Reklama
Reklama

Jedávate cirok? Ak nie,napravte to, veď…

cirok

Cirok je nielen bez lepku, ale má aj vyšší podiel vlákniny, bielkovín a vitamíny skupiny B… Cirok je zdravou a vhodnou potravinou na zlepšenie Vášho zdravia a pomôcť by vedel aj pri chudnutí… Účinné látky sú skvelým pomocníkom trávenia, metabolizmu, pravidelnej stolice a ešte… Prečítajte si všetko potrebné o ciroku a hurá do kuchyne.

O ciroku

Cirok obyčajný (lat. Sorgum Vulgare) – čeľaď lipnicovitá

Cirok je obilnina, ktorá je bezlepková, teda neobsahuje žiadny lepok a preto je vhodná aj pre Celiatikov a ľuďom, ktorým to pomalšie trávi. Cirok dorastá do výšky okolo 2 – 3 metre. Nie je to rastlina náročná na pestovateľské podmienky, potrebuje vlahu a slnko. Nesmie však rásť v premočených pôdach. Zrnká ciroku, ktoré sa potom ďalej spracovávajú na múku alebo obilný produkt je bledej, krémovej farby a má guľatý tvar. Cirok obsahuje vitamíny B, minerálne látky a svojím zložením je účinným pre podporu trávenia, kostí, vlasov, metabolizmu a pravidelnej stolice. Vyskúšajte cirok…

Čo obsahujú cirok – účinné látky

Bielkoviny, sacharidy, vláknina, tuk, železo, vápnik, fosfor, draslík, sodík, omega 3 kyseliny, omega 6 kyseliny a vitamíny skupiny B.

cirok - rastlinaNutričná hodnota – cirok (100g)

KJ– 1 386  Kcal– 330  Bielkoviny– 12 g  Sacharidy– 71 g

Vláknina– 7 g  Tuk –  2,9 g  Voda – 6 g

Cirok obsahuje minerály – 100 g

Železo 5 mg Sodík 7,5 mg
Vápnik 32 mg Omega 3 kyseliny 61 mg
Fosfor 290 mg Omega 6 kyseliny 1 320 mg
Draslík 347 mg

Cirok obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín B1 0,4 mg Vitamín B3 3,4 mg
Vitamín B2 0,15 mg

Cirok – účinky zdravie

  • Podporuje imunitný systém, prevencia vzniku rakoviny
  • Antiseptické a antidepresívne účinky
  • Podporuje trávenie, pravidelnú stolicu, detoxikáciu tráviaceho ústrojenstva, nezaťažuje tenké črevo, podporuje metabolizmus
  • Zabezpečuje pevné kosti, vlasy, nechty, prevencia vzniku Osteoporózy
  • Prevencia vzniku Anémie, kardiovaskulárnych ochorení, znižuje vysoký cholesterol

Cirok – účinky chudnutie

Cirok je vhodnou potravinou pri chudnutí, ako hlavné jedlo napríklad na obed alebo na večeru vo forme rizota. Cirokové jedlá pri chudnutí kombinujte s hubami, zeleninou alebo syrom. Ak chcete konzumovať cirokový chlieb, ten jedzte 1 kúsok iba na raňajky a skombinujte ho so syrom, šunkou, vareným vajíčkom a nezabudnite na čerstvú zeleninu.

Použitie ciroku

Cirok sa najčastejšie predáva vo forme múky alebo cirokových zŕn, podobne ako strukoviny. Z týchto zŕn ciroku si viete pripraviť fašírky, rizoto a rôzne jedlá, kde sú súčasťou aj iné potraviny napríklad ryža, cestoviny, zelenina, syr a podobne.

cirok vo vrecku

Recepty z ciroku

Recept cirokové rizoto

Potrebujete: 250 g cirokových zŕn, 1 hlavičku brokolice, 2 listy hlávkovej kapusty, 1 ČL morskej soli, štipku chilly alebo červenej pálivej papriky, 0,5 ČL kokosového oleja alebo masla

Cirok si dajte namočiť do vody aspoň na 8 hodín. Po čase ho zlejte z vody a zalejte v hrnci vodou novou a dajte ho variť. Po zovretí vody ho nechajte na miernom plameni poloodkryté variť aspoň 45 – 55 minút. Cirok varíte podobne ako cestovinu alebo ryžu, len dlhšie. Hlávkovú kapustu si nakrájajte na malé kocky, rozhorúčte kokosový olej alebo maslo na panvici a na tom opražte pokrájanú kapustu a ku koncu pridajte aj brokolicu natrhanú na malé kúsky, potom ich zalejte vodou a jemne povarte 5 – 7 minút. Uvarený cirok zmiešajte s uvarenou brokolicou, kapustou, soľou a chilly. Premiešané cirokové rizoto môžete podávať s postrúhaným tvrdým syrom.

Recept cirokový bezlepkový chleba

Potrebujete: 1,5 hrnčeka cirokovej múky, 0,5 hrnčeka bezlepkovej múky, 1 hrnček zemiakového škrobu (Solamyl), 2 ČL xantánovej gumy, 2 ČL morskej soli, 2 ČL sušené droždie

Všetky suroviny spolu dobre zmiešajte a spojte, ak máte pekárničku je to jednoduché len to tam všetko vsypte a zapnite. Cesto cirokového chlebíka by malo byť nadýchané a mäkké, nie úplne tuhé ako chlebové cesto, ak by bolo veľmi tuhé prilejte trochu teplej vody a opäť dobre spracujte. Cirokový chleba vložte do vyhriatej rúry na 180 stupňov a pečte 45 – 55 minút. Uvidíte podľa kôrky, každá rúra pečie inak.

Kliknite pre zväčšenie

Info cirok

Cirok – bezlepková obilnina nabitá všetkým dobrým, vyskúšajte… Po ciroku je ďalšia bezlepková bomba – “Quinoa

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme