Reklama
Reklama

Predstavuje sa Vám pohánka jedlá, čaj z jej vňate. Vyskúšali ste ju už???

Pohánku poznáte ako obilninu, ktorá je nie len bezlepková, ale má aj liečivé účinky na zdravie. Z pohánky sa však na liečebné účely zbiera a suší aj jej vňať. Čo obsahuje táto vňať, aké má pozitívne účinky na zdravie a ako pripraviť liečivý čaj z jej vňate a nájdete tu aj recept na pohánkové rizoto…

O pohánke jedlej čaji

Pohánka jedlá (lat. Fagopyrum Esculentum) – čeľaď stavikrvovitá

Pohánka jedlá je známa predovšetkým vďaka svojim zrnám, ktoré sa využívajú ako obilnina. Pohánka je obilnina bez lepku, takže je vhodná aj pri Celiakii. My si však v tomto článku povieme niečo viac o jej vňati, ktorá sa používa ako liečivý čaj. Z pohánky jedlej sa využíva sušená vňať vo forme čaju a tento čaj Vám vie pomôcť predovšetkým pri kardiovaskulárnych problémoch (viď nižšie).

Čo obsahuje za látky pohánka jedlá?

Pohánka jedlá zrná ale aj jej vňať, ktorá sa v tomto prípade využíva vo forme čaju, majú kvalitné látky vďaka ktorým sa vie zlepšiť Vaše zdravie…

Triesloviny, flavonoidy, bielkoviny, sacharidy, draslík, fosfor, železo, horčík, vápnik, vlákninu, mangán, sodík, selén, zinok, meď, vitamín B, kyselinu pantoténovú a listovú.

Účinky pohánkového čaju na zdravie

Pohánkový čaj neslúži iba na zahriatie organizmu, má aj tieto všetky účinky na zdravie…

cholesterol v tepne znizuje pohankovy caj

  • Pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém
  • Zvyšuje pevnosť a pružnosť ciev
  • Znižuje vysoký cholesterol
  • Upravuje hladinu krvného tlaku
  • Eliminuje kŕčové žily
  • Pozitívny vplyv pri Reume a Dne
  • Zlepšuje prekrvenie končatín
  • Odstraňuje pocit studených nôh
  • Zlepšuje kvalitu nechtov a vlasov

Pohánku si viete zakúpiť v obchodoch so zdravou výživou ako zrná (obilninu) a aj tento liečivý pohánkový čaj z jeho vňate.

Kliknite sem a dozviete sa niečo viac o obilnine pohánke.

pohankove zrna a pohankova muka

Recept na pohánkový čaj

Tento čaj pite 1 – 2 krát denne pre zlepšenie zdravotných problémov vypísaných vyššie.

Potrebujete: 1 KL pohánkovej sušenej vňate, 1,5 deci vody.

Pohánkovú vňať (čaj) dajte do sitka na čaj, zalejte vriacou vodou a lúhujte 15 minút. Potom teplý čaj vypite po dúškoch.

Recept na pohánkové rizoto

Na obrázku je rizoto bez mäsa ale pripraviť si ho môžete s kuracími prsiami alebo s tofu. Toto ľahké a chutné rizoto môžete jesť na obed alebo na večeru a vylepšiť si ho viete o rôzne potraviny či koreniny…

pohankove rizoto s parmezanom

Potrebujete: 1 hrnček pohánky, 2 hrnčeky vody, tvrdý syr, čierne korenie, morská soľ, cibuľa, kuracie prsia alebo tofu, olivový olej.

Najprv si urobte pohánku. Do hrnca dajte premytú pohánku, trochu oleja, soli, zalejte ju vodou a po zovretí ju vypnite a nechajte dôjsť, aspoň 20 minút. Pohánka sa varí podobne ako ryža. Potom si na panvici opečte cibuľu na drobno, kuracie prsia alebo tofu, pridajte čierne korenie, soľ a potom túto hmotu zmiešajte s hotovou pohánkou. Na vrch si postrúhajte tvrdý syr a je hotovo. Ak máte radi, tak si do tohto rizota môžete pridať aj olivy.

Kliknite pre zväčšenie

info obrazok pohankova vnat caj

Ak sa Vám zapáčila pohánka, tak keď kliknete sem, nájdete tu 4 recepty z tejto zdravej obilniny.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme