Reklama

Vanilka – vanilkový struk (lusk) a vanilkový extrakt

vanilkovy struk, vanilka esencia

Omamná vôňa vanilky, kto by ju nepoznal! Vanilkové rožky, vanilkový puding, vanilkový krém alebo vanilková zmrzlina nie sú jediné využitia tejto voňavej koreniny… Vanilka (extrakt) nie je len úžasná príchuť, ale má aj cenné látky, ktoré podporujú okrem chuťových buniek aj Vaše zdravie. Vanilku si môžete pridať napríklad aj do kávy alebo čaju, zlepší chuť…

O vanilke

Vanilka pravá (lat. Vanila Planifoliia) – čeľaď vstavačovitá

Vanilka je typická svojou chuťou vďaka látke vanilín (extrakt), ktorá vzniká pri fermentácii vanilkového struku. Vanilka je plodom rastliny vanilky pravej, ktorá rastie prevažne na Madagaskare. Táto popínavá rastlina má plody vanilkové struky (lusky), z ktorých sa neskôr vyrába vanilková esencia (aróma), vanilkový cukor alebo sa predávajú aj samotné vanilkové struky (lusky). Vanilka pravá je tropická, teplomilná rastlina, ktorá je z rodu orchideí. Má krásny žltý alebo biely kvet, ktorý môže byť okrasou izby. Dajte si však pozor, kvet vanilky uvidíte, až keď vanilka narastie do minimálne trojmetrovej dĺžky. Ak sa ju rozhodnete pestovať, tak jej doprajte oporu, aby sa mala kde popínať, keďže je popínavá rastlina a myslite na priestor, či ju budete mať kam dať, vanilka totiž môže dorásť aj do 20 metrovej dĺžky. To ale bude vanilky!

Čo obsahuje vanilka – účinné látky vo vanilke

Vanilka má liečivé látky, ktoré dokážu zlepšiť zdravie…

Obsahuje: Vodu, bielkoviny, sacharidy, tuk, sodík, vápnik, draslík, fosfor, horčík, železo, meď, mangán, vitamín B, omega 3, omega 6 kyseliny a vanilín.

Nutričná hodnota – vanilka struk (100g)

KJ– 1 171,8  Kcal– 279  Bielkoviny– 0,15 g  Sacharidy– 11,7 g

Tuk – 0,09 g   Alkohol – 33 g  Voda –  54 g

Vanilka korenie obsahuje – 100 g

Sodík   9,8 mg Meď 0,14 mg
Vápnik   13 mg Mangán 0,24 mg
Draslík 152 mg Zinok 0,11 mg
Fosfor 6,75 mg Vitamín B2 0,17 mg
Horčík 11,9 mg Vitamín B3 0,6 mg
Železo 0,16 mg Omega 3 kyseliny 1,25 mg
Omega 6 kyseliny 3,7 mg

vanilkove lusky a vanilkovy kvet

Vanilka – účinky zdravie

Vanilkový struk (lusk) má silné pozitívne účinky na organizmus, aj keď sa konzumuje v koncentrovanej forme…

  • Podporuje imunitný systém
  • Antiseptické účinky
  • Urýchľuje funkciu srdcového svalu
  • Dodáva energiu
  • Zlepšuje sústredenosť
  • Spriechodňuje cievy
  • Odstránenie pocitu studených končatín
  • Zlepšuje kvalitu spánku
  • Prírodné antidepresívum

Použitie vanilky

Vanilka sa využíva hlavne ako esencia pri varení a pečení sladkých pokrmov (krémy, zmrzlina, torty, koláče, zákusky) no možno neviete, že vanilku môžete použiť aj na prípravu mäsa. Ak ste v strese, tak si pripravte ľubovoľný čaj a pridajte doň trochu vanilky, buď esencie (extrakt) alebo vanilkového cukru. Klasický vanilkový cukor, ktorý kúpite v obchode nemusí byť z pravej vanilky, ale môže byť len synteticky vyrobenou príchuťou vanilky.

Kliknite pre zväčšenie

Info vanilka

Výroba vanilkového cukru

Ak sa Vám chce zaexperimentovať, tak si zakúpte celý vanilkový struk (lusk). Vnútro nožíkom vyrežte a vanilkové jadro uschovajte na neskoršie použitie do uzatvárateľnej nádoby, aby Vám aróma a chuť nezmizla. Prázdny struk (lusk), ktorý Vám ostane dajte do uzatvárateľnej nádoby s trstinovým cukrom. Po týždni budete mať originál, zdravší vanilkový cukor, ktorý bude rozvoniavať po celom byte.

Recept na vanilkový extrakt

Tento vanilkový extrakt môžete použiť ako prírodnú vanilkovú príchuť do krémov, koláčov, zavárania, koktailov, smoothies nápojov a všade tam, kde chcete vanilkovú arómu na prírodnej báze.

Potrebujete: 250 ml biely alkohol (biely rum alebo vodka), 5 vanilkových strukov (luskov), uzatvárateľnú sklenenú fľaštičku (vysokú, aby sa tam zmestili celé vanilkové struky).

vanilkove lusky a vanilkovy extrakt

Do vysokej uzatvárateľnej fľašky nalejte alkohol. Dve vanilky rozrežte po celej dĺžke a vyberte vanilkovú dužinu, dajte ju do alkoholu a pridajte tam aj prázdne struky. Dva struky iba prerežte pozdĺžne a vložte do alkoholu. Jeden posledný celý struk pridajte do alkoholu a fľašku dobre a pevne uzatvorte. Takto pripravený vanilkový extrakt dajte do chladničky a nechajte to tam pokojne tri alebo štyri mesiace, ale pozor každý deň to poriadne v rukách pretrepte, aby sa vône dôkladne s alkoholom premiešali. Po troch až štyroch mesiacoch môžete používať túto arómu do varenia a pečenia.

Vanilkový extrakt a vanilková aróma

Vanilkový extrakt je „silnejší“, pretože je lúhom z vanilkových luskov a ich častí. Vanilka sa lúhuje v alkohole.

Vanilková aróma je najčastejšie iba syntetická vôňa, umelo vyrobená z aromatických látok a oleja.

Po vanilke určite nezabudnite aj na jej liečivú “sestru” škoricu.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz ku mne do FB skupiny a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Super tipy, inšpirácie, výsledky... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme