Reklama
Reklama

Aké potraviny jesť, aby ste sa pekne opálili?

zena sa opaluje

Opaľovanie nie je iba o “slnení” sa a opaľovacom kréme. Ak chcete mať pekné a hlavne zdravé opálenie, tak by bolo vhodné konzumovať aj tieto potraviny. Potraviny bohaté na určité látky Vám zabezpečia lepšiu tvorbu kolagénu a zdravej bronzovej pokožky. Ktoré potraviny sú vhodné na konzumáciu pre lepšie opálenie?

Výhody zdravého opálenia

Estetika – mať peknú bronzovú pokožku a všade rovnomerne opálenú je asi tou najkrajšou ozdobou na ľudskej koži. Byť pekne a zdravo opálená je vecou nie len estetiky.

Vitamín D – áno všetci dobre vieme, že vďaka slnečnému žiareniu sa v našom tele vytvára vitamín D. Vitamín D je rozpustný v tukoch, takže je ideálne mať stravu založenú aj na rastlinných tukoch (orechy, semienka, avokádo…). Bez slnka sa tento vitamín nevytvára a ako každý vitamín je aj Dčko potrebné pre dobré kompletné zdravie. Ideálne by bolo stráviť denne 20 – 30 minút s čo najviac odhaleným telom, aby slnko zaberalo najviac plôch tela, tak sa tento vitamín D bude mať čas a priestor vytvoriť.

vitamin D obsahuje, nachadza sa

Dobrá nálada – pri pobyte na slnku a svetle sa vylučuje hormón šťastia a tak je človek prirodzene spokojnejší. Pamätáte si tie dni, keď neustále pršalo alebo bolo zamračené, akú ste mali náladu? Buďte na slniečku čo najviac a uvidíte, čo sa s Vašou náladou stane.

usmiata zena sa opaluje

Aké potraviny sú vhodné na pekné opálenie?

Peknému a zdravému opáleniu prospievajú hlavne tieto potraviny, stačí ich zapojiť pravidelne do svojho stravovania a tak vznikne dostatočná hladina potrebných látok, pre vytvorenie bronzovej pokožky.

Potraviny bohaté na beta-karotén (provitamín A)

Beta-karotén je vlastne provitamín A a aj karotenoid. Je to farbivo žltej farby, ktoré zabezpečuje lepšiu tvorbu hnedej pokožky. Je to taktiež aj antioxidant, ktorý zlepšuje funkciu imunity, dýchacieho systému a… Keď si prejdete po pokožke čerstvou mrkvou, tak Vám ostane žltá až oranžová farba a to je vlastne tento beta-karotén, provitamín A alebo karotenoid.

potraviny bohate na beta karoten a vitamin A

Najviac beta-karoténu nájdete v:

 • Mrkva
 • Cvikla
 • Špenát
 • Paradajky
 • Listová zelenina
 • Mango a melóny
 • Marhule a broskyne
 • Čerešne a višne
 • Jahody a bobuľové ovocie

Potraviny bohaté na rastlinné tuky

Rastlinné tuky sú tie najzdravšie, majú účinnosť eliminovať zlý vysoký cholesterol, upraviť krvný tlak, ale pomáhajú aj pri tvorbe kolagénu, vitamínu A a D, čo je pri zdravom opálení dôležité. Tieto potraviny obsahujú aj vysokú dávku vitamínu E.

potraviny bohate na omega 3 a rastlinne tuky

 • Semienka (kokos, mak, ľanové, slnečnicové, tekvicové…)
 • Orechy (vlašské, lieskovce, mandle, para…)
 • Rastlinné oleje (kokosový, olivový, slnečnicový, rybí z chia…)
 • Avokádo (najtučnejšie ovocie, ale zdravé)

Ryby, morské plody a kôrovce

Okrem dobrých omega 3, 6, 9 mastných nenasýtených kyselín obsahujú ryby aj minerálne látky, vitamíny D a E a podporujú nie len kvalitu pokožky, ale aj chránia a upravujú kardiovaskulárny systém. Okrem vitamínov však ryby a morské plody zvyšujú tvorbu melanínu (hnedé opálenie) a aj kolagénu, ktorý udržuje pokožku pevnú a pružnú.

cerstve ryby s ovocim

 • Ryby morské (platýs, makrela, sardinka, treska, tuniak…)
 • Ryby sladkovodné (pstruh, losos, kapor, candát, šťuka…)
 • Korovce (homár, krab, rak)
 • Plody mora (slávky, chobotnice, ustrice, mušle, sépie…)
 • Rybí olej v tekutej alebo tabletovej forme

Nezabudnite na

Pri každej aktivite treba byť opatrný a aj opaľovanie má svoje body, na ktoré nezabúdajte…

Kvalitný krém na opaľovanie – či budete mať krém alebo sprej je to jedno, dbajte však, aby bol faktor ochrany čo najvyšší. Tak dôjde ku najmenšej pravdepodobnosti spálenia kože a ubúdaniu kolagénu v pokožke.

starostlivosť o pokožku

Pitný režim – nie je to len o jedle a kréme na opaľovanie, musíte dbať aj na dostatok tekutín. Tým nemyslím drinky, džús alebo sladené perlivé limonády. Počas opaľovania sa prirodzene viac potíte a tak dochádza ku dehydratácii organizmu. Dopĺňajte počas opaľovania priebežne tekutiny, najlepšie čistá voda, neperlivá alebo dojčenská voda.

voda v pohári

Pozor na spálenie!

Opaľovať sa nedoporučuje medzi 12 a 15 hodinou, vtedy je slnko najsilnejšie a teda aj najagresívnejšie pre pokožku.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok potraviny na opalenie

Kliknite sem a nájdete tu 7 tipov, ako sa starať o Vašu pokožku. Okrem toho tu nájdete aj prečo sa starať o pokožku, čo ju ničí a čo prospieva.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme