Reklama
Reklama

Poznáte indickú uhorku, fľaškovec? Čo to je?

flaskovec tekvica

Indická uhorka nie je uhorka – ale je to tekvica. K tomu ešte jedna pikoška: fľaškovec a indická uhorka sú totožná zelenina. Táto ľahká zelenina Vám pomôže s chudnutím a taktiež aj s vylepšením Vášho zdravia, pretože má dôležité látky pre optimálnu funkciu tela.

O indickej uhorke

Fľaškovec (lat. Lagenaria Sicerariia) – čeľaď tekvicovitá

Fľaškovec alebo indická uhorka je popínavá rastlina, ktorá môže dorásť aj do 8 – 12 metrovej dĺžky (rastlina). Jej plody sú taktiež neurčitého tvaru, podľa názvu by mala mať tvar fľaše a vo väčšine prípadov tomu tak je, ale fľaškovec môže mať tvar aj podobný uhorke. Indická uhorka je teplomilná až subtropická rastlina, keďže vo väčšine sveta sa pestuje v tropických krajinách. U nás je možné pestovať fľaškovec v skleníku. Indická uhorka je veľmi vhodná na konzumáciu napríklad počas horúcich dní alebo počas fázy chudnutia. Fľaškovec sa konzumuje nedozretý, mladý, pretože keď dozreje, tak je jeho šupa tvrdá a dužina schne.

Čo obsahuje indická uhorka – účinné látky

Sacharidy, bielkoviny, vláknina, tuk, železo, vápnik, horčík, fosfor, sodík, draslík, zinok, sodík, jód, meď, molybdén, mangán, vitamíny skupiny B, C, E, K, biotín, kyselina listová, kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota indickej uhorky (100g)

KJ– 63  Kcal– 15  Bielkoviny– 0,7 g  Sacharidy– 3,55 g

Vláknina– 1,7 g  Tuk – 0,15 g  Voda – 93 g

Indická uhorka obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,3 mg Zinok 0,28 mg
Vápnik 21 mg Sodík 1,3 mg
Horčík 8,5 mg Jód 9 ug
Fosfor 22 mg Meď 0,1 mg
Draslík 210 mg Molybdén 5 ug
Sodík 1,2 mg Mangán   0,05 mg

Indická uhorka obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín B1 0,09 mg Vitamín E 0,2 mg
Vitamín B2 0,05 mg Vitamín K 2 ug
Vitamín B3 0,6 mg Biotín 0,35 ug
Vitamín B6 0,1 mg Kyselina listová 29 ug
Vitamín C 43 mg Kyselina pantoténová 0,35 mg

Indická uhorka a jeho účinky na zdravie

  • Podporuje imunitný systém, prevencia vzniku rakoviny a obezity
  • Hydratuje, vyživuje a ochraňuje bunky
  • Podporuje a urýchľuje trávenie, pravidelnú stolicu a svojou nízkou kalorickou hodnotou môže podporiť chudnutie
  • Močopudné účinky, stabilizujú vodu v tele, prečisťujú a podporujú obličky a močové cesty
  • Podporuje tvorbu kostného tkaniva, zdravej pokožky, nechtov a tiež vlasov
  • Znižuje vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, podporuje uvoľnenie tuku, prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení

Indická uhorka pri chudnutí

Veľmi vhodná pri chudnutí – dokážete si ju pripraviť na akýkoľvek spôsob a je to nízko kalorické a zároveň plnohodnotné jedlo na raňajky, obed a aj na večeru. Pokojne túto tekvicu môžete kombinovať so zemiakmi, cestovinami či s mäsom a inou zeleninou. Tento druh tekvice viete pripraviť, dusením, pečením a pre manželov aj vyprážanú J.

Recepty a príprava indická uhorka

Použitie v kuchyni indickej uhorky je také isté, ako použitie iného druhu tekvice. Zapekaná, vysmážaná či dusená. Tekvica ako tekvica, nebojte sa experimentovať.

Recept zapekaná indická uhorka

Potrebujete: 1 kg zemiakov, 1 kg fľaškovca (indickej uhorky), čierne mleté korenie, červená paprika, 3 celé vajcia, 200 g kyslej smotany, 80 g tvrdý syr, 0,5 ČL americké korenie, 3 strúčiky cesnaku, zapekaciu misu alebo jánske sklo.

Zemiaky si očistite, umyte, nakrájajte na kolieska a vložte do väčšieho hrnca. Ku zemiakom pridajte očistenú, umytú a na kolieska nakrájanú indickú uhorku. Indickú uhorku krájajte podľa tvaru tekvice, ak bude fľaškovitého tvaru a bude mať veľké kolieska, pokrájajte ju na kocky alebo obdĺžniky. Pokrájané zemiaky a indickú uhorku dajte variť do osolenej vody, po zovretí na 4 – 5 minút. Potom ich zlejte a nechajte prirodzene preschnúť. Zapekaciu misu alebo jánske sklo vytrite maslom a začnite ukladať prvú vrstvu zemiaky, potom vrstva indickej uhorky a potom to posypte koreninami ktoré máte (čierne korenie, červená paprika a ľubovoľné, ktoré používate). Takto to vrstvite pokiaľ budete mať zemiaky s fľaškovcom (tekvicou). Zakryté to dajte piecť do rúry na 180 stupňov na 20 minút. Kým sa to pečie pripravte si zálievku. Kyslú smotanu zmiešajte s postrúhaným syrom, pretlačeným cesnakom, čiernym korením, vajíčkami a 0,5 ČL americkým korením. Dobre to rozmiešajte a po 20 minútach pečenia polejte touto zálievkou vrch a už len odokryté dajte zapiecť na cca 15 minút. Sledujte vrch, kým nebude hnedo-zlatý.

Na chudnutie a aj na zdravie – fľaškovec či indická uhorka je to pravé “tekvicové”!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme