoch, čítajte ďalej a uvidíte, že sa ju oplatí vyskúšať…

O alchemilke

Alchemilka žltozelená (lat. Alchemilla Xyntochlora) – čeľaď ružovitá

Alchemilka má skutočne až „alchymické“ účinky na zdravie predovšetkým u žien. Alchemilka žltozelená je liečivá bylina, ktorá rastie v čistom prostredí (lúky, lesy, čistinky, vyššie položné miesta v horách). Alchemilka dorastá do výšky okolo 25 centimetrov. Táto bylina má zelené listy pravidelne usporiadané do kruhu až po 7 kúskov, pripomínajú štvorlístok ale väčší so špicatými končekmi listu. Kvety sú žlto-zelené. Alchemilke sa darí v čistom prostredí na mokrých vápenčitých pôdach, táto rastlina dokonca rastie aj vo vysokých nadmorských výškach nad 1 100 m.n.n. a táto alchemilka sa nazýva Alpská.

Čo obsahuje alchemilka – účinné látky

Flavonoidy, éterické oleje, silice, kyseliny, vitamíny, vláknina a minerálne látky

Alchemilka účinky na zdravie

  • Podporuje imunitný systém, ochraňuje bunky, prevencia vzniku rakoviny
  • Podporuje trávenie, metabolizmus, upravuje stolicu (odstraňuje hnačky, zápchu a plynatosť)
  • Močopudné účinky, odvodňuje, prečisťuje močové cesty, obličky, podporuje a prečisťuje pečeň
  • Podporuje hojenie pokožky, poranení, popálenín, kožných chorôb (ekzém, psoriáza, akné…), dezinfikuje rany
  • Eliminuje prejavy menopauzy, normalizuje tlak, odstraňuje návaly, zlepšuje celkovú pohodu
  • Zlepšuje plodnosť u žien a mužov, odstraňuje menštruačné kŕče, silné krvácanie a vaginálne výtoky
  • Prečisťuje rodidlá, podporuje funkciu vaječníkov, maternice, plodnosť a upravuje menštruačný cyklus
  • Zlepšuje kvalitu spánku, upokojuje nervový systém
  • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení, zabezpečuje silné cievy a srdce

alchimilka kvety

Kde rastie alchemilka a aké časti sa zbierajú

Alchemilka rastie na lúkach, čistinkách pri potok a riekach, v horách na vápencovitých a vlhkých pôdach. Z alchemilky sa zbierajú kvety, stonky a aj listy. Kvet s vňaťou zbierajte od mája do augusta počas jej kvitnutia a listy môžete zbierať od augusta do septembra. Alchemilku viete použiť čerstvú a aj sušenú. Po zbere si ju môžete usušiť a neskôr použiť (viď nižšie).

Užívanie a konzumácia alchemilky

Alchemilka má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus hlavne pre ženy, ale využiť ju môžu aj muži na lepšie trávenie, stolicu, spánok, zdravšie srdce a cievy, prečistenie vylučovacích orgánov, odvodnenie alebo na rany či kožné ochorenia.

Použitie zvonka – recepty z alchemilky

Kúpeľ z Alchemilky

Potrebujete: 250 g sušenej alchemilky alebo 500 g čerstvej alchemilky, hrniec (5 litrový)

Sušenú alebo čerstvú alchemilku vložte do väčšieho hrnca a zalejte vodou, pokojne aj 4  – 5 litrov nechajte to lúhovať pri izbovej teplote aspoň 12 hodín, ideálne je namočiť alchemilku ráno a večer si pripravíte liečivý kúpeľ. Po aspoň 12 hodinách lúhovania, túto alchemilku v hrnci zohrejte na miernom plameni (sporáku) a potom alchemilku sceďte (plátno alebo tenké sito). Teplú tekutinu potom vylejte do vane a dopustite teplú vodu, nech máte vodou zakryté aj brucho. Tento liečivý kúpeľ pomáha odstrániť zápaly v rodidlách, výtok, odstraňuje silné krvácanie počas menštruácie a bolesti. Tento kúpeľ si môžete robiť jeden krát týždenne.

Obklad z Alchemilky na rany / kožné choroby

Potrebujete: čerstvá rastlina (listy, kvety, stonky)

Umytú čerstvú rastlinu Alchemilky rozomeľte alebo popučte (valčekom, v mažiari), nech sa uvoľní jej liečivá šťava a celú túto hmotu postupne nanášajte na rany alebo miesta, kde je pokožka postihnutá nejakým kožným ochorením. Po nanesení liečivej alchemilkovej hmoty na pokožku nechajte túto bylinu pôsobiť aspoň 30 minút. Môžete si miesto s alchemilkou obtočiť aj obväzom alebo gázou, aby alchemilka držala na rane. Túto procedúru môžete opakovať 3 – 4 krát do týždňa, až kým sa rana nezlepší a nezahojí.

Použitie zvnútra – recepty z alchemilky

Recept čaj z Alchemilky

Potrebujete: 1 PL alchemilky, 4 deci vody

Alchemilku zalejte 4 deci vriacej vody a nechajte lúhovať 20 minút. Potom teplý čaj vypite  a to 2 krát denne po 2 – 2,5 deci pred jedlom raňajkami a večerou. Takúto kúru môžete užívať 1 – 3 mesiace, kým sa Vám nezlepší Váš problém. Tento alchemilkový čaj môžete piť pri nepravidelnej menštruácii, bolestivej či silnou krvácaní, pri problémoch s počatím, počas menopauzy, pri poruchách spánku, zavodnenom organizme alebo pri zlom vyprázdňovaní.

Kliknite pre zväčšenie

Info alchemilka

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme