Reklama
Reklama

Fermentácia potravín – čo to je a u akých potravín sa najčastejšie robí?

fermentované potraviny v miskách - jablčný ocot, uhorka, cvikľa, kapusta

Čo sú vlastne tieto fermentované potraviny, čo obsahujú, aké najčastejšie sú tieto potraviny a aké zdravotné pozitíva plynú z konzumácie týchto potravín? Dozviete sa tu, či sa vôbec tieto fermentované potraviny oplatí konzumovať, alebo nie…

Čo to je fermentácia?

Fermentácia je prirodzený proces kvasenia, ktorým sa upravujú potraviny a nápoje. Fermentáciou alebo kvasením sa uchovávajú a násobia živiny v potravinách. Fermentácia, kvasenie alebo pasterizácia fungujú aj ako účinné probiotikum. Fermentovať sa dajú rôzne druhy potravín a tento proces je pre naše zdravie veľmi zdravý (viď nižšie). Spoznajte tieto potraviny a začnite ich pravidelne konzumovať, určite sa to oplatí.

Zdravotné pozitíva fermentovaných výrobkov – aké sú to?

Fermentované potraviny sa nezdajú… Toľko pozitívnych účinkov vďaka jednej úprave potravín, to je neuveriteľné!

 • Podporujú obranyschopnosť
 • Antiseptické a detoxikačné účinky
 • Podporujú a urýchľujú trávenie a metabolizmus
 • Zlepšujú prečistenie trávenia a hrubého čreva
 • Obnovujú črevnú mikroflóru
 • Podporujú tvorbu a pevnosť kostí a kĺbov
 • Prevencia vzniku Osteoporózy
 • Pozitívny vplyv na kvalitu kože, nechtov a vlasov
 • Normalizujú hladinu cholesterolu a krvného tlaku
 • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
 • Podporujú aj krvotvorbu, prevencia Anémie
 • Pozitívny vplyv na nervový systém
 • Eliminovanie problémového spánku a nervozity

Najčastejšie fermentované potraviny

Fermentované sójové produkty sú skvelými potravinami. Ku fermentovaným produktom zo sóje radíme napríklad tempeh a sójovú miso omáčku.

fermentované tofu nakrájané na kocky a sójové boby v miske

Tempeh

Tempeh alebo sójový hermelín je produktom z uvarených sójových bobov, ktoré potom vo finálnej forme kvasia (fermentujú). Tento sójový fermentovaný produkt obsahuje množstvo zdravých látok a aj bielkoviny, takže je vhodnou náhradou mäsa a mäsových produktov.

Kompletné nutričné hodnoty, účinky, použitie a recepty nájdete tu – kliknite sem.

Sójová miso omáčka

Táto omáčka je urobená z uvarených sójových bobov a živej kultúry. Fermentovaná miso omáčka je tradičnou omáčkou hlavne v Japonskej kuchyni, ale obľúbená je u v celom svete. Zvykne sa však vyrábať aj z ryže alebo z jačmeňa. Fermentovaná sójová miso omáčka je zdravou pochutinou (dochucovadlom), ktorá pozitívne vplýva na: imunitu, trávenie, kvalitu pokožky, srdca a ciev, kvalitu kostí, kĺbov, krvi, nervový systém a dýchacích ciest.

Kyslá kapusta

Stará „známa“ kyslá kapusta je tiež fermentovaný produkt, ktorý obsahuje množstvo zdravých látok. Kyslá kapusta je predovšetkým nápomocná pre: imunitný systém, trávenie, močové cesty, tvorbu krvi, prečistenia organizmu a ešte o mnoho viac. Koľko krát do roka jete kyslú kapustu???

Nutričné hodnoty, účinky a vplyv pri chudnutí nájdete tu – kliknite sem.

fermentované potraviny výborné na trávenie jogurt, kapusta a uhorka -

Jogurt

„Grécky“ jogurt, alebo jogurty so živou mikroflórou sú tie správne, fermentované, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie. Biele jogurty bez pridaného cukru podporujú trávenie, obnovu črevnej mikroflóry, pravidelnú stolicu, eliminujú vysoký cholesterol a ešte o mnoho viac.

Všetky podstatné informácie o jogurtoch, nájdete tu – kliknite sem.

Kombucha

Kombucha alebo inak čajová huba, je vlastne huba, ktorá žije a aj sa rozmnožuje vo vodnom prostredí so živými kultúrami. Táto huba vo fľaši fermentuje a tak sa v nej vytvárajú mnohé pozitívne látky, ktoré blahodarne pôsobia na zdravie človeka.

Všetky dôležité informácie o tejto čajovej hube kombuche nájdete tu – kliknite sem.

Záver

Určite konzumujte fermentované potraviny a ak sa dá, tak čo najčastejšie, sú zdraviu prospešné! Už po stáročia, ak nie aj tisícročia, sú tieto potraviny konzumované v rôznych častiach sveta pre svoje silne pozitívne účinky. Posledné roky sa začalo o týchto fermentovaných potravinách viac hovoriť a tým pádom aj viac jesť. Zapojte ich pravidelne do svojho jedálnička a tak úspešne zvýšite nutričnú hodnotu svojho stravovania.

Aj pivo je fermentované a obsahuje zdravé látky (v rozumnom množstve), dozveďte sa o ňom niečo viac… Kliknite sem.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme