Reklama
Reklama

Hurmikaki – ovocie nabité živinami

hurmikaki ovocie

Hurmikaki  – Hurmi Kaki je ďalšia vitamínová bomba. Jedli ste ho už? Hurmi kaki je ovocie stromu ebenovník rajčiakový. Tento strom rastie do výšky maximálne 15 metrov. Toto ovocie však nemá nič spoločné s rajčiakom. Dozretý plod je sladký, pripomínajúci chuť jabĺk, melónu a marhúľ. Plody (bobule) dorastajú do rozmerov 5-8 cm. Ich farba je žltá, oranžová prípadne do červena. Počas zrenia sú plody nejedlé, pretože obsahujú látku tanín, ktorá je trpká, horká a znemožňuje konzumáciu. Hurmikaki pochádza z Číny. V Číne poznajú až 900 druhov Hurmikaki. Z Hurmikaki, okrem toho, že má v surovom stave priaznivé účinky na telo,  sa vyrábajú aj vína a likéry.

Osviežte zimnú klasiku v príjme vitamínov. Pomaranče a mandarinky vymeňte, resp. doplňte o hurmikaki. Ovocie plné živín s netradičnou ale výbornou sladkou chuťou.

Čo obsahuje Hurmi kaki? Hurmi – kaki obsahuje: Voda, bielkoviny, sacharidy, vláknina, vápnik, sodík, železo, horčík, draslík, fosfor, zinok, meď, betakarotén, Vitamíny A, B a CÚčinky Hurmi kaki – zdravie

 • Odstraňuje únavu
 • Zlepšuje kvalitu spánku
 • Posilňuje imunitný systém
 • Liečba/ prevencia Anémie
 • Udržuje v norme hladinu cukru v krvi
 • Prevencia proti rakovine
 • Prevencia proti kardiovaskulárnym ochoreniam
 • Prevencia proti Arteroskleróze
 • Podporuje správne trávenie a vyprázdňovanie (zápcha, hnačka)
 • Chráni sliznicu čriev pred pôsobením škodlivých látok
 • Močopudný účinok – odvodňuje nadbytočnú vodu s toxínmi
 • Pozitívny účinok na pleť – omladzujúco (kozmetika)
 • Upokojuje nervový systém (stres)
 • Antioxidačný účinok
 • Prevencia pred vznikom obličkových a močových kameňov

Ako jesť hurmikaki

hurmikaki na stonkeHurmikaki môžete jesť kľudne vcelku aj so šupkou, stačí ak si ho umyjete. Prípadne môžete jesť len dužinu hurmikaki – záleží len na Vás.

Hurmikaki si môžete pridať do ovocného šalátu (nakrájané na kocky), prípadne si ho môžete rozmixovať a budete mať chutné smoothie.

Pozor: Hurmiaki vydrží zrelé len krátku dobu. Pokiaľ má už výrazne oranžovú farbu a po zmačknutí cítite, že je už mäkšie, je najvyšší čas ho zjesť.

Nutričná hodnota – Hurmi kaki (100g)

KJ–125   Kcal–29   Bielkoviny–0,5 g   Sacharidy–16 g   Vláknina–1,5 g

Hurmi kaki obsahuje nasledovné minerály – v 100g

Vápnik 9,5 mg Meď 0,02 mg
Sodík 0,035 mg Zinok 0,1 mg
Železo 0,21 mg Draslík 160 mg
Horčík 7 mg Fosfor 15 mg

Hurmi kaki obsahuje nasledovné vitamíny v 100g:

Vitamín A 410 mg Vitamín C 75 mg
Vitamín B1 0,03 mg Vitamín B3 0,2 mg
Betakarotén 0,04 mg

Účinky Hurmi – kaki na chudnutie Hurmikaki má celkový pozitívny vplyv na organizmus a preto je vhodný pri chudnutí. Nielen pre obsah vitamínov ale aj urýchľuje a podporuje spaľovanie tukov. Vďaka udržiavaniu hladiny cukru v krvi je menšia pravdepodobnosť vzniku chutí na sladké, prípadne vlčích hladov. Hurmikaki konzumujte minimálne 2krát do dňa, po jednom plode. Ovocie Hurmikaki si môžete pridať do šalátov, jogurtu, jesť ako samostatné ovocie (ako jablko) prípadne do cestovinových šalátov. Použitie je rôzne dbajte aby bolo Hurmikaki dobre vyzreté a umyté.

Pestovanie Hurmikaki

Pestovanie je jednoduché, i keď do bytu sa Vám nezmestí. Stačí Vám veľký črepník, ktorý môžete mať takmer celú sezónu vonku a však… Pestovanie Hurmikaki je nenáročné a následne sa môžete tešiť s úrody plnej vitamínov. Viac o pestovaní tu: “Pestovanie Hurmikaki”

Kliknite pre zväčšenie

Hurmikaki - účinky na zdravie a chudnutie

Chutné jedlá  z Hurmi – kaki

Hurmikaki šalát – obed, večera

Potrebujete: 3 ks Hurmikaki, pol Manga, ¼ žltého melóna škorica a šťava z citróna Umyté a očistené ovocie si nakrájajte na malé kocky, pridajte do misky, polejte citrónovou šťavou, posypte škoricou a všetko dobre premiešajte. Podávať môžete chladené.

Nezabudnite si vyskúšať niektorý z 2 receptov na zdravé a chutné smoothies nápoje z hurmikaki.

Share Button

2 Responses to Hurmikaki – ovocie nabité živinami

 1. Katarína píše:

  Veru, hurmikaki je nielen chutné, ale aj zdraviu prospešné!

 2. Danka píše:

  Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme