Reklama

4 kvalitné bielkovinové potraviny, aké sú to???

Máte vo svojej strave dostatok bielkovín??? Či už chudnete, alebo sa chcete iba „udržať“, tak bielkoviny (proteíny) sú skutočne potrebné pre naše zdravie, ale aj peknú postavu. Tieto potraviny Vám dodajú bielkoviny, sú chutnými a plnohodnotnými jedlami a sú ľahko dostupné.

Nech sa páči, stačí si už iba vybrať…

Prečo jesť bielkoviny???

Bielkoviny sú potrebnou súčasťou stravovania, či už chudnete, cvičíte alebo sa udržiavate. Nezanedbajte príjem tejto potrebnej látky a nie len Vaše trávenie bude rýchlo a správne pracovať, ale aj imunitný a hormonálny systém. Vplyv tejto látky je v našom tele nenahraditeľný, aha…

  • Bielkoviny majú najnižšiu kalorickú hodnotu, v porovnaní so sacharidmi a tukmi
  • V rozumnej miere sa bielkoviny nemenia na tukovú hmotu
  • Urýchľujú a podporujú trávenie
  • Podporujú tvorbu a udržanie svalovej hmoty
  • Bielkoviny majú pozitívny vplyv na imunitný, tráviaci, nervový a hormonálny systém

Nedostatok bielkovín v strave, hlavne počas chudnutia, býva veľkou chybou, pretože sa potom chudne viac svalovej hmoty, na miesto tukovej, preto si tento príjem proteínov sledujte a hlavne počas chudnutia!

Bielkovinové potraviny – ktoré si Vás získajú???

Potraviny s obsahom bielkovín nemusia byť iba „koktailové nápoje z posilňovne“, nájdete ich aj bežne v cenovo dostupných potravinách. Tieto potraviny viete ľubovoľne kombinovať a podľa svojej chuti vylepšovať. Nebojte sa experimentovania!

soja

1. Vedeli ste, že viac bielkovín ako v mase nájdete v sóji??? Sója (rastlinný základ) je potravina, ktorá obsahuje až 50% proteínov, to je skvelé no nie? Ale s ničím sa to nemá preháňať a tak aj sóju nekonzumujte každý deň… Ak nie ste vegetarián, tak sóju konzumujte 1 – 3 krát v týždni na obed alebo večeru ako hlavné jedlo. Toto hlavné jedlo skombinujte s čerstvou zeleninou. Sóju si viete zakúpiť vo forme sójové boby (ako fazuľa), sójové kocky, sójová saláma, granulát alebo iné produkty. Navštívte nejaký obchod so zdravými potravinami a tam Vám poradia s výberom.

2. Mäso – je „klasickou“ potravinou pre získanie čo najviac bielkovín. Najlepšie by bolo keby ste konzumovali chudšie druhy mäsa a to kuracie, morčacie, chudé bravčové. Čo sa týka rýb, tak tie konzumujte na obed alebo večeru 2 – 5 krát v týždni, pretože ryby okrem bielkovín obsahujú aj omega 3 a omega 6 mastné nenasýtené kyseliny, teda „dobré tuky“.

*Ak máte možnosť, tak mäso a vajíčka kupujte v BIO kvalite. Ekologické poľnohospodárstvo ide ku predu…

varené vajíčko na mäkko

3. Vajíčka (vajcia) – táto ľahko dostupná potravina má v sebe dostatok bielkovín a preto by ste ju určite počas „cvičiacej“ alebo chudnúcej fázy mali konzumovať. 2 vajíčka obsahujú okolo 10 g bielkovín. Vajíčka sa dajú kombinovať so syrom (ešte viac bielkovín) a so zeleninou, túto kombináciu si dávajte na raňajky alebo na večeru (bez pečiva) a to 2 – 4 krát týždenne, aby ste mali stravovanie pestré.

4. Orechy a semienka – táto rastlinná potravina je perfektnou kombináciou doplnenia bielkovín, vlákniny a minerálnych látok. Orechy by mali tvoriť pravidelnú súčasť Vášho stravovania, pretože sa dajú ľahko kombinovať s inými potravinami. Orechy a semienka si viete pridávať do mliečnych produktov, smoothies nápojov, koláčov, pudingu, kaše, ovocného alebo zeleninového šalátu a orechy a semienka sa dajú len-tak „zobkať“, keď prídu chute na niečo slané. Orechy a semienka konzumujte vždy nepražené a nesolené. Orechy a semienka konzumujte 2 – 5 krát v týždni po 10 – 15 gramov na jedno jedlo.

Je to tak jednoduché, na raňajky si párkrát do týždňa dajte vajíčka so syrom a zeleninou, na obedy striedajte chudé mäso so sójou, orechy si pridávajte do mliečnych produktov, smoothies nápojov alebo do šalátov a takto by ste bielkovín mali mať dostatok.

Vedeli ste, že: počas dňa by ste mali prijať približne 1 gram bielkovín, na 1 kilogram Vašej hmotnosti.

Koľko bielkovín obsahujú na 100 gramov najpoužívanejšie potraviny, nájdete práve tu

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme