Reklama
Reklama

Plesňové syry, jesť ich alebo radšej nie???

grilovany hermelin so zeleninou

Nechutia každému, ale keď si na ich špecifickú chuť zvyknete, tak si ich zamilujete! Sú tieto syry nášmu zdraviu prospešné, keďže v názve majú slovo plesňové (plesnivé)??? Je pravda, že plesňové syry obsahujú viac tuku a soli, ale raz za čas je táto delikatesa povolená.

O plesňových syroch

Plesňové syry sú delikatesou spomedzi všetkých syrov… Ich pleseň sa na prvý pohľad môže zdať ako problém, ale opak je pravdou… Práve pleseň (rôznej farby) je tým luxusným na plesňových syroch. Plesňové syry sú syry zrejúce, vďaka pridanej ušľachtilej plesni. Syry zrejú od dvoch týždňov až po (niekedy) šesť mesiacov. U plesňových syrov je to podobne ako pri víne, čím dlhšie zreje, tým lahodnejší je. Plesňových syrov sa určite netreba báť, plesne ktoré obsahujú sú kultivované (špeciálne a hygienicky vytvorené) a nie len tak „pohodené“ v pivnici nech to plesnie… Ale predsa, určite nie je dobré konzumovať plesňové syry denne alebo viackrát v týždni…

Čo obsahujú plesňové syry – účinné látky

Plesňové syry obsahujú tie isté látky, ako klasické syry akurát v sebe majú aj kultivované plesne.

Vápnik, bielkoviny, tuky, soľ, plesňové kultúry a sacharidy.

zelený plesňový syr

Typy plesní

Plesňové syry majú najčastejšie tieto farby plesní (tie majú svoju špecifickú chuť), vyberte si, ktorá je Vaša obľúbená???

  • Modrá (Niva, Roquefort)
  • Biela (Hermelín, Encián, Cammembert)
  • Zelená

Plesňové syry pri chudnutí

Plesňové syry majú približne 50 % obsahu tuku a vyšší pomer solí, takže pri chudnutí nedoporučujem tieto syry konzumovať, ak aj tak iba raz za 2 týždne napríklad grilovaný so zeleninou, aby sa tuk rýchlejšie a ľahšie vstrebal. Pri chudnutí radšej preferujte syry s 20 – 35 % tuku.

Recept grilovaný plesňový syr so zemiakmi a zeleninou

Potrebujete: 2 ks plesňového syru (Encián, Cammembert, Hermelín), 6 ks stredných zemiakov, 1 ČL olivový olej, 1 strúčik cesnaku, štipka mletého čierneho korenia, sušený rozmarín, sušený tymián, šalát: polovicu (strednej) čínskej kapusty, 10 ks cherry paradajok, 2 ks klasické paradajky, 10 ks olivy bez kôstky, 1 ks jarná cibuľka (aj s vňaťou), 1 ČL olivový olej, štipka soli a mletého čierneho korenia.

Najskôr si pripravte z olivového oleja, rozmarínu, tymiánu a pretlačeného cesnaku marinádu. Potom touto marinádou potrite plesňové syry z oboch strán a dajte aspoň na hodinu do chladničky. Zemiaky umyte kefkou alebo špongiou (šupku nechajte), vložte ich na plech na pečenie, do vyhriatej rúry na 180 stupňov a pečte ich približne hodinu (podľa veľkosti zemiakov, kontrolujte). Umytú zeleninu nakrájajte na menšie kúsky, vložte do misy, pridajte olivový olej, mleté čierne korenie, štipku soli a zamiešajte. Šalát dajte do chladničky. 20 minút pred dopečením zemiakov dajte aj plesňové syry do rúry a rúru prepnite na gril. Ak nemáte gril, tak zvýšte teplotu na 200 – 220 stupňov. Upečený plesňový syr podávajte so zemiakmi a zeleninovým šalátom. Dobrú chuť!

UPOZORNENIE

Plesňové syry by nemali konzumovať malé deti, tehotné či kojace maminky a ľudia s mykotickými ochoreniami.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme