Reklama
Reklama

Výroba domáceho syra, čo obsahuje a ako urobiť domáci syr???

domáci syr v sklenenej miske

Domáci syr nemá zložitú prípravu a zvládne to aj „začiatočník“… Ak aj Vy patríte k tým ľuďom, čo majú radi domácu stravu a hlavne vyrobenú sami „ručne“, tak domáci syr môže byť ďalším levelom v potravinovej „samostatnosti“. Spoznajte tajomstvá domáceho syru a možno si ho budete robiť aj VY! Stačí na to iba mlieko a syridlo.

O domácom syre

Domáci syr je super, pretože je to tá najzdravšia forma syra… Domáci syr si viete pripraviť z kravského mlieka, ovčieho ale aj z kozieho mlieka. Najlepšie je, keď použijete na prípravu domáceho syra mlieko čerstvé z automatov na mlieko alebo priamo od chovateľov (z farmy). Domáci syr má trochu inú chuť, ako klasické kupované syry, no je to tá naj možnosť syra. Príprava domáceho syru nie je až tak náročná a časom to už bude rutina. Získajte čo najviac účinných, zdravých látok zo syra práve z domáceho.

Čo obsahuje domáci syr

Domáci syr má približne toto zloženie, avšak zloženie syrov je rozdielne na základe druhu, je ich mnoho.

Bielkoviny, tuk, sacharidy, železo, vápnik, zinok, sodík, selén, horčík, fosfor, draslík, fluorid, cholín, omega 3, omega 6 mastné kyseliny, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, , vitamíny A, B, D, E a K.

srdiečko na stole s nastrúhaného syra

Účinky domáceho syra na naše zdravie

Medzi kupovaným a domácim syrom nie je veľký rozdiel v účinkoch, samozrejme je zdravší, pretože je vyrobený z čerstvých surovín, ale účinky sú približne rovnaké.

 • Podporuje obranyschopnosť, zdravie a regeneráciu buniek
 • Podporuje trávenie a tvorbu črevnej mikroflóry
 • Zlepšuje pravidelnú stolicu a čistí tráviaci trakt
 • Podporuje tvorbu kostného a kĺbového tkaniva
 • Prevencia vzniku Osteoporózy
 • Podporuje tvorbu a pevnosť svalovej hmoty
 • Pri chudnutí a posilňovaní sú syry vhodné
 • Syry sú vhodné pri Celiakii
 • Podporuje správnu funkciu a pevnosť srdcového svalu
 • Normalizuje hladinu cholesterolu v krvi
 • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
 • Pozitívny vplyv na kvalitu vlasov, nechtov a pokožky
 • Prevencia lámania nechtov a vlasov

tvár ženy, dotýka sa tváre rukou

Recept na domáci syr

Keď idete robiť domáci syr prvýkrát, tak ho pripravte z piatich litrov čerstvého mlieka. Z tohto množstva urobíte približne trištvrte kila hotového syra. Ku výrobe syra stačí mlieko a syridlo, ale pomôcok (kuchynského náradia) treba viac.

TIP: Ak chcete kilo syra, tak môžete použiť 5 litrov ovčieho mlieka alebo 9 litrov kozieho mlieka.

Potrebujete: 5 litrov čerstvého mlieka (z automatu), 1 mokka lyžička syridla, 2 ml chloridu vápenatého, 1 deci  biely jogurt alebo kyslú smotanu.

výroba syrov v mliečnom závodeMlieko zohrejte na približne 63 stupňov po dobu 25 – 30 minút. Potom toto mlieko ochlaďte na približne 35 stupňov, potom pridajte chlorid vápenatý, ktorý zabezpečí lepšiu tvorbu syra (kvality). Potom vylejte jeden biely jogurt alebo kyslú smotanu. Potom pridajte aj syridlo a to necelú mokka lyžičku rozmiešajte v pol deci prevarenej vode a vylejte do mlieka. Potom túto hmotu opäť zohrejte na približne 35 stupňov, aby sa hmota dobre zahustila a udržujte ju zohriatu aspoň 35 – 45 minút. Hmotu miešajte aspoň 2 – 3 minúty, potom syr ako keby nožíkom pokrájajte nech sa srvátka uvoľní (syrová voda). Potom túto hmotu prelejte na čistú gázu alebo látku a syr nechajte odkvapkať pokojne aj celú noc. Ráno je syr hotový a pripravený na jedenie.

Poznáte zlaté mlieko? Čo obsahuje, ako sa pripravuje a aké má výhody toto zlaté mlieko??? Všetko čo potrebujete vedieť….

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme