Reklama

Chilli (čili) papričky – štipľavé zdravie

chilli cili papricky

Niekto si ich vychutnáva, ale mnohí z nás si len pri pomyslení na chilli papričky rýchlo nechajú zájsť chuť. Chilli papričky sú obľúbeným „prídavkom“ do jedál, hlavne u mužskej populácie, ale zvládneme to aj my ženy. Prečo? Chilli papričky sú v rozumnom dávkovaní zdravou potravinou, ktorá “vylieči” mnohé problémy…

Pravidelnou konzumáciou čili papričiek môžete svoje telo zbaviť mnohých škodlivín, normalizovať cukor v krvi, odstrániť zápaly z organizmu a čili dokáže pomôcť aj s chudnutím, pretože rozpaľujú tuk…  Ale pozor, ak to preženiete, tak Vám chilli papričky na miesto zdravia môžu priniesť rôzne zdravotné neduhy. Sú vaše ústa na ňu pripravené?

O chilli papričke

Feferónky alebo chilli – čili papričky sú plodom paprikového kríčku, ktorý pochádza z najmä z juhovýchodnej Ázie Známa sú najmä svojou štipľavosťou. Chilli paprička je všeobecný názov, pretože druhov čili je obrovské množstvo a každým rokom pribúdajú ďalšie a ďalšie druhy. Vyberte si ten správny druh chilli so štipľavosťou aká Vám vyhovuje.

 • Chilli paprička (Capsicum) , feferónka – čeľaď ľuľkovitá

Čo obsahujú chilli (čili) papričky 

Látka, ktorej chilli papričky vďačia za svoju štipľavosť sa volá kapsaicin. Ďalej však obsahuje aj vodu, sacharidy, bielkoviny, tuk, vlákninu, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, sodík, zinok, meď, selén, mangán, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, luteín, betakarotén, cholín, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú.

Nutričná hodnota – chilli papričky čerstvé (100g)

Chilli papričky, resp feferónky obsahujú v 100 gramoch približne 40 kalórií, 2g bielkovín, 8 gramov sacharidov a aj 2 gramy vlákniny.

Čili papričky obsahujú minerály – 100 g

Železo 1,15 mg Zinok 0,5 mg
Vápnik 17 mg Meď 0,21 mg
Horčík 21 mg Omega 3 kys. 17 mg
Fosfor 45 mg Omega 6 kys. 240 mg
Draslík 348 mg Mangán 0,44 mg
Sodík 12 mg Selén 0,9 ug

Čili papričky obsahujú vitamíny – 100 g

Vitamín A 990 IU Vitamín E 0,87 mg
Vitamín B1 0,16 mg Vitamín K 17 ug
Vitamín B2 0,12 mg Kyselina listová 29 ug
Vitamín B3 1,7 mg K. pantoténová 0,39 mg
Vitamín B6 0,8 mg Betakarotén 550 ug
Vitamín C 180 mg Luteín 670 ug
Cholín 13 mg

Prečo jesť chilli papričky  – účinky na zdravie 

 • cili papricky mletePodporujú imunitu, majú silné antibiotické a antiseptické účinky, pôsobia aj ako prevencia vzniku rakoviny
 • Pomáhajú “prečisťovať” cievy a krv, taktiež napomáhajú proti krvným zrazeninám, pôsobia ako prevencia kardiovasculárnych ochorení, ale pozor – zvyšujú krvný tlak
 • Podporujú trávenie
 • Podporujú spaľovanie tuku, môžu mierne urýchliť chudnutie, pretože “zrýchľujú metabolizmus”.
 • Normalizujú cukor v krvi
 • Zabezpečujú zdravé  dýchacie cesty, pomáhajú odstraňovať hlieny a pri kašli
 • Pomáhajú pri migréne a bolesti kĺbov
 • Prírodné antidepresívum

Chilli papričky (feferónky) a chudnutie – Chilli papričky sú pri chudnutí povoleným dopingom, pretože vďaka látke kapsaicín spaľujú rýchlejšie tuk. Čili papričky Vám účinne pomôžu s chudnutím za predpokladu, že budete mať vyváženú stravu a aspoň nejaký cielený pohyb.

Chilli (čili) papričky môžu aj uškodiť

Chilli papričky si pridávajte maximálne do jedného jedla za deň, pretože zvýšenou formou príjmu čili si môžete narušiť rovnováhu tela a hlavne žalúdka. Vysokým príjmom chilli si môžete privodiť hnačky, potenie, búšenie srdca, bolesti brucha, kŕče alebo pálenie záhy. Takže ak máte pocit, že Vám nerobia dobre, tak ich nejedzte. Vaše telo bez nich v pohode “prežije”

Chilli papričky v kuchyni, recepty

Kedže sú veľmi štipľavé, tak ich jedzte v množstvách podľa chuti. Čili si napríklad môžete pridať na mäso, na chlebík s nátierkou, do rizota, zeleninového šalátu alebo cestovinového šalátu

Recept – špagety s mäsom a chilli omáčkou

cestoviny s chilli omáčkou a paradajkamiPotrebujete: balík špagiet (lepkové / bezlepkové), 500 g mleté mäso (hydinové / bravčové), 1 veľká cibuľa, 3 strúčiky cesnaku, 0,5 litra paradajkový pretlak, 2 čilli papričky (ak sú veľmi štipľavé iba 1ks), 1 PL červená mletá paprika, 1 PL olivový olej, bazalka, postrúhaný tvrdý syr (na vrch)

Špagety – dajte variť vodu v hrnci s trochu oleja, aby sa špagety nelepili. Keď začne voda vrieť, tak vysypte špagety do hrnca, stlmíte oheň a varte cca 10 minút (pozrite na obal čas prípravy, môže sa líšiť). Keď sú špagety uvarené, tak ich sceďte a dajte bokom, ideme na omáčku

Omáčka – na olivovom oleji speňte cibuľu pokrájanú na drobno. Potom pridajte pretlačený cesnak, mäso a červenú mletú papriku. Spolu to dobre opečte. Potom pridajte paradajkový pretlak s chilly. Ak je pretlak veľmi hustý, tak prilejte trochu vody a nechajte pod pokrievkou variť (dusiť cca 20 – 35 minút). Keď je mäsko uvarené a voda z pretlaku odparená na minimum (ostane hustá omáčka), tak pridajte aj bazalku. Hotovú omáčku nalejte na špagety a posypte postrúhaným tvrdým syrom

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok chilli

Štipľavé tipy

 • Myslíte si, že Vy chilli v pohode zvládate, a že Vám dokonca chutí? Tak potom vyskúšajte (na vlastné riziko) najštipľavejšiu čili papričku – volá sa Trinidad Scorpion a je až 280 krát štipľavejšia ako Tabasco papričky, z ktorých sa vyrába tabasco štipľavá omáčka. Trúfnete si?
 • pokiaľ to s chilli papričkami preženiete a poriadne Vás páli v ústach, napijte sa mlieka (najlepšie plnotučného). Kapsacain (štipľavá zložka) sa neutralizuje v tukoch a preto sa Vám po mlieku uľavý.

Motto: “Vyštípem ťa do štíhlosti”

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme