Reklama
Reklama

Škorica je zdravá ale pozor!

Škorica je oranžovo hnedé korenie, ktorý každý pozná a má vo svojej kuchyni. Škorica je sama o sebe zdravá a “výživná” korenina  pre celý organizmus. Táto škorica je vhodná ako prevencia niektorým zdravotným problémom a samozrejme ako chutné korenie do mnohých sladkých pokrmov…

O škorici

Škoricovník čínsky (lat. Cinamomum Casia)

Škoricu, ktorú používame vo svojej kuchyni je zo stromu škoricovník čínsky. Tento strom dorastá do výšky približne 10 – 13 metrov. Najzdravšia škorica je zo stromu škoricovníka cejlónskeho ale tento druh nie je na Slovensku rozšírený. Oba druhy sú exotické stromy, ktoré potrebujú stále teplo a vlhký vzduch. Pozor, so škoricou sa to nesmie preháňať (viď upozornenie).

Čo obsahuje škorica?

Škorica nie je iba obyčajné korenie do pečenia koláčov, je v nej omnoho viac..

Bielkoviny, sacharidy, vlákninu, tuk, vápnik, železo, horčík, fosfor, mangán, draslík, meď, zinok, sodík, selén, omega 3 kyseliny, omega 6 kyseliny, vitamín A, B, C, E, K, luteín, betakarotén, kyselina listová, kyselina pantoténová. 

Vplyv škorice na zdravie

Škorica má mnohé pozitíva na Vaše zdravie a práve preto sa oplatí na pravidelnú konzumáciu vo Vašej kuchyni, pozor však na množstvo…

  • Podporuje imunitný systém
  • Detoxikuje organizmus
  • Uvoľňuje hlieny, kašeľ a dusenie
  • Normalizuje hladinu cukru v krvi
  • Podporuje trávenie, urýchľuje metabolizmus
  • Zlepšuje pravidelnú stolicu, odstraňuje plynatosť
  • Eliminuje bolesti brucha, upokojuje nervový systém
  • Odstraňuje z tela stres, podporuje dobrý spánok
  • Podporuje funkciu mozgu, zvyšuje pozornosť

Nutričná hodnota – škorica (100g)

KJ – 974,4 Kcal – 232  Bielkoviny – 4,5 g 

Sacharidy – 58 g  Vláknina– 35 g  Tuk – 1,4 g

Škorica obsahujú minerály – 100 g

Železo 8,15 mg Zinok 2,2 mg
Vápnik 1020 mg Meď 0,6 mg
Horčík 65 mg Omega 3 kyseliny 15 mg
Fosfor 69 mg Omega 6 kyseliny 42 mg
Draslík 421 mg Sodík 8,3 mg
Mangán 19 mg Selén 3,6 ug

Škorica obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín A 303 IU Vitamín K 33 ug
Vitamín B3 1,7 mg Betakarotén 120 ug
Vitamín B6 0,25 mg Kyselina listová 8,5 ug
Vitamín C 4,7 mg Kyselina pantoténová 0,7 mg
Vitamín E 3,1 mg Luteín 238 ug

Vplyv škorice na chudnutie

Škorica je všetkými pozitívami vhodná pri chudnutí, ale ako sa dočítate nižšie, tak sa to s ňou nesmie preháňať. Škoricu konzumujte 1 maximálne 2 krát do týždňa, v menších množstvách, po maximálne 1 mokka lyžička (najmenšia kávová lyžička). Pridať ju môžete na posypanie ovocného šalátu, koktail, jogurt, tvaroh, kašu a podobne.

UPOZORNENIE

Zlatá stredná cesta platí aj o škorici. Určite ju nekonzumujte každý deň. Toto korenie obsahuje látku kumarín, ktorá sa vo veľkých množstvách správa ako jed. Škorica sa nedoporučuje konzumovať tehotným a kojacim mamičkám.

Kliknite pre zväčšenie

Okrem škorice je zdraviu nápomocný aj zázvor, kliknite sem a dozviete sa mnohé užitočné informácie. Čo obsahuje zázvor, aké vplyvy má na zdravie a nájdete tu aj mnohé recepty zo zázvoru.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme