Reklama

Cuketová polievka – 3 chutné recepty

Cuketa je zdravá a ľahká zelenina, z ktorej sa dajú pripraviť rôzne chutné recepty, plné lahodnej chuti a zdravia. Tieto tri recepty na cuketové polievky Vás zasýtia, zároveň sú to ľahšie formy jedál a tieto recepty môžete konzumovať aj počas chudnutia. Tri recepty na prípravu lahodných cuketových polievok a svoje si nájdu aj Celiatici alebo ľudia s intoleranciou laktózy. Cuketová sezóna môže začať!

Recept – krémová cuketová polievka so zeleninou

Táto cuketová polievka je ľahkým bezlaktózovým a bezlepkovým variantom, pre tých ktorý nemôžu laktózu, lepok a zároveň je ideálna aj pri chudnutí, pretože v nej nie je žiadna múka, ale aj napriek tomu je hustá a krémová.

Potrebujete: 2 cukety, 2 cibule, 4 strúčiky cesnaku, 2 mrkvy, jeden petržlen, 150 g zeleru, 1 PL olivový alebo kokosový olej, 1 PL červená mletá paprika, 1 ČL čierne korenie, 1 ČL morská soľ, 1 PL vegeta (bez glutamanu).

Cuketu zbavíte šupy, umyjete a celú nastrúhajte na hrubom strúhadle, dájte bokom. Mrkvu a petržlen taktiež zbavte šupky, umyte a nakrájajte na malé (tenké) kolieska. Zeler očistite a nakrájajte na malé kocky. Cibuľu nakrájajte na drobno a opečte na spenenom oleji v hrnci. Keď bude cibuľa do sklovita, až zlatej farby, tak pridajte nastrúhanú cuketu a mierne opečte, potom pridajte mrkvu, petržlen, zeler a zalejte vodou, tak aby bola po vrch zeleniny. Pridajte soľ, korenie, papriku, vegetu, pretlačený cesnak a polievku nechajte variť 25 minút. Po tomto čase je zelenina dobre rozvarená, polievku rozmixujte na hladkú hmotu ponorným mixérom, komu nevadia kúsky zeleniny, tak nemusíte úplne do kaše.

Recept – krémová cuketová polievka so šampiňónmi

Táto chutná cuketová krémová polievka obsahuje laktózu, ale je bez lepku (bez múky). Túto krémovú polievku môžete jesť aj na večeru, počas horúcich večerov, zasýti, je zdravá a hlavne chutná.

cuketová polievka so sampinonmi

Potrebujete: 1 väčšia cuketa, 1 cibuľa, 3 strúčiky cesnaku, 200 g kyslej smotany, 2 deci plnotučného mlieka, 1 ČL morská soľ, 0,5 ČL čierne mleté korenie, 1 PL kokosový alebo olivový olej, 1 ks celý šampión alebo z konzervy.

Cuketu zbavte šupy, nakrájajte na menšie časti a na hrubšom strúhadle postrúhajte. Cibuľu očistite nakrájajte na drobno a speňte na oleji. Keď bude cibuľa do zlatista, tak pridajte cuketu, jemne ju opečte, potom zalejte vodou, po okraj cukety, nedávajte veľa vody. Pridajte všetky koreniny. Potom si zmiešajte smotanu s mliekom. Polievku varte 20 minút, potom pridajte pretlačený cesnak, smotanovú zálievku a nechajte polievku prevariť. Keď si naberiete polievku do taniera, tak si môžete navrch pridať aj opražené šampiňóny na troche oleja. Je hotová!

Recept – cuketová polievka so syrom

Cuketová polievka so syrom obsahuje laktózu ale je bez lepku, takže ju môžu konzumovať aj Celiatici. Táto polievka je ľahká ale zároveň Vás zasýti a ulahodí Vašim chuťovým pohárikom.

cuketova polievka so zemiakmi

Potrebujete: 2 menšie cukety, 2 cibule, 2 zemiaky, 3 väčšie strúčiky cesnaku, 250 ml smotany na varenie (10-12% tuku), 200 g tvrdého syru (30% tuku), 100 g tavený syr, 1 KL drvená rasca, 1 PL olivový alebo kokosový olej, 2 PL vegety (bez glutamanu), 0,5 ČL čierne mleté korenie, 1 ČL morská alebo himalájska soľ.

Cuketu očistite, umyte a na hrubo nastrúhajte. Zemiaky zbavte šupky, umyte a nakrájajte na malé kocky. Cibuľu očistite a na drobno nakrájajte. Na oleji opečte do zlatista cibuľu, potom pridajte cuketu, zemiaky a zalejte vodou. Pridajte všetky koreniny a polievku varte 25 minút. Zatiaľ si zmiešajte smotanu na varenie, tavený syr a postrúhaný tvrdý syr. Po 25 minútach, keď je zelenina dobre rozvarená, tak polievku mierne pomixujte ponorným mixérom, pokojne môžu ostať aj väčšie časti zeleniny. Potom pridajte smotanu so syrmi, pretlačený cesnak a polievku varte 5 – 10 minút po zovretí. Syr sa krásne roztečie v polievke a zahustí ju aj bez použitia múky.

Cuketové polievky ste zvládli a pripraviť si môžete aj niektorý z 3 receptov na výbornú grilovanú cuketu.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme