Reklama
Reklama

Rímska rasca (kmín) – nepomýľte si ho s našou „klasikou“…

rímsky kmín rímska rasca

Nepomýľte si klasickú rascu a rímsku rascu, je totiž medzi nimi rozdiel… Rímska rasca je aromatickejšia a jej chuť je odlišná od klasickej rasce… Rímska rasca je zdravou a chutnou koreninou, ktorú by ste mohli vo svojej kuchyni vyskúšať a uvidíte čo Vám jej chuť povie… Rímsky kmín je zdravá korenina s „kopcom“ pozitív, vďaka obsahu účinných látok…

O rímskom kmíne

Rascovec rímsky (lat. Cuminum Cyminum) – čeľaď mrkvovitá

Rímska rasca alebo rímsky kmín sú semená z rastliny rascovec rímsky, ktorý pochádza zo Stredomoria. Táto bylina dorastá do výšky okolo pol metra. Kvet tejto byliny je bielo-ružový. Tým, že je rímska rasca zo Stredomoria, tak obľubuje suchšie a hlavne slnečné a teplé stanovištia. Vypestovať si ju môžete aj na záhrade, doma alebo v skleníku, akurát dajte pozor, aby sa nedostala do teplôt pod 5 stupňov a už vôbec pod bod mrazu. Rímsky kmín sa zbiera po dozretí a to v septembri až v októbri. Rímska rasca je na rozdiel od klasickej rasce odlišná svojou chuťou, ale zdravotné pozitíva má taktiež výborné (viď nižšie). Rímska rasca je plná zdravých látok… Rímska rasca má výraznú korenistú a silne aromatickú chuť, preto ju na začiatku pridávajte veľmi opatrne, aby ste to s ňou hneď na začiatok neprehnali.

Čo obsahuje rímska rasca – účinné látky

Rímska rasca nie je vôbec žiadne „béčko“, práve naopak, svojou vysokou hodnotou účinných látok je rímska rasca veľmi zdravou zdravotnou „pomôckou“…

Sacharidy, bielkoviny, tuk, vláknina, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, zinok, mangán, meď, selén, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, cholín, luteín, betakarotén a kyselina listová.

Nutričná hodnota rímsky kmín (100g)

KJ– 1 491  Kcal– 355  Bielkoviny– 19 g  Sacharidy– 41 g

Tuk –  23 g  Vláknina – 12  Voda –4 g

Rímska rasca obsahuje minerály – 100 g

Železo 69 mg Zinok 5,1 mg
Vápnik 960 mg Meď 1,2 mg
Horčík 348 mg Mangán 2,9 mg
Fosfor 520 mg Selén 5,4 ug
Draslík 1 850 mg Sodík 19,6 mg
Omega 3 kyseliny 180 mg Omega 6 kyseliny 3 370 mg

Rímska rasca obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 1 250 IU Vitamín E 4 mg
Vitamín B1 0,8 mg Vitamín K 7 ug
Vitamín B2 0,55 mg Kyselina listová 12 ug
Vitamín B3 5,1 mg Cholín 27 mg
Vitamín B6 0,6 mg Betakarotén 754 ug
Vitamín C 8 mg Luteín 480 ug

Rímsky kmín – účinky na zdravie

Aby malo jedno korenie toľkou účinných látok je skutočne obdivuhodné… Aké účinky má rímska rasca na naše zdravie???

  • Silne podporuje trávenie, upravuje pH žalúdka
  • Odstraňuje nechutenstvo, zvyšuje chuť do jedla
  • Odstraňuje plynatosť, hnačku a vracanie
  • Upravuje stolicu, odstraňuje hnačku aj zápchu

Použitie rímskej rasce

Rímsky kmín sa používa predovšetkým do: zaváranín, na prípravu rôznych druhov mäsa (aj ryby), polievok, omáčok, zemiakových jedál.

Rímsky kmín kupujte výhradne celý a tesne pred varením ho na čerstvo rozomeľte a keď chcete zvýšiť jeho arómu, tak ho pred mletím opečte na sucho na panvici a až potom ho rozomeľte najlepšie v mažiari.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme