Reklama
Reklama

Šťaveľ je kyslí ale chutný a liečivý! Nájdete tu účinky a recepty, aha na šťaveľ…

bylina šťavel

Možno ste už o šťaveli počuli a možno nie… Šťaveľ je liečivá bylina, z ktorej môžete vyťažiť mnohé jej pozitíva, ktoré v sebe ukrýva. Spoznajte túto nenápadnú až zabudnutú liečivú rastlinu, čo obsahuje, prečo je taká liečivá a ako ju použiť zvonka aj zvnútra a sú tu aj recepty…

O šťaveli liečivej byline

Šťaveľ je liečivá bylina, ktorá má kyslejšiu chuť, ale pozor. Jej kyslosť je nič, pretože pri varení či použití za studena má výbornú chuť a dá sa vylepšiť inými potravinami. Šťaveľ je bylina, ktorá rastie do výšky okolo 50 cm. Zo šťaveľa sa zbierajú mladé zelené listy, ktoré majú kopijovitý tvar. Listy šťaveľa sú podobné špenátu a aj použitie je podobné ako špenát, čerstvé listy sa dajú použiť v studenej a aj teplej kuchyni. Šťaveľ nepôsobí ako nejaký „macher“ v pozitívnych účinkoch na naše zdravie, ale opak je pravdou (viď nižšie). Šťaveľ je nabitý účinnými a zdravými látkami.

Čo za účinné látky obsahuje šťaveľ?

Šťaveľ obsahuje množstvo látok a ktoré sú to? Viďte nižšie.

Kyselinu šťavelovú, bielkoviny, vlákninu, sacharidy, tuk, vitamíny A, B, C, E, K, draslík, horčík, vápnik, síru, sodík, fosfor, betakarotén, chlorofyl, aminokyseliny, omega 3, omega 6 mastné kyseliny.

Účinky šťaveľa na zdravie – aké sú to?

Šťaveľ je nenápadná liečivá bylina, ktorá sa nezdá! Má množstvo účinkov na náš organizmus, ktoré sú úžasné…

 • Podporuje obranyschopnosť a má regeneračné účinky
 • Liečenie a prevencia chrípky a nádchy
 • Detoxikuje organizmus (orgány aj krv)
 • Podporuje trávenie, metabolizmus a chuť do jedla
 • Odstraňuje zápchu, plynatosť a bolesti brucha
 • Podporuje prečistenie tráviaceho traktu
 • Zmierňuje migrénu a iné druhy bolestí
 • Prečisťuje a podporuje pečeň
 • Močopudné účinky, prečisťuje a zlepšuje stav obličiek
 • Zvonka podporuje hojenie kožných poranení a chorôb
 • Zmierňuje menštruačné bolesti a kŕče
 • Upokojuje nervový systém a zlepšuje kvalitu spánku

listy štavelu s nožom

Použitie šťaveľa (šošky) . kam so šťaveľom?

Najčastejšie sa zo šťaveľa používajú jeho listy. Listy viete použiť do zeleninového šalátu, podobne ako púpavové listy, do prívarku, polievky, ako oblohu ku masovým jedlám, do rizota, zemiakových jedál, smoothies nápojov alebo tam kde sa Vám bude hodiť. Šťaveľ môžete jednoducho použiť aj na rôzne kožné ochorenia a defekty (viď ako). Šťaveľ sa používa vždy čerstvý, sušiť sa nemá.

Recept na čaj zo šťaveľa

Tento liečivý čaj použite, ak Vás začne trápiť niektorý z vyššie vypísaných zdravotných problémov. Ak sa Vám čaj bude zdať kyslí, tak si doň pridajte 1 ČL medu.

Potrebujete: 1 ČL listov šťaveľa, 4 deci vody.

Šťaveľ zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 8 minút. Potom šťaveľ vyberte a môžete pridať jednu lyžičku medu alebo iného sladidla. Zjemní jeho chuť.

Recept na šťaveľový prívarok

Šťaveľový prívarok je úžasnou a ľahkou možnosťou zdravého a chutného jedla, ktoré je vhodné na obed ale aj na večeru.

šťavelový prívarok s vajíčkom

Potrebujete: 300 g šťaveľa, 100 g čerstvých žihľavových listov (ak nemáte nevadí), 3 zemiaky, 2 cibule, 5 strúčikov cesnaku, 0,5 l mlieka, 1 PL olivový olej, morská soľ, čierne mleté korenie, sušená majoránka, kôpor a červená sladká paprika. Na hotový prívarok idú varené vajíčka, prípadne môžete aj varené zemiaky.

Ak nemáte žihľavu nevadí, ale prívarok bude možno kyslejší, tak pridajte o jeden zemiak viac. Umyte šťaveľ a žihľavu a pokrájajte ich na menšie kúsky. Cibuľu očistite a pokrájajte na menšie kúsky. Na olivovom oleji speňte cibuľu, keď bude mierne opečená, tak potom pridajte aj šťaveľ a žihľavu. Nechajte to dusiť 5 minút. Potom prilejte mlieko, soľ, kôpor, majoránku, čierne korenie, sladkú papriku, pretlačený cesnak, na jemno postrúhaný zemiak a na miernom ohni varte 10 minút.

Recept na použitie šťaveľa na pokožku

Či trpíte ekzémom, akné, vonkajším poranením, modrinou, preležaninou, uštipnutím hmyzu alebo niečím iným, tak môžete použiť tento recept a problém by sa mal odstrániť.

Potrebujete: 2 hrste čerstvých listov šťaveľa a mixér.

Príprava je veľmi jednoduchá. Umyté listy čerstvého šťaveľa dajte do mixéra a rozmixujte na hladkú hmotu, kašu. Potom túto hmotu naneste na čisté a osušené miesto s kožným problémom a nechajte pôsobiť 15 – 20 minút. Potom túto hmotu jemne odstráňte a opláchnite pod vlažnou vodou. Nechajte miesto prirodzene osušiť. Tento proces môžete opakovať 2 – 3 krát v týždni, pokiaľ neuvidíte zlepšenie problému.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrázok šťaveľ

A trochu zabudnuté sú aj extra zdravé strukoviny, vďaka ktorým sa zlepší zdravie, krása a sú aj chutnou potravinou. Kliknite sem a spoznajte strukoviny!

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme