Reklama
Reklama

Brokolica je “zelená ruža” medzi zeleninou a čím je výnimočná?

Práve tejto zelenine by ste určite nemali povedať nie, pretože obsahuje príliš veľa cenných látok, aby ste nad ňou len tak ohrnuli nos… Brokolica Vám môže pomôcť vylepšiť váš celkový stav, pri pravidelnej konzumácii. Zapojte túto zeleninu do jedálnička, viete si z nej urobiť aj smoothies nápoje, pečenú, varenú, grilovanú, rôzne omáčky…

O brokolici

Brokolica (lat. Brasica Oleracea)  – čeľaď kapustovitá

Brokolica je hlúbová zelenina, ktorá má ružicovú „hlávku“. Táto zelenina má pôvod na Apeninskej „čižme“ (Taliansko a okolie) odkiaľ sa dostala do celého sveta. Brokolica dorastá do dĺžky okolo 15 centimetrov. Brokolica má rada stály prísun vody a je aj mrazu odolná. Túto zeleninu by ste mali konzumovať aspoň jeden krát do týždňa v rôznych chutných podobách. Dá sa použiť do zeleninových šalátov, polievok, omáčok, nátierok, zapekaná s inou zeleninou, ako príloha alebo ako zeleninka preliata chutnými syrovými omáčkami. Toto chutné, zdravé a ľahké jedlo je vhodným doplnkom pri chudnutí a aj pri zdravom životnom štýle.

sójový syr - tofu z brokolicou, šampiónmi a sezamovými semienkami

Čo obsahuje brokolica?

Brokolica je podobne ako ostatná zelenina plná pozitívnych látok a preto ju určite konzumujte…

Bielkoviny, sacharidy, vlákninu, vodu, minimum tuku, železo, zinok, vápnik, selén, sodík, horčík, fosfor, draslík, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, vitamíny A, B, C, E, K, betakarotén, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú.

Vplyvy brokolice

Brokolica má dobrý vplyvy hlavne na trávenie a potom aj na tieto “časti” tela…

  • Podporuje prečistenie tela
  • Eliminuje nadbytočné tuky
  • Podporuje metabolizmus
  • Zlepšuje trávenie a vyprázdňovanie
  • Zlepšuje pokožku
  • Podporuje tvorbu svalovej hmoty
  • Upokojuje nervový systém

Nutričná hodnota – brokolica (100g)

KJ – 138,6 Kcal – 33  Bielkoviny – 2,9 g  Sacharidy – 5,5 g

Vláknina – 3,4 g  Tuk – 0,2 g Voda – 88 g

Brokolica obsahuje minerály – 100 g

Železo 0,9 mg Zinok 0,6 mg
Vápnik 50 mg Selén 3 ug
Horčík 20,5 mg Sodík 30 mg
Fosfor 69,5 mg Omega 3 kyseliny 23 mg
Draslík 320 mg Omega 6 kyseliny 19,5 mg

Brokolica obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín A 611 IU Kyselina listová 66 ug
Vitamín B3 0,7 mg Kyselina pantoténová 0,8 mg
Vitamín C 92 mg Vitamín K 100 ug
Vitamín E 1,1 mg Betakarotén 370 ug

Vplyvy na chudnutie

Vplyvy brokolice na zdravie sú rozmanité, ale brokolica je aj vhodným doplnok stravy, pri zdravej redukcii hmotnosti. Brokolica urýchľuje metabolizmus a podporuje aj celkový zdravotný stav. Určite si ju nepripravujte zabalenú v anglickej slaninke, ale voľte radšej kombináciu s inými zeleninami, rizotá, syrmi alebo ako prílohu ku chudému mäsu. Pri chudnutí konzumujte brokolicu pokojne 3 – 4 krát v rôznych podobách. Pri udržaní hmotnosti alebo len tak pri zdravom životnom štýle konzumujte brokolicu 1 krát do týždňa.

brokolica

Konzumácia brokolice

Brokolicu si kupujte alebo pripravujte na konzumáciu len ak je tmavo zelená. V opačnom prípade ak sú jej farby svetlé, je nedozretá, a pomer živín ešte nebude taký ako u zrelej brokolice. Ďalší pozor dávajte pri tepelnej úprave. Dlhým varením z nej vyvaríte všetky dôležité látky. Najlepšie je brokolicu variť len nad parou, alebo na miernom ohni približne 3 minútky.

Brokolica v jedle

Brokolicu môžete použiť do: zeleninových šalátov, polievok, omáčok, nátierok, zapekanú s inou zeleninou, ako prílohu alebo ako zeleninku preliatu s chutnými syrovými omáčkami

Kliknite pre zväčšenie

obrazok brokolica

Ďalšia málo používaná zelenina, ktorá si to zaslúži je karfiol. Kliknite sem a dozviete sa všetko potrebné…

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme