Reklama
Reklama

Sauna – saunovanie

Sauna, saunovanie

Je Vám stále zima, máte slabú imunitu, bolí Vás chrbtica, prechádzate nejakou detoxikačnou alebo chudnúcou kúrou??? Saunovanie Vám pomôže v pevnejšom zdravý a v celkovej pohode… Ako je to možné? Saunovanie je overenou uvoľňujúcou a alternatívnou možnosťou pre lepšie zdravie…

O saunovaní

Škandinávia, konkrétne Fínsko je matkou tejto príjemnej aktivity. Saunovanie je hlavnou charakteristikou severských krajín, keďže tam majú väčšinu roka chladno, potrebovali nájsť metódu pri ktorej by sa zahriali a máme to tu – saunovanie. Dnes je už saunovanie bežnou uvoľňujúcou a aj zdravotnou „činnosťou“ pri ktorej si nie len oddýchnete ale aj silne podporíte svoj organizmus. Najväčšie výhody pravidelného saunovania spočívajú v posilnení celkovej imunity, prečistení organizmu od škodlivých látok, zlepšenie zdravia dýchacích ciest, pokožky, svalstva a aj celkovej psychickej pohody.

Dnes máte saunu už skoro v každom hotely, penzióne, plavárni, wellness štúdiách alebo aj na iných miestach, stačí zadať do internetu sauna, Vaše mesto a zaručene niečo nájdete. Ak nemáte 100% zdravotný stav, tak sa o možnostiach saunovania poraďte najskôr so svojím lekárom, aby ste sa tak vyhli možným rizikám, pretože nie každý druh sauny je vhodný pre každého (viď nižšie). Ak sa Vám saunovanie zapáči, tak ideálne by bolo saunovať sa aspoň 2 – 4 krát do mesiaca, aby pozitívne účinky na organizmus boli účinné

Druhy sáun

Suchá (fínska) – v tejto saune máte od 80 do 110 stupňov, čo je pomerne dosť horúco a práve preto táto sauna nie je vhodná pre každého. Suchá alebo fínska sauna je vhodná pre zdravého dospelého človeka a vďaka nej sa účinne detoxikujete, prehrejete, pokožka a končatiny sa prekrvia a navyše povzbudíte aj svoj metabolizmus. Pobyt v saune sa potom strieda s fázou ochladenia a oddychu. Ochladenie môže byť studenou sprchou, hodením sa do snehu J alebo obliatím sa studenou vodou z vedra (ak je taká možnosť). Napríklad: 10 minút v saune, ochladenie a potom 10 minút oddych na lehátku. Tento postup ja osobne opakujem 3 a niekedy aj 4 krát.

Parná (vlhká) – v tejto saune máte od 50 – 80 stupňov a 80 – 100 % vlhkosť vzduchu. Najlepšou výhodou tohto druhu sauny je pozitívny vplyv na dýchacie cesty, eliminovanie kašľa, alergii, astmy či bronchitídy. Zvlhčuje dýchacie cesty, účinne detoxikuje Váš organizmus a pomáha aj nervovému systému. Do tejto sauny môžu ísť aj pacienti, ktorým suchá (fínska) sauna nevyhovuje, samozrejme po konzultácii so svojím lekárom. Tak ako pri predchádzajúcom druhu sauny, aj tu sa striedajú ohrievajúce, ochladzujúce a oddychové fázy.

Infrasauna (infrakabína) – v tejto saune je 40 – 60 stupňov a vlhkosť vzduchu je okolo 40 %. Už podľa názvu je princíp tejto sauny v infra žiaričoch, ktoré rýchlo prehrejú kabínu a tým prehrejú a ožiaria aj Vaše telo. Infra červené svetlo uvoľňuje svalstvo, kĺby, chrbticu, podporuje prečistenie organizmu, hojenie pokožky (poranenia, kožné choroby), imunitu a prispieva taktiež ku rýchlejšej regenerácii tela.

Saunovanie – jej pozitíva

 • Podporenie imunitného systému, prevencia vzniku chrípky, nádchy
 • Cielená detoxikácia organizmu, prirodzené antidepresívne účinky
 • Uvoľnenie svalstva, bolestí kĺbov, chrbtice
 • Prečistenie a podporenie zdravia dýchacích ciest
 • Eliminuje kašeľ a prejavy alergii či astmy
 • Podporenie trávenia, metabolizmu a prípadne aj chudnutia
 • Uvoľňuje nervový systém, odstraňuje stres, napätie a zlepšuje kvalitu spánku

Ako začať so saunovaním

 • Ideálne je prvýkrát ne ísť sám do sauny, choďte s niekým kto má skúsenosti so saunovaním (ak by Vám prišlo zle)
 • Všetky kovové doplnky zo seba zložte (náušnice, náramky, hodinky, šperky, piercingy…)
 • Do sauny choďte bez plaviek, najlepšie nahý s omotaným uterákom alebo plachtou okolo seba (podľa pravidiel saunovacieho štúdia). V saune si potom uterák či plachtu zo seba dajte dolu ale iba na nej seďte
 • Ak idete do parnej sauny, tak si miesto sedenia opláchnite sprchou… (hygiena)
 • V samotnej saune dýchajte pomaly, pokojne a skúste nosom
 • Dodržujte určený čas na saunovanie a aj oddych (vo väčšine sáun sú hodiny)
 • Po prvej fáze ohrievania sa ochlaďte a choďte oddychovať
 • Uvidíte ako to na Vás zapôsobí a tieto série opakujte 2 – 4 krát
 • Po celkovom vysaunovaní sa umyte a skúste oddychovať, nevykonávajte fyzickú záťaž…

UPOZORNENIE

Tehotné ženy do troch mesiacov, od začiatku tehotenstva, by sa mali úplne vyhýbať saunovaniu, pretože v prvých troch mesiacoch tehotenstva sa začína plod vyvíjať a prehrievanie tela a plodu nemusí dobre zapôsobiť na tento stav. Po troch mesiacoch tehotenstva, tehotná žena (bez rizikového tehotenstva) môže navštevovať saunu, po konzultácii so svojím lekárom, ale musí dodržiavať prísnejšie kritériá a to: v saune musí sedieť na uteráku, aby tak zabránila prípadnému prenosu infekcii a podobne. Musí mať dostatok tekutín. Čas saunovania treba znížiť, podľa matkinho pocitu, ak príde nevoľno – tak saunu okamžite opustiť. Predĺžiť čas oddychu z 10 minút aj na 15 – 20 minút. Ochladzovanie zvoliť jemnejšou metódou ako ľadový bazén, studené vedro z vodou a podobne… Stačí studenšia alebo letná sprcha

Deti a saunovanie. Deti do sauny môžu ísť iba po konzultácii s ich lekárom a keď sú 100 % zdravé. Do sauny detičky musia ísť s rodičom alebo iným zodpovedným dospelým, samozrejme iba ak oni samy chcú ísť do sauny, nesmiete ich v tomto smere nútiť! Nesmú byť hneď po jedle, mohlo by im prísť zle, ideálne je 1,5 – 2,5 hodiny po jedle. S deťmi v saune treba byť kratší čas ako my dospelý. Treba ich sledovať ako sa potia, keď sa budú už veľmi potiť, tak je ideálne ísť sa ochladiť. Podobne, ako pri tehotných ženách, tak aj pri deťoch treba dbať viac na hygienu, dlhší čas oddychu a jemné ochladzovanie.

Saunovanie je overenou uvoľňujúcou a alternatívnou možnosťou pre lepšie zdravie…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme