Reklama
Reklama

Týchto 5 vecí o káve viete???

kava

“Bez teba si svoj život nechcem a ani neviem predstaviť!” Prenikavá vôňa a lahodná chuť… Tento nápoj je obľúbený po celom svete a ani sa tomu nemôžeme čudovať. Kvalitná káva má svoje pozitíva o niektorých určite viete, ale spoznajte aj „pozadie“, ktoré sa za kávou nachádza… Nech sa páči 5 vecí, ktoré by ste mali o káve vedieť. Tieto zaujímavosti Vás možno na kávu zlákajú a možno nie…

1. Koľko kofeínu má jedna šálka kávy?

Doporučená a hlavne zdravá denná dávka kofeínu sa pohybuje od 180 do 220 mg kofeínu, v praxi to znamená 2 – 3 menšie espressá. Ďalej musíme brať do úvahy viacero faktorov. Aká šálka (objem), aký druh kávy a ako pripravená… Poďme na to. V jednej menšej šálke espressa, pripraveného z prístroja je okolo 70 mg kofeínu, čo je dávka tak akurát. Povzbudí Vaše srdce, koncentráciu a takto pripravená káva má aj antioxidanty, teda je zdraviu prospešná a takýchto káv môžete za deň vypiť 1 – 4, ak ste na kávu zvyknutý.

Keď si však pripravíte instantnú (rozpustnú) kávu z dvoch lyžičiek, tak pri tejto káve sa môžete dostať aj na číslo 180 – 200 mg kofeínu, čo je už na jeden nápoj pomerne dosť. Keď chcete piť rozpustnú kávu, tak si ju robte radšej iba z jednej lyžičky nápoja. Takýchto káv vypite za deň 1 – 4 ak ste na kávu zvyknutý a ste „kávičkar“. Tak isto prekvapkávaná káva z 2 – 4 lyžičiek mletej kávy môže dosiahnuť objem kofeínu 190 – 210 mg. Radšej si pripravujte menšie kávičky viac krát za deň a to 1 – 4 denne.

2. Ako pripraviť chutnú kávu bez drahého prístroja?

Kvalitný kávovar si viete kúpiť od 100 eur vyššie, ale pre tých ktorý chcú chutnú kávu za menej peňazí je tu pár možností. Moka mašinka alebo inak Kotyogo je kovová nádobka zložená z dvoch menších častí, ktoré sa do seba spájajú. Medzi nimi je sitko, cez ktoré sa káva (mletá káva, nie instantná) prekvapkáva. Takáto moka mašinka stají od 15 eur vyššie a viete si vďaka nej pripraviť chutnú kávičku. Druhá možnosť je French Press čo je vlastne jedna väčšia nádobka, ktorá má v sebe ako keby sitko s rúčkou, ktoré Vaším tlakom ruky smerom nadol prefiltruje kávu a tú si potom môžete rozliať do pohárikov a čerstvú piť. V tomto prístroji sa však vyrobí viacero káv naraz, takže je dobré ich hneď rozliať a vypiť, pretože keď ostane káva v prístroji aj so zrnkami kávy, tak potom bude horká. Tento prístroj french press si môžete zakúpiť už od 10 eur. Tak isto ako káva, dá sa v tomto french presse pripraviť aj sypaný čaj.

3. Skutočne káva dehydruje?

Toto je tiež diskutabilná otázka, na ktorú sa veci pokúšali už viac krát nájsť odpoveď a jedny prišli na toto. Jedno rázové užitie kávy s obsahom kofeínu vyšším ako 280 mg kofeínu, čo v praxi znamená instantná káva pripravená z troch lyžičiek kávy, má skutočne dehydrujúci účinok. Po užití takejto kávy prídete o 3 – 4 deci vody. Určite by som nedoporučovala piť takúto silnú kávu naraz, pretože je to silný „nápor“ na Vaše srdce. Radšej si túto kávu varte postupne na dve alebo aj tri šálky a tak pošetríte svoje srdce a aj vodu v tele. Ideálne by bolo po každej káve vypiť navyše 2 – 2,5 deci vody. Ak si predsa nedáte rady, tak po užití tejto extra silnej kávy (z 3 lyžičiek instantnej alebo zrnkovej kávy) vypite spomínané 4 deci vody. Buďte pripravený, že po takejto káve a vode budete „behať“ na WC.

Latte Coffee

4. Zrnková alebo instantná káva

V tomto smere sa toho už popísalo taktiež veľa… Záleží len a len na Vás či zainvestujete do kávovaru, kvalitnej kávy a nájdete si každý deň pár minút navyše a pripravíte si tak kvalitnú zdravú kávu. Zrnková káva má pozitívnejšie účinky na organizmus ako káva instantná. Prekvapkávaná a espresso sú tie najčistejšie formy kávy s najlepšími účinkami a prínosmi pre náš organizmus. Instantná káva Vás podporí, „nakopne“ ale neprečistí a ani nezbaví telo toxínov. Ak ale pijete instantnú kávu 2 krát za deň, bez cukru a mlieka a máte zdravý organizmus, tak by s tým problém nemal byť. Ak však pijete instantnú kávu 4 x za deň s dvomi lyžičkami cukru, tak tu už o pozitívnom vplyve na telo nemôže byť reč a práve naopak… Vysoké dávky kofeínu, rozhádzaný glykemický index môžu viesť práve ku zhoršeniu Vášho zdravotného stavu. Pripraviť si kvalitné espresso nezaberie viac ako 5 minút Vášho času a pri ňom je istota kvality a zdravia.

5. Skutočný vplyv kávy na zdravie

Káva obsahuje vyše 180 účinných látok, ktoré pomáhajú nášmu telu. Táto veta však platí iba pri príprave espressa alebo prekvapkávanej kávy, ktorá je správne upražená a spracovaná. Kvalitná káva podporuje trávenie, stolicu, nervový systém, kardiovaskulárny systém, prečisťuje organizmus a taktiež je to vhodná prevencia vzniku rakoviny. Tento pozitívny vplyv neplatí v prípade tureckej kávy, pretože zrnká kávy ostávajú dlhšie ako 4 minúty vo vode a tým pádom sa už po tom čase uvoľňujú do kávy aj iné látky ako prospešné. Čo sa týka snáď najobľúbenejšej kávy instantnej, tak je to tiež menšia sláva… Instantná káva možno obsahuje nejaké mizivé percento účinných látok, ktorá sa tam objavili čistou náhodou, ale o zdravotnej pozitivite sa tu nedá hovoriť. Instantná káva Vás možno lepšie odvodní od nadbytočnej vody, dodá Vám rýchlo energiu a podporí koncentráciu ale o podpore srdcovocievneho a imunitného systému tu reč nie je. Keď už aj naďalej budete piť instantnú kávu, tak si ju pripravujte z jednej lyžičky, bez cukru a bez mlieka. Ak chcete mať 100 % garanciu kvality a o zdravotnej nezávadnosti kávy, tak si zainvestujte do zelenej kávy alebo kávy, ktorá má certifikát o pôvode a kvalite. Takúto kávu choďte kupovať do predajní špecializovaných na kávu, prípadne čaj.

kava

Zaujímajú Vás rôzne druhy kávy, príprava, recepty, čo káva obsahuje a aké má pozitívne účinky na Váš organizmus… kliknite sem: druhy kávy, príprava

Ja si idem uvariť kávu a čo Vy???

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme