Reklama
Reklama

Načo sa hodí breza previsnutá???

brezove listy a plody

Všetci poznáme tento krásny, vysoký a štíhli strom s typickou čierno-bielou kôrou a srdcovými listami… Prečo však o nej píšem, keď nie sme „záhradkársky denník“? Breza previsnutá je strom, ktorý má mnohé liečivé účinky, pretože obsahuje látky, ktoré pomáhajú nášmu zdraviu. V našich končinách je breza ľahko dostupným stromom, tak ho využite na to čo potrebujete zlepšiť…

O breze

Breza previsnutá (lat. Betulla Pendula) – čeľaď brezovitá

Breza je krásny košatý strom, ktorý dorastá do výšky okolo 20 metrov. Listy brezy rastú na dlhšej stopke a majú srdcovitý tvar, okraje listov majú mierne zúbkovanie. Breza rastie v našich podmienkach hlavne v parkoch, lesoch, tam kde má dostatok slnka. Určite aj Vy viete o miestach vo svojom bydlisku, kde sa breza nachádza, objavte ju a počas sezóny si nazbierajte jej mladé listy… Brezový čaj sa môže kedykoľvek hodiť.

Čo obsahuje breza – účinné látky

Brezové listy obsahujú dôležité a cenné látky pre náš organizmus, využite ich pre svoje blaho.

Triesloviny, vlákninu, sacharidy, vitamíny, minerálne látky, silice, éterické oleje.

Breza previsnutá – účinky na zdravie

Breza je silný pomocník nášmu zdraviu, hlavne v očiste tela a zlepšenia vylučovania a zdravej pokožky.

  • Podporuje obranyschopnosť, detoxikuje organizmus
  • Odstraňuje toxíny a odpadové látky z tela aj dlhodobo zanesené, čistí krv
  • Silné močopudné a potopudné účinky, eliminuje obličkové ochorenia
  • Prečisťuje močové cesty, eliminuje zápaly, odstraňuje nadbytočnú vodu
  • Podporuje trávenie, vylučovanie žlče, metabolizmus, pravidelnú stolicu, odstraňuje plynatosť
  • Prevencia a liečenie Dny, bolesti kĺbov alebo svalov
  • Podporuje zdravú pokožku, hojí a dezinfikuje rany
  • Podporuje zdravé a krásne vlasy, podporuje rast vlasov, eliminuje lupiny

Kde rastie breza previsnutá a aké časti sa zbierajú

Breza nie je vôbec náročná na podnebné pásmo a rastie od nížin až po vyššie nadmorské výšky. Suchá pôda jej nevadí, akurát potrebuje dostatok slnka. Prejdite sa po parku, listnatom lese alebo po meste a určite nejakú brezu nájdete. Tento strom sa nedá prehliadnuť. Na liečebné účely sa z brezy zbierajú v čase od apríla do júla – mladé listy, ktoré sú ako keby ešte „lepkavé“. Tieto listy sa potom sušia a pripravuje sa z nich liečivý čaj (viď nižšie).

brezovy les breza

Použitie brezy previsnutej – recepty

Recept vnútorné použitie – čaj z brezy previsnutej

Tento brezový čaj je vhodný keď máte zavodnený organizmus, obličkové kamene alebo iný problém, spomalené trávenie, Reumu alebo Dnu alebo sa chcete iba preventívne „prečistiť“.

Potrebujete: 2 ČL sušených alebo nakrájaných čerstvých listov brezy (mladé), 2,5 deci vody a sitko

Brezu vložíme do sitka na čaj, zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať 11 – 12 minút. Potom čaj vyberte a teplú tekutinu pite 1 – 3 krát za deň (v akútnych prípadoch).

Recept vonkajšie použitie – odvar z brezy

Odvar z brezy na vonkajšie použitie slúži na oplachovanie vlasov keď ich máte bez lesku, trápia Vás lupiny alebo chcete podporiť ich rast. Tento odvar si môžete pridať aj do teplého kúpeľa a tým si zabezpečíte zdravšiu pokožku, eliminujete kožné ochorenia a zabezpečíte rýchlejšiu regeneráciu pokožky.

Potrebujete: 3 PL listov brezy, 0,5 litra vody

Listy brezy zalejte vriacou vodou a nechajte zakryté lúhovať 20 minút. Potom tento teplý odvar môžete použiť na oplachovanie umytých vlasov alebo naliať do teplého kúpeľa v ktorom sa zdržte aspoň 20 minút, aby účinné látky mohli zabrať.

Kliknite pre zväčšenie

Info breza

UPOZORNENIE

Brezový čaj by nemali užívať tehotné a kojace ženy. Ak si nie ste istý, či ste alergický na brezu, tak pred jej užívaním navštívte svojho lekára (alergológa), nech Vám spraví testy.

Ďalšia liečivá, ľahko dostupná a močopudná bylinka – púpava lekárska

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme