Reklama
Reklama

Poznáte paštrnák??? Pripravte si zdravú paštrnákovú polievku…

pastrnak

Paštrnák je zdravá zelenina, ale musíte ju vedieť pripraviť. Ako na to? Recept na paštrnákovú polievku nájdete nižšie. Čo sa týka zdravotnej stránky tak paštrnák je na tom veľmi dobre… Paštrnák je bratom petržlenu a mrkvy. Podobné ale zároveň rôzne zeleniny. Tento brat mrkvy a petržlenu má cenné živiny, potrebné pre dobré fungovanie tela, pozrite sa na čo je vhodný…

O paštrnáku

Paštrnák siaty (lat. Pastinaca Sativa) – čeľaď mrkvovitá

Paštrnák je zelenina, ktorá pochádza od nás z Európy, konkrétne zo Švajčiarska. Táto zdravá zelenina dorastá do výšky okolo 70 centimetrov. Z paštrnáku sa zbiera jeho koreň, plod, ktorý je veľmi podobný petržlenu aj svojou farbou a aj chuťou. Paštrnák nie je vôbec náročný na pestovanie, vyhovujú mu piesočnato-hlinité pôdy, viac menej ťažšie pôdy a navyše odoláva aj mrazom. Patrí do čeľade mrkvovitej a mrkva s petržlenom sú jeho „pokrvný“ bratia, paštrnák má aj ich chuť. Paštrnák je veľmi ľahko zužitkovateľný, tak isto ako petržlen a mrkva, môžete ho použiť varený, dusený, pečený a ak si trúfate, tak aj surový :).

Čo obsahuje paštrnák – účinné látky

Sacharidy, vláknina, bielkoviny, tuk, železo, vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, sodík, selén, mangán, meď, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny B, C, E, K, cholín, kyselina listová, kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota paštrnák varený so soľou (100g)

KJ– 281,4  Kcal– 67  Bielkoviny– 1,6 g  Sacharidy– 15,8 g

Vláknina– 6 g  Tuk – 0,29 g  Voda – 75 g

Paštrnák obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,8 mg Zinok 0,4 mg
Vápnik 44 mg Sodík 257 mg
Horčík 27 mg Selén 2 ug
Fosfor 76 mg Mangán 0,36 mg
Draslík 370 mg Meď 0,11 mg
Omega 3 kyseliny 5 mg Omega 6 kyseliny   39 mg

Paštrnák obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín B1 0,13 mg Vitamín E 2 mg
Vitamín B2 0,2 mg Vitamín K 3 ug
Vitamín B3 0,9 mg Cholín 32 mg
Vitamín B6 0,14 mg Kyselina listová 63 ug
Vitamín C 16 mg Kyselina pantoténová 0,8 mg

Paštrnák a jeho účinky na zdravie

  • Podporuje imunitný systém, ochraňuje bunky pred voľnými radikálmi, prevencia vzniku rakoviny, chrípky, nádchy
  • Podporuje trávenie, metabolizmus, pravidelnú stolicu, odstraňuje plynatosť
  • Prevencia proti vzniku kardiovaskulárnych ochorení, môže znížiť vysoký cholesterol
  • Močopudné účinky, odvodňuje nadbytočnú vodu, prečisťuje obličky, močové cesty a pečeň
  • Upokojuje nervový systém, uvoľňuje stres z tela a podráždenosť, zlepšuje kvalitu spánku
  • Podporuje prekrvenie končatín, má aj afrodiziakálne účinky

Paštrnák pri chudnutí

Paštrnák je pri chudnutí povolený. Má nižšiu kalorickú hodnotu, podporuje trávenie, stolicu, odvodnenie a zlepšuje celkovú pohodu organizmu. Keď správne zladíte stravovanie s pitným režimom a taktiež pohybovou aktivitou, tak Vám môže dopomôcť ku schudnutiu.

Recepty a príprava paštrnáku

Recept paštrnáková polievka

Potrebujete: 4 ks paštrnáky, 4 ks mrkvy, 1 cibuľa, 1 PL kokosový olej, 2 deci smotany na varenie, 3 strúčiky cesnaku, 0,5 ČL mletého čierneho korenia a 1 ČL morskej soli

Paštrnáky a mrkvy ošúpte, umyte a nakrájajte na krúžky. Cibuľu ošúpte a pokrájajte na malé kocky, môžete ju opražiť na kokosovom tuku v hrnci. Potom pridajte pretlačené strúčiky cesnaku aj tie mierne opečte, potom mrkvu s paštrnákom a zalejte 2 litrami vody. Pridajte čierne korenie a soľ. Keď voda zovrie, tak ju varte 20 – 30 minút, až do úplného zmäknutia zeleniny. Potom polievku rozmixujte ponorným mixérom na hustejšiu zmes a dajte ju opäť na oheň. Prilejte smotanu na varenie, polievku miešajte a nechajte ju prejsť varom.

Ak Vás paštrnáková polievka neoslovila tak si vyskúšajte krémovú hokaido!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme