Reklama
Reklama

Je domáci jogurt zdravý, ako ho pripraviť a čo obsahuje?

červená miska plná bieleho jogurtu

Z domáceho jogurtu (kyslomliečny produkt) budete nie len zdravší, ale môžete byť aj krajší… Bielemu jogurtu sa hovorí aj biele „zlato“ alebo super potravina, ale prečo je tomu tak, aké má účinky biely jogurt, čo obsahuje a ako pripraviť domáci jogurt???

O domácom jogurte

Doma vyrobené potraviny sú vo všeobecnosti zdravšie, pretože si ich pripravíte z čerstvých surovín Vy sami. Domácim jogurtom myslíme hlavne biely jogurt, ak si ho vyrobíte s príchuťou napríklad kakao, mleté škorica, kokos, orechy, semienka, čerstvé alebo sušené ovocie je to o niečom inom. V kupovaných jogurtoch sa prifarbuje a dochucuje umelými látkami a málo kedy skutočným ovocím. Domáci jogurt je tá najlepšia forma „živého“ jogurtu aká môže byť. Domáci jogurt je plný účinných látok, ktoré zlepšia celkové zdravie, tak prečo si ho neurobiť?

Domáci jogurt je, snáď ako každý jogurt, bezlepková forma racionálnej výživy.

Čo obsahuje domáci jogurt za účinné látky?

Domáci jogurt je úžasná potravina plná účinných látok, vďaka ktorým si viete zlepšiť zdravie ale aj zovňajšok.

Laktobacily (živá mikroflóra), bielkoviny, sacharidy, tuky, vlákninu, vápnik, železo, fosfor, draslík, horčík, sodík, zinok, meď, selén, jód, kyseliny, molybdén, vitamíny A, B, C, E a K.

Automatický výrobca jogurtov s ovocím na bielom pozadí

Pozitívne účinky domáceho jogurtu na zdravie

Domáci jogurt má množstvo pozitívnych účinkov na zdravie zvonka ale aj zvnútra…

 • Podporuje obranyschopnosť, prevencia proti civilizačným ochoreniam
 • Podporuje trávenie a pravidelnú stolicu
 • Podporuje tvorbu črevnej mikroflóry
 • Odstraňuje bolesti brucha a plynatosť
 • Podporuje metabolizmus, je vhodný aj pri chudnutí
 • Zlepšuje kvalitu pokožky, vlasov a nechtov
 • Podporuje tvorbu kostného a kĺbového tkaniva
 • Prevencia vzniku Osteoporózy
 • Eliminuje vysoký cholesterol a krvný tlak
 • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
 • Použitie domáceho jogurtu zvonku zlepšuje stav pokožky
 • Lieči kožné problémy a urýchľuje hojenie kože (popáleniny, akné, ekzém…)
 • Eliminuje pigmentové škvrny

Vedeli ste, že vyše 75% našej imunity je práve v črevách??? Konzumácia domáceho jogurtu prečisťuje a podporuje zdravie tráviaceho traktu a tak aj celkové zdravie.

Ako pripraviť domáci jogurt

Je pravda, že domáci jogurt nebudete mať hotový za 2 minúty, ale aj napriek tomu, je to lacný a ten najzdravší variant jogurtu!

domáci biely jogurt v miske

Potrebujete: 2 litre mlieka a 2 kupované čisté biele jogurty (kvôli živej mikroflóre).

Mlieko vylejte do hrnca a varte, kým nebude mať 80 stupňov. Potom vypnite oheň a polievkovou lyžicou miešajte mlieko, aby sa nevytvorila na povrchu usadenina. Keď bude mať mlieko cca 40 stupňov, tak doň vylejte biele jogurty a miešajte. Túto hmotu potom rozlejte do kelímkov na jogurty a zakryte teplou utierkou alebo čistou látkou. Rúru predhrejte na 50 stupňov, vypnite ohrev a potom jogurty vložte do tejto teplej rúry a nechajte v nej aspoň 7 – 9 hodín. Domáci jogurt tam „dozreje“ a aktivuje sa živá mikroflóra. Potom tento jogurt dajte do chladničky.

Recept na jogurtovú masku na tvár

maska z bieleho jogurtu na plet

Ak máte nevýraznú, mastnú alebo suchú pleť, tak si určite urobte túto masku, zlepší a rozjasní Vašu tvár!

Potrebujete: 250 g bieleho domáceho jogurtu, 2 PL medu a pár kvapiek citrónovej šťavy.

Do misky si dajte med, jogurt a citrónovú šťavu a dobre premiešajte, aby sa hmota zjednotila. Túto masku si potom rovnomerne aplikujte na čistú pokožku a nechajte pôsobiť aspoň 25 minút. Túto masku si môžete robiť 1 – 2 krát do týždňa.

TIP

Domácim jogurtom môžete pri varení pokojne nahradiť majonézu, tatársku omáčku alebo ťažké dressingy. Domáci jogurt (biely) je ideálnou ľahkou možnosťou, ako „odľahčiť“ rôzne jedlá a tak ušetriť dosť kalórii.

Spoznajte, čo za metódu úpravy potravín je fermentácia. Ktoré potraviny sa najčastejšie fermentujú? Nájdete tu aj biely jogurt…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme