Reklama
Reklama

Čučoriedky sú malý, fialový “pomocník”, všetko o nich je tu…

cucoriedky v miske

Čučoriedka, tmavo fialové bobuľky, kto by ich nepoznal? Pre tých, ktorý potrebujú schudnúť sú čučoriedky tiež vhodné, urýchľujú chudnutie podkožného tuku… Aké látky sú v čučoriedkach, aké vplyvy majú na zdravie a je tu aj niečo o kanadskej čučoriedke, je super!

O čučoriedkach

Brusnica čučoriedková – Čučoriedky (lat. Vacinium myrtilus) – čeľaď vresovcovitá

Brusnica čučoriedková je poloker, ktorý dorastá do výšky maximálne 1 metra. Čučoriedka je náročná na kvalitu pôdy, potrebuje piesočnato hlinitú pôdu s vysokým obsahom živín. Brusnica čučoriedková je ďalej veľmi náročná aj na zálievku. Neznáša mokrú pôdu, ale potrebuje dostatok pravidelnej vlahy. Plody brusnice sú spomínané čučoriedky. Čučoriedky sú malé tmavo fialové bobuľky dorastajúce do veľkosti približne 0,5 centimetra. Tieto bobuľky dozrievajú na konci prázdnin.

cucoriedky v kosiku

Čo obsahujú čučoriedky?

Čučoriedky sú skutočným pokladom práve pre obsah týchto látok, ktoré napomáhajú celému telu.

Voda, bielkoviny, sacharidy, tuk, vláknina, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík, zinok, meď, mangán, chróm, kyselina pantoténová, kyselina listová, vitamíny A, B, C, betakarotén a myrtilín – táto látka je farbivo a je to najsilnejší antioxidant z čučoriedky, ktorý chráni telo pred rakovinou a podporuje trávenie.

Nutričná hodnota – čučoriedky (100g)

KJ– 176,4  Kcal– 42  Bielkoviny– 0,9 g  Sacharidy– 10 g

Vláknina– 3 g  Tuk – 0,3 g Voda – 85 g

Čučoriedky obsahujú minerály – 100 g

Železo 0,95 mg Zinok 0,25 mg
Vápnik 17,8 mg Meď 0,2 mg
Horčík 7,6 mg Mangán 4 mg
Fosfor 11 mg Chróm 1 ug
Draslík 99 mg Kyselina pantoténová 0,2 mg
Sodík 4 mg Kyselina listová 8 ug

Čučoriedky obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín A 100 IU Vitamín B3 0,7 mg
Vitamín B1 0,05 mg Vitamín C 50 mg
Vitamín B2 0,04 mg Betakarotén 20 ug

cucoriedky

Vplyvy čučoriedok na zdravie

Čučoriedky sú silnou podporou kompletného zdravia, tak prečo si ich nedať? Všimnite si, aké vplyvy čučoriedky majú na Vaše telo, a ich konzumácia bude určite na mieste…

 • Silná podpora imunity
 • Detoxikujú celý organizmus
 • Zachytávajú voľné radikály
 • Urýchľujú metabolizmus
 • Pomáhajú pri hnačke
 • Znižujú vysoký krvný tlak
 • Odstraňujú plynatosť
 • Odstraňujú zlý tuk z ciev
 • Odstraňujú kašeľ
 • Podporujú hojenie rán
 • Normalizujú hladinu cukru v krvi
 • Pozitívny vplyv na nervový systém
 • Pozitívny vplyv na zrak

cucoriedky

Vplyv čučoriedok na chudnutie

Čučoriedky sú vhodný doplnok pri chudnutí alebo ako súčasť zdravého životného štýlu. Majú nízku energetickú hodnotu a svojimi látkami urýchľujú chudnutie a podporujú všeobecné zdravie. Ale nezabúdajte na pravidelné a kvalitné stravovanie. Čučoriedky sa dajú použiť ako “prísada” do jogurtu, tvarohu, kaše, ovocného šalátu, ovocného koktailu, omáčok, smoothie, pudingu, koláča, lekváru, alebo len tak, ako samotné ovocie na zobkanie pri telke.

Kanadská čučoriedka

Kanadská čučoriedka má najväčšiu výhodu tú, že je mrazuvzdorná a to až do 25 stupňov pod nulou. Teda neskolí ju ani mráz či iné „zimné“ podmienky. Kanadská čučoriedka je typická svojimi veľkými fialovými bobuľami, ktoré majú silnejšiu arómu a po zbere majú dlhšiu životnosť.

kanadska cucoriedka

Plody kanadskej čučoriedky sa zbierajú v júli. Kanadská čučoriedka dorastá do výšky okolo 2 metrov. Kanadskej čučoriedke vyhovuje slnečné miesto a kyslá pôda. Plody kanadskej čučoriedky sú tak isto ako klasické čučoriedky nabité živinami a majú množstvo pozitívnych účinkov na organizmus.

Kliknite pre zväčšenie

obrazok cucoriedky

Pripravte si z tohoto extra zdravého ovocia napríklad čučoriedkové smoothies nápoje, dodajú Vám živiny a spestria chuť!…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme