Reklama
Reklama

Zdravšie náhrady kravského mlieka (bez laktózy)

rastlinné mlieko

Ak aj Vám „nepasuje“ klasické kravské mlieko, tak sú tu práve pre Vás pripravené zdravšie a chutné „náhrady“… Tieto rastlinné mlieka sú bez laktózy, bez lepku a majú vysokú nutričnú hodnotu (účinné látky) a pritom nemajú až tak veľa kalórii… Ktorý recept na rastlinné mlieko vyskúšate ako prvý???

Rastlinné mlieka neobsahujú laktózu, sú ľahšie stráviteľné pre trávenie, ako kravské mlieko. Rastlinné mlieka obsahujú minerály, vlakninu, vitamíny, stopové prvky, bielkoviny a dobré rastlinné tuky, ktoré naše zdravie potrebuje.

Recept na mandľové mlieko

Tento nápoj radím ku najlahodnejším rastlinným mliekam! Mandľové mlieko si Vás zaručene získa, jeho výživová hodnota je vysoká a toto mlieko je vhodné snáď pre každého (okrem ľudí s alergiou na mandle).

Potrebujete: 200 g mandlí (nesolené, nepražené), 2 litre vody, sito.

Mandle dajte namočiť deň dopredu do vody, ideálne večer (podobne ako strukoviny). Ráno vodu zlejte, mandle premyte pod studenou vodou a zalejte ich 2 litrami vody. Ponorným mixérom rozmixujte mandle a potom ich cez sito prepasírujte, aby ste nemali kúsky mandlí v mlieku. Mandlovú drť viete ďalej použiť do koláčov, plnky, sladkého krému, pudingu, smoothies nápoja, kaše alebo inde.

kokosove mlieko

Recept na kokosové mlieko

Potrebujete: 10 PL strúhaného kokosu, 0,5 litra vody.

Strúhaný kokos zalejte pol litrom vriacej vody a nechajte prirodzene vychladnúť a „napučať“. Keď bude voda izbovej teploty tak celú hmotu rozmixujte na hladkú hmotu, ktorú potom prepasírujte cez jemné sito, aby Vám neostali malé kúsky kokosovej múčky. Toto kokosové mlieko viete piť studené ale ho aj tepelne spracovať.

Recept na konopné mlieko

Potrebujete: 100 g konopných semienok (bez šupky, olúpané), 2 litre vody, štipka morskej soli, 1 KL mletej škorice, 1 – 2 PL medu.

Konopné semienka zalejte 2 litrami vody a nechajte ich napučať približne 5 hodín pri izbovej teplote. Potom ku konopným semienkam pridajte soľ, mletú škoricu a ponorným mixérom poriadne premixujte na jednoliatu hmotu. Potom pridajte med alebo stéviu cukrovú a ešte raz to poriadne premixujte. Konopné mlieko dajte do chladničky aby vydržalo čo najdlhšie. Najlepšie je spotrebovať konopné mlieko do 2 – 4 dní.

sojove mlieko produkty

Recept na sójové mlieko

Potrebujete: 150 g sóje (sójové boby), 1 liter vody.

Tento recept začnite robiť už večer a na druhý deň si pripravíte chutné a čerstvé sójové mlieko.

Sójové boby, podobne ako strukoviny, vysypte do nádoby a preberte. Potom sóju zalejte litrom vody a pri izbovej teplote ju nechajte napučať aspoň 6 – 8 hodín. Potom sóju zlejte, premyte v studenej vode a zalejte ju litrom čistej vody. Takto sóju nechajte ďalej pučať ešte aspoň 3 hodiny. Potom do tejto hmoty ešte pridajte 2 – 3 deci vody, sóju rozmixujte a prelejte do hrnca a na miernom plameni uveďte do varu. Priebežne sa bude na povrchu vytvárať pena, ktorú odstraňujte. Po zovretí varte sójové mlieko ešte 12 – 15 minút. Potom toto uvarené mlieko nechajte vychladnúť, preceďte ho cez sito a máte hotové sójové mlieko. Uchovávajte ho v chladničke.

Recept na makové mlieko

Potrebujete: 100 g maku, 1 liter vody, 1 – 2 PL medu, šipka morskej soli.

Tento recept tiež začnite pripravovať večer, deň predtým a ráno budete mať čerstvé makové mlieko.

100 g maku dajte do pohára s 3 – 4 deci vody a nechajte ho cez noc napučať. Ráno túto vodu zlejte a mak premyte pod tečúcou vodou. Potom mak zalejte tri deci čerstvej vody a dobre rozmixujte. Potom pridajte med, štipku soli, 7 deci vody a znovu premixujte. Potom túto hmotu preceďte cez sito alebo najlepšie cez plátno a máte hotové makové mlieko.

Recept na ryžové mlieko

Potrebujete: 1 hrnček uvarenej ryže (biela, hnedá, jazmínová), 1 liter vody, štipka soli a dochutiť si to viete kakaom, mletou škoricou, mletými orechmi alebo kokosom.

Uvarenú ryžu zalejte vodou, pridajte štipku soli, kakao alebo inú „príchuť“ (nemusí byť) a rozmixujte na hladké mlieko. Toto mlieko nemusíte scediť. Uchovávajte ho v chladničke.

Ďalšou lepšou možnosťou pre Vaše trávenie sú napríklad kozie mlieko a kozie produkty

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme