Reklama
Reklama

Šípkový čaj Vás ochráni. Vplyvy, príprava…

sipkovy caj

Šípkový čaj, šípkový olej a aj samotné plody šípky sú úžasnou zmesou vitamínov, (hlavne vitamínu C), minerálnych látok, vlákniny a bielkovín, čo zabezpečuje správne fungovanie tela. Šípkový čaj sa oplatí konzumovať aspoň počas zimného obdobia. Látky v šípkovom čaji Vás postavia na nohy… Čo šípkový čaj obsahuje a ako sa pripravuje?

K tomuto čaju potrebujete plody šípky a najlepšie zbierané po prvých mrazoch.

Čo obsahuje šípkový čaj?

V šípkovom čaji sa nachádza mnoho dobrého, pozrite sa nato…

Voda, bielkoviny, sacharidy, vláknina, tuk, železo, horčík, vápnik, fosfor, draslík, zinok, meď, mangán, sodík, vitamín A, B, C, E, K, betakarotén, luteín, cholín, kyselina pantoténová a kyselina listová.

Nutričná hodnota šípkového čaju (100g)

KJ – 672 Kcal – 160 Bielkoviny – 1,8 g  Sacharidy – 36,4 g

Vláknina – 26 g  Tuk –  0,2 g  Voda – 33 g

plody sipovych ruzi

Šípkový čaj obsahuje minerály – 100 g

Železo 1,42 mg Zinok 0,34 mg
Vápnik 177 mg Meď 0,19 mg
Horčík 72 mg Mangán 1,66 mg
Fosfor 59,6 mg Sodík 4,75 mg
Draslík 440 mg    

Šípkový čaj obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 4 422 IU Vitamín K 28 ug
Vitamín B2 0,27 mg Betakarotén 2 392 ug
Vitamín B3 1,6 mg Luteín 1 979 ug
Vitamín B6 0,14 mg Kyselina pantoténová 1,2 mg
Vitamín C 438 mg Kyselina listová 3,6 ug
Vitamín E 5,97 mg Cholín 15 mg

Recept na šípkový čaj

Príprava je o trochu zložitejšia, ako uvariť klasický čaj, ale stojí to zato.

sipky, jablka a caj

Potrebujete: 2 ČL vysušených a pomletých šípok, 4 deci vody, hrnček, sitko.

Nazbierané šípky, po prvom mraze, umyte v teplej vode a nechajte prirodzene preschnúť (na plechu alebo na utierke). Suché šípky pomeľte v mlynčeku na šípkovú drť a dajte ich ešte vysušiť do rúry na 40 stupňov. Túto drť potom môžete používať na prípravu čerstvého šípkového čaju po celý rok.

2 ČL drvených šípok zalejte vriacou vodou (4 deci) a nechajte lúhovať 11 – 14 minút. Potom tento čaj sceďte a teplý vypite. Počas chrípky či prechladnutia pite tento čaj 2 krát za deň. Ako prevenciu pite tento šípkový čajík 3 – 4 krát do týždňa.

Ďalším skvelým produktom zo šípok je šípkový sirup. Kliknite sem a dozviete sa: aké látky obsahuje, aké má vplyvy a ako dávkovať tento sirup.

Share Button

2 Responses to Šípkový čaj Vás ochráni. Vplyvy, príprava…

  1. anita píše:

    Naše babky, čo si pamätám, nikdy šípky nemleli, aby sa do čaju nedostali chĺpky, ktoré vraj zanášajú ladviny. Odkrojili len vrch šípky a prirodzene ich nechali vyschnúť. Pri peci, teraz radiátor. A potom ich celé chvíľu povarili, niekedy i tri krát. Možno sa pri varení strácajú vitamíny, ale babka bola málokedy chorá. Vždy ho mala na peci a mal tmavú farbu, ktorú len zaliatím horúcou vodou nedosiahnete. A mal výbornú chuť aj bez medu. Takto to robím aj ja.

  2. admin píše:

    Vyskúšali ste ho už? Podeľte sa prosím s vašimi skúsenosťami, pomôžete ostatným.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme