Reklama
Reklama

Palmový a kokosový cukor nie sú to isté.

kokosový olej vo fľaši

Palmový a kokosový cukor nie sú jeden a ten istý produkt. V mnohých smeroch sa líšia. Tu nájdete všetky podstatné informácie o týchto dvoch rozdielnych produktoch. Čo obsahujú, vplyvy a nutričné hodnoty.

O kokosovom cukre

Kokosový cukor je vyrábaný z kvetového nektáru palmy. Tento nektár sa potom prihrieva, tým sa odstráni vlhkosť a potom je tento produkt podobný trstinovému cukru. Avšak kokosový cukor nie je taký sladký a je jemnejší (konzistencia). Palmový cukor je vyrábaný z miazgy palmy.

kokosovy hnedy cukor

Tento produkt je v konečnej fáze ako mydlo (tvrdšia konzistencia) ale zároveň má vyšší glykemický index. Ľudom trpiacim cukrovkou sa odporúča viac kokosový cukor s nižším glykemickým indexom. Oboje sú však zdravé sladidlá, ktoré sú zdravšou náhradou klasického bieleho rafinovaného cukru. Tieto produkty by ste však mali kupovať v bio kvalite, inak kvalita a „čistota“ produktu nemusí byť zaručená… Kokosový a aj palmový cukor neprechádzajú rafináciou a preto sú zdravšie ako klasický biely cukor.

Palma olejnatá je strom, ktorý nám hneď evokuje more, leto a teplo. Tento strom však neplní iba úlohu okrasy na morskej pláži, ale slúži aj ako plnohodnotná surovina z viacerých hľadísk. Dá sa povedať, že palma je plne využiteľný zdroj surovín, pre rôzne odnože priemyslu.

kokosovy kvet

Využitie palmy

 1. Výroba cukru, sladkostí a pečiva
 2. Výroba vína
 3. Výroba octu
 4. Výroba oleja
 5. Výroba bio paliva
 6. Výroba kozmetiky
 7. Zisk mlieka z kokosových orechov
 8. Zisk listov a dreva (stavebný materiál a doplnky)

Palma olejnatá (lat. Elaeiis Guinensis) – čeľaď arekovitá

Čo obsahuje kokosový cukor?

Sacharidy, železo, vápnik, horčík a vitamín C.

kokosovy orech s kokosovym olejom a kokosove vlocky

Vplyvy palmového a kokosového cukru

 • Odkysľujú organizmus
 • Nespôsobujú výkyvy glykemického indexu
 • Odstraňujú bolesti hlavy
 • Normalizujú cukor v krvi
 • Postupné uvoľňovanie energie
 • Podporujú trávenie a stolicu
 • Priaznivo pôsobia na dýchacie cesty
 • Podporujú krvotvorbu

Nutričná hodnota – kokosový a palmový cukor (100g)

KJ – 1 554  Kcal – 370  Sacharidy –100 g  Glykemický index kokosový – 35

Glykemický index palmový cukor – 42  Železo – 2,3 mg  Vápnik – 10 mg

Horčík – 26 mg  Vitamín C – 20 mg

Vplyvy na chudnutie kokosový a palmový cukor

Kokosový a palmový cukor sú vhodným doplnkom, pri redukcii hmotnosti, pretože sú zdravšie formy sladidiel ako klasický rafinovaný cukor. Ostávajú však iba sladidlami a energetické hodnoty z nich sú niečo navyše pre trávenie, takže to s nimi nesmiete preháňať, aby ste si svoje chudnutie nespomalili, prípadne až nezastavili. Kokosový alebo palmový cukor konzumujte 1 – 3 krát do týždňa, po maximálne 1 ČL, pridaním do rôznych jedál: kaša, jogurt, tvaroh, koktail, puding alebo ovocný šalát. Stále však majte na pamäti, že je to iba sladidlo a nie plnohodnotná potravina.

recept na kokosovou sladkou rýži s avokádem, ořechy a ovocím

Palmový a kokosový cukor sú zdravšie náhrady cukru, papajte ich aj tak s mierou…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme