Reklama
Reklama

Chlorella

Určite ste už o nej počuli. Pre jedných je to “zázrak” pre zdravie, pre druhých len nezmyselný vyťahovač peňazí z peňaženky. Kde je pravda?

Chlorella je zelená mikroskopická riasa, ktorá rastie prevažne v sladkej ale aj slanej vode. Podľa tvrdení odborníkov je táto jednobunková riasa na našej planéte už niečo vyše 2,5 miliardy rokov. Najčastejšie sú guľovitého tvaru s priemerom 2 až 9 mikrometrov. Množí sa delením. Jedna bunka chlorelly sa rozdelí cca na 5 ďalších. Tento cyklus trvá od pár hodín až po niekoľko dní v závislosti od podmienok – teplo, svetlo,…

Názov chlorella je odvodený od gréckeho slova „chloros“ – čo znamená v gréčtine zelená a latinskej prípony „ella“ – čo v preklade znamená malá.

Pre zdravie je výnimočná svojim bohatým obsahom výživových prvkov ako napríklad chlorofyl, bielkoviny, betakarotén, vitamíny, minerály a antioxidanty.Druhy chlorelly

Chlorella má viacero druhov. Najznámejší aj najzdravší druh je chlorella pyrenoidosa. Medzi ďalšie známe druhy patrí chlorella japan a chlorella spirulina.

Viac o jednotlivých druhoch nájdete v článku „Druhy chlorelly“

Čo obsahuje chlorella pyrenoidosa, spirulina,  japan

Zloženie je približne rovnaké. Chlorella pyrenoidosa je považovaná za kvalitnejšiu, resp. zdravšiu ako spirulina, chlorella japan.

V závislosti od druhu obsahuje približne 60-70% bielkovín, 9% vlákniny, 2% oligo- a polysacharidov, 2,5 až 4 % chlorofylu, karotenoidové farbivá, luteín, zeaxantín, 10% tukov s obsahom esenciálnych mastných kyselín, vitamíny, kyselinu listovú, minerálne látky.

Je najbohatším potravinovým zdrojom chlorofylu. Už z vymenovania základného zloženia je zrejmé, že je pre ľudský organizmus veľkým prínosom. Obsahuje aj množstvo vitamínov a minerálov

Chlorella –  vitamíny a minerály

Množstvo vitamínov a minerálov uvádzané na 100g sušenej chlorelly

Vitamíny (na 100g)

Minerály (na 100g)

B1 – 1,71 mg

vápnik (Ca) – 250 mg

B2 – 7,98 mg

sodík (Na) – 29 mg

B6 – 1,00 mg

draslík (K) – 1300 mg

B12 – 0,17 mg

horčík (Mg) – 260 mg

C – 40,80 mg

železo (Fe) – 120 mg

E – 8,90 mg

fosfor (P) – 1400 mg

Betakarotén – 54,10 mg

zinok (Zn) – 11 mg

Základné účinky chlorelly na zdravie

Podrobnejší popis účinkov na zdravie nájdete v článku „Chlorella  – účinky“

  • chlorella prasok a napojPomáha pri detoxikácií organizmu
  • Podporuje lepšie trávenie a vylučovanie
  • Taktiež sa užíva ako prevencia proti rakovine a srdcovým chorobám
  • Upravuje metabolizmus cukru tak, že udržuje jeho hladinu na konštantnej úrovni
  • Viaže na seba ťažké kovy a vylučuje ich z tela
  • Zmierňuje zápaly, vredy a alergie
  • Pomáha proti chronickej únave a stresu
  • Celkovo posilňuje imunitný systém
  • Stimuluje rast a obnovu tkanív, omladzuje organizmus
  • Urýchľuje hojenie rán a bráni zápalom

Výber je naozaj široký. Na našom trhu je dostupná aj chlorella pyrenoidosa, aj chlorella japan aj chlorella spirulina. A to do mnohých výrobcov – či už renomovaných alebo menej známych.

Kliknite pre zväčšenie

Info chlorella

Aj keď sa vedú polemiky, či chlorella je až taká úžasná (nájdu sa aj zdroje, ktoré tvrdia, že nie je), na druhej strane, ak nie ste precitlivelý na žiadnu zložku chlorelly, tak v primeranom množstve Vám určite neublíži. Najlepšie však bude, ak sa presvedčíte o jej účinkoch (neúčinkoch) na vlastnej koži.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme