Reklama
Reklama

Recept na Dal bhat (tradičné nepálske jedlo)

dal bhat tradicne nepalske jedlo

Čo to je dal bhat??? Pod týmto zvláštnym názvom sa skrýva jedno chutné jedlo… Ako si pripraviť túto nepálsku špecialitu? Nebojte sa nových chutí!

Dal bhat je nepálske národné jedlo, ktoré má v preklade svoje základné suroviny. Dal je šošovica a bhat je ryža. V Nepále a teda všeobecne v Ázii je ryža základnou potravinou. Ryža a aj šošovica sú zdravé a výživné potraviny, ktoré podporujú naše zdravie. Dal bhat je vlastne väčšie množstvo ryže, ktoré sa obleje uvarenou šošovicou.

Toto jedlo je mierne pikantné, ale štipľavosť si viete regulovať. V Nepále sa dal bhat konzumuje každý deň. Dal bhat sa „po správnosti“ je rukami, ale ak si na to netrúfnete, tak použite pokojne lyžicu.

Potrebujete: 500 g ryže, 220 g červenej šošovice (masur dál), 0,5 ČL five-spice korenie (bobkový list, badián, aníz, škorica, koriander), 0,5 ČL semená čiernej horčice, 2 PL štava z citróna, 1 ČL čerstvý postrúhaný zázvor, 1 ČL pokrájané chilli papričky (zelené), 1 PL cukru, 1 ČL soľ, 1 ČL oleja, na vrch ako „ozdobu“ čerstvé koriandrové listy (pokrájané).

dal bhat tradicne nepalske jedlo-so-sosovice-a-ryze

Dajte si uvariť ryžu. Pripravte si aj šošovicu a to tak že, po zovretí vody ju vysypte do hrnca a varte približne 20 minút. Potom si na panvici a troche oleja opražte horčičné semienka dovtedy, kým nebudú „vyskakovať“ z panvice, potom ich pridajte ku šošovici. Do šošovice ďalej pridajte chilli, zázvor, cukor, soľ, citrónovú šťavu a 5 minút ešte na miernom ohni celú hmotu povarte. Potom ju odstavte prisypte korenie five-spice a nechajte odpočinúť, aby sa chute spojili. Keˇmáte nabratú porciu dal bhatu, tak na vrch si môžete pridať nakrájané čerstvé listy koriandru.

Ryža a šošovica sú zdravé potraviny, ktoré môžete jesť aj počas chudnutia… Čo tak vyskúšať chuť Ázie, nebojte sa toho!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme