Reklama
Reklama

Kokosový olej – má “zázračné” účinky, aké, pozitíva, negatíva…

kokosove kusky s kokosovym sirupom

Je kokosový olej naozaj taký dobrý a mal by byť súčasťou zdravej stravy ako sa prezentuje? Alebo len z Vás vytiahne peniaze a účinky nedosiahnu  očakávania? Odpoveď na túto otázku sa zdá byť veľmi jednoduchá. Stačí ak si prečítate pár príspevkov o kokosovom oleji a nadobudnete pocit, že je to super potravina, výborná pre zdravie a podporujúca chudnutie. Ale ak poznáte tvrdenie, že každá minca má dve strany, tak na kokosový olej sa určite bude hodiť. Veď čítajte ďalej a názor si urobíte samy….

Kokosový olej v skratke

Kokosový olej je rastlinný tuk – výťažok z dužiny kokosového orecha (plodu kokosovej palmy). Za normálnych okolností je tento olej /tuk v našich podmienkach tuhý. Bod topenia má okolo 25 stupňov, takže po vložení do ústa sa začína topiť a vytvára príjemný chladivý pocit v ústach. Netreba však zabúdať na to, že je to tuk a preto je extrémne kalorický.

Kokosový olej sa dlhodobo využíva na vonkajšie použitie – na pokožku, nechty, vlasy, masáž,… či už pre svoje účinky, ale i pre svoju príjemnú vôňu. O jeho pozitívách pri vonkajšom použití netreba polemizovať.

ekzelup krem na pokozke

Čoraz populárnejší je však aj na vnútorné použitie – využíva sa na varenie alebo len tak pre udržanie vitality tela, resp. pre zdravie… A tu nastáva kameň úrazu. Názory na jeho účinky sa rôznia. Problém je v tom, že niektorí ho ospevujú ako superpotravinu, ktorá “zachráni” Vaše zdravie a iní ho zas považujú za relatívne obyčajný tuk, ktorý je dokonca škodlivejší ako napríklad živočíšny tuk. Tak kde je pravda? Odpoveď nie je jednoduchá, ale skúsim Vám pomôcť vo vytvorení si svojho vlastného názoru.

“Nie som síce biochemik, ani nevlastním laboratóriá na výskum kokosového oleja, ale keďže som si prečítal množstvo článkov a príspevkov o kokosovom oleji, resp. o jeho pozitívnych i negatívnych účinkoch, dovolíl som si pre Vás urobiť súhrn mojich poznatkov”  Adam – autor článku

Čo obsahuje kokosový olej?

Kokosový olej je čistý tuk, ale jeho hlavná výhoda je, že to je rastlinný tuk, ktorý obsahuje síce väčšinu nasýtených mastných kyselín – tukov (považujú sa za nezdravé – vysvetlenie nižšie) a len menej “zdravých tukov”

Najviac pozornosti by som venoval kyseline laurovej, ktorá je vo vysokej miere v kokosovom oleji zastúpená Táto kyselina je príčinou mnohých pozitív a účinkov, ktoré kokosový olej v sebe ukrýva. Napr. materské mlieko obsahuje túto zložku a preto sú detičky kŕmené materským mliekom odolnejšie voči vírusom alebo iným ochoreniam, ako deti kŕmené inou formou výživy.  Ďalej kyselina laurová pôsobí v organizme ako silný „bojovník“ proti baktériám, vírusom alebo plesniam.

Kokosové orechy na lodi

Premena kokosu na kokosový olej v peknej fľaši je cesta dlhá, plná driny a chudoby

Kokosový olej obsahuje:

99% tuku, vitamíny E, K, vápnik, fosfor, kyselina linoleová, kyselina olejová a omega 6 mastné kyseliny.

Nutričná hodnota – kokosový olej (100g)

KJ– 3 738  Kcal– 890  Tuk – 100 g

Kokosový olej obsahuje – 100 g

Vitamín E 0,2 mg Cholín 0,55 mg
Vitamín K 0,9 ug Omega 6 kyseliny 1780 mg
Kyselina linoleová 1 600 mg Kyselina olejová 6 400 mg

Porovnajte si – podiel jednotlivých tukov v olejoch

Keďže sa vedú diskusie o tom, či kokosový olej je zdravý tuk, v tabuľke si pozrite aké druhy tukov a ich množstvo obsahujú jednotlivé oleje. Pod tabuľkou je aj popis účinkov tukov. Názor na kokosový olej si však urobte sami, keďže názory sa rôznia. Najviac protichodných názorov sa týka nasýtených tukov (1.) , ktorých kokosový olej obsahuje až 87%.

Podiel kyselín
(tukov) v %
nasýtené mono-
nenasýtené
poly-
nenasýtené
repkový olej 8 64 28
kukuričný olej 13 24 59
Olivový olej 7 78 15
Slnečnicový olej 11 20 69
sójový olej 15 24 58
Arašidový olej 17 46 32
ryžový olej 25 38 37
Kokosový olej 86 13 1

Nasýtené mastné kyseliny (v kokosovom oleji sú zastúpené až na 86%) – Pri izbovej sú teplote pevné. Nachádzajú sa napr. v mäse, masle, palmovom a kokosovom oleji….. Ich nadmerné množstvo zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy a srdečno-cievnych ochorení (dlhodobo známe – staršie štúdie). Aj keď musím podotknúť, že  novšie výskumy (z posledných rokov) tento negatívny vplyv nepotvrdzujú a naopak tvrdia, že sú pre zdravie prospešné.

Mono-nenasýtené mastné kyseliny (v kokosovom oleji sú zastúpené na 13%) – sú to mastné kyseliny s jednou dvojitou väzbou. Pri izbovej teplote sú tekuté, najvýznamnejším zdrojom je olivový olej. Štúdie ukázali, že strava s vyšším obsahom mononenasýtených mastných kyselín znižuje celkový cholesterol, zvyšuje HDL cholesterol a znižuje výskyt srdcovo-cievnych ochorení.

Polynenasýtené mastné kyseliny (2.) v kokosovom oleji sú zastúpené na 1% – sú mastné kyseliny s viacerými dvojitými väzbami. Sú nevyhnutné pre náš rast a vývoj. Pri izbovej teplote sú tekuté. Patria medzi ne omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v rybách (napr. losos, tuniak, sardinka, makrela) a morských plodoch a v lisovaných olejoch (napr. sójový). Omega-6 mastné kyseliny nájdeme v oleji saflórovom (z požltu farbiarskeho), sójových bôboch, orechoch a margarínoch, ktoré obsahujú dostatok nenasýtených tukov. Telo si polynenasýtené mastné kyseliny nedokáže vytvoriť samo, preto ich musíme dodávať potravou. Znižujú hladinu cholesterolu a chránia telo pred vznikom niektorých ochorení, hlavne srdečno-cievnych.

nezrelý kokosový orech na strome

Tak kde je pravda? Citácie a názory na kokosový olej a nasýtené tuky:

“Závěrem lze shrnout, že složení mastných kyselin kokosového tuku je z hlediska výživy velmi nevhodné a tento tuk neobsahuje významnější množství žádné další výživově cenné složky. Z toho důvodu by měl být jen zcela okrajovou součástí jídelníčku používanou případně pouze pro zpestření.  www.profitinstitut.cz

“I při započítání velmi zdraví škodlivých – trans-nenasycených kyselin, vychází složení kyselin mléčného tuku stále příznivěji ve srovnání s kokosovým tukem.”… “Pro někoho může být překvapující, že dokonce i vepřové sádlo je svým složením příznivější než kokosový tuk.  www.blog.kaloricketabulky.cz – Mudr. Márie Skalská

“Najnovší výskum naznačuje, že niektoré nasýtené tuky majú v tele významnú úlohu. Neprotirečí to však odporúčaniu. aby sme znížili spotrebu nasýtených tukov.”  www.eufic.org

“Počúvate aj Vy klamstvá o škodlivosti nasýtených tukov? Bojíte sa vajec, mäsa, plnotučného mlieka, masla, kokosového oleja, palmového oleja či avokáda a namiesto toho konzumujete rastlinné oleje? Povedal Vám, Váš lekár, že sa tým rútite priamo do hrobu?” www.martinchudy.blog.sme.sk

Už ste múdrejší? 🙂

Kokosový olej – účinky na zdravie

Poďme sa teda z bližšia pozrieť na účinky kokosového oleja. Rozdelil som ich na pozitívne, možné negatívne a na účínky, resp. vplyvy kokosového oleja na chudnutie.

Poznámka: “Boj” jednotlivých štúdií o pozitívach a negatívach kokosového oleja je neuprosný – priam polarizujúci. Ja sa prikláňam k tým novším – pozitívnejším pre kokosový olej (aj keď to nemám podložené výskumom – jednoducho je to môj názor).

kokosový olej vo fľaši




Je až neuveriteľné, koľko pozitívnych účinkov na organizmus má tento tuk... Kokosový olej je skutočným pomocníkom zdravia ale aj krásy, aj keď to netreba s ním preháňať.

Prečo zrazu taká chvála na kokosový olej, keď doteraz som písal o ňom skôr neutrálne? Jednoducho preto, že negatívny vplyv nasýtených mastných kyselín na náš organizmus je podľa mňa v súčasnosti takmer  vyvrátený (pokiaľ ich príjmame v primeranom množstve). Aj keď možné negatíva používania kokosového oleja stále ostávajú (viď “možné negatíva”), pozitívne účinky jednoducho existujú.

  • Podporuje imunitný systém (3.)
  • Pomáha na kožné choroby
  • Zabezpečuje dobré hojenie rán – obnovuje kožu (4.)
  • Spomaľuje prejavy starnutia (vrásky)
  • Upokojuje a vyživuje pokožku (5.)
  • Podporuje trávenie
  • Podporuje pravidelnú stolicu
  • Dodáva energiu postupne
  • Eliminuje vlčie hlady
  • Prečisťuje celý organizmus
  • Antibakteriálne účinky (6.)
  • Antiseptické účinky


Extrémna kalorická hodnota. Kokosový olej má viac tuku ako čokoláda. Skoro až 900 kalórií na 100g. Keďže doporučená denná dávka je 20-30 gramov, v praxi to znamená, že denne zjete o cca 230 kalórii viac. To v preklade znamená 1/2 hodiny aktívneho tréningu. Pridáte si aj ten? Takže, aby ste nakoniec z neho nepribrali a zdraviu viac neuškodili.

Tehotenstvo a dojčenie: (7.) Kokosový olej je nebezpečný pre tehotné a dojčiace ženy, ak je použitý vo väčších množstvách, oproti normálnej dávke vyskytujúcej sa v bežnej strave. I keď nie je doteraz dokázaný a potvrdený negatívny vplyv kokosového oleja vo väčších množstvách, je lepšie držať sa bežnej dávky, ak ste tehotná alebo dojčíte.

kokosový olej - obsah zlých tukov

Takéto upozornenie na negatívny vplyv kokosového oleja som našiel v NSP na nástenke pri kardiológii

Vysoká hladina cholesterolu: Existuje obava, že kokosový olej môže zvýšiť celkový cholesterol a “zlý” LDL cholesterol. (aj keď môj názor je iný). Ale sú tu aj protichodné dôkazy, ktoré ukazujú, že kokosový olej by v skutočnosti mohol zvyšovať hladinu “dobrého” cholesterolu a majú len málo spoločné resp. žiadny vplyv na úroveň “zlého” cholesterolu.

Hoci vzácne ale predsa, kokosový olej môže spôsobiť alergickú reakciu a závažné anafylaxia. Jedná sa o náhlu celotelovú alergickú reakciu, ktorá môže byť potenciálne život ohrozujúca. Pacientom, ktorí trpia alergiou napr. na lieskové orechy, môže vzniknúť podobná alergická reakcia aj na kokosové orechy. Tento druh vedľajšieho účinku napáda iba tých, ktorí sú precitlivení na orechy a semienka, celkovo je to vzácny jav.

Ďalším vedľajším účinkom je, že kokosový olej môže potenciálne spôsobiť to, čo Dr Bruce Fife, Ph.D., popísal ako “die-off” efekt. Keď je kokosový olej používaný na liečbu plesňových infekcií, môže dôjsť k fenoménu “die-off”. Spôsobené je to vtedy, keď anti-hubové zlúčeniny  kokosového oleja “zabijú” veľkého množstvo hubových organizmov, ktoré pri tomto procese uvoľňujú toxíny do krvného obehu. Tieto toxíny môžu spôsobiť príznaky podobné chrípke, ktoré zmiznú po niekoľkých dňoch. Zdroj: www.webmd.com



Kokosový olej je vhodný pri zdravom chudnutí. Najmä pre svoje zdravotné účinky. Musím však pripomenúť, že obsahuje až 900 kcal v 100 gramoch. To naopak na chudnutie pozitívny vplyv mať nebude. Pretože ak pridáte do svojho stravovania doporučenú dennú dávku kokosového oleja (20-30 g), tak to znamená cca 230 kalórií denne navyše. Takže ak sa pozeráte na kokosový olej ako na produkt podporujúci chudnutie, tak to tak nie je.

Záver – kokosový olej na chudnutie

Občasnou konzumáciou kokosového oleja pri dodržiavaní zásad kvalitnej a ľahkej stravy a primeraného pohybu, sa Vám podarí schudnúť. Ale nezabúdajte, nebude to vďaka kokosovému oleju!!!



Kokosový olej – aká je cena

Cena Vás môže odradiť, môžete rátať s tým, že priemerná cena za 300 ml kokosového oleja je 4-7 eur a za 500 ml je priemerná cena 7-15 eur. Samozrejme, že cena kokosového oleja je závislá od výrobcu (druhu výrobku) a samozrejme aj od predajcu. Pokiaľ ste si už kokosový olej obľúbili a osvedčil sa Vám, siahnite radšej po väčšom balení. Cena je v takom prípade určite výhodnejšia.

Použitie kokosového oleja v praxi

kokosove mlieko

Varenie a konzumácia – kokosový olej sa dá použiť rovnako ako repkový či slnečnicový olej. Je podstatne zdravší tuk a do 200 stupňov sa neprepaľuje, takže nie je karcinogénny. Olej viete použiť na tepelnú úpravu a aj na studenú prípravu jedál, šalátov a podobne. Pokojne si kokosový olej môžete natrieť na tmavé pečivo na miesto bravčovej masti 🙂 . Kokosový olej je pri izbovej teplote stála tuhá hmota (ako masť). V teple sa už rozpúšťa ako klasický olej, preto ho udržujte na tmavom mieste a pri izbovej alebo chladnejšej teplote. Kokosový olej Vám vydrží dlho, takže si môžete pokojne kúpiť aj väčšie balenie.

Na miesto masla – nechutí Vám klasické maslo alebo máte intoleranciu laktózy? Kokosový olej je jeho zdravšou rastlinnou náhradou. Veselo si na raňajky natrite tmavé pečivo práve kokosovým olejom, ktorý chutí a ešte je aj zdravý. Nezabudnite si k tomu dať aj čerstvú zeleninu.

Zubná pasta – pri veľmi citlivých zuboch viete kokosový olej použiť na miesto klasickej zubnej pasty. Zubné pasty obsahujú totiž dráždivé chemické látky, ktoré často krát spôsobujú bolenie zubov, ďasien alebo ich citlivosť. Na zubnú kefku naneste kokosový olej, ako pastu a ňou si umyte zuby. Kokosový olej má aj bieliaci účinok a upokojuje zubnú sklovinu.

Kliknite pre zväčšenie

Info kokosový olej

Kozmetika s kokosovým olejom – aby mal kokosový olej skutočne pozitívny vplyv, tak treba dbať na jeho kvalitu. Určite si nekúpte kokosový olej „ za pár korún“, pretože jeho čistota a kvalita asi nebudú v poriadku… Uprednostňujte kokosový olej z ekologického poľnohospodárstva, teda v bio kvalite. Kokosový olej lieči kožné ochorenia, podporuje hojenie pokožky, obnovuje kožné tkanivo, proti suchým a zničeným vlasom, hydratuje a vyživuje kožu, nechty, vlasy, pery, dekolt…

Pri chrípke alebo prechladnutí – ak máte teplotu, kašeľ a bolí Vás hrdlo, tak Vašou prírodnou záchranou je kokosový olej. Pridajte si do čaju, jedla alebo si ho dajte len tak na lyžičke. Uvoľňuje bolesť a má aj antiseptický účinok, takže lieči chorobu spôsobenú zápalom, baktériami alebo vírusmi.

Kokosový olej – zhodnotenie

Ja som za! Pokiaľ si ho občas pridáte do svojho jedálničku, či už ako náhradu masla, prípadne ho použijete pri varení, tak podľa mňa nič nepokazíte. Práve naopak! Nezabúdajte však na to, že kokosový olej nie je superpotravina, ktorá Vás vylieči zo všetkých neduhov a navyše za Vás schudne!

“Je super, koľko pozitívnych účinkov na organizmus má kokosový olej! Nezabúdajte však, že aj dobrého veľa škodí!!!”

A Vás presvedčili účinky kokosového oleja a novšie “pozitívne” štúdie? Nie je síce najlacnejší, ale jeho všestranné použitie snáď tú cenu vynahradí. Vyskúšajte ho, veď vlastná skúsenosť je najlepšia.

Share Button

3 Responses to Kokosový olej – má “zázračné” účinky, aké, pozitíva, negatíva…

  1. alegre píše:

    Super článok. Tak rozpitvaný kokosový olej sa mi páči. Používam ho hlavne ako kozmetiku, občas do jedla, hlavne ázijského, tam určite patrí. Nevyprážam na ňom.
    Používam aj tekvicový olej, je úplne že super do tekvicovej polievky. Mńam:)

  2. Marek píše:

    Vdaka za clanok. O pozitivnych ucinkoch sa dozviete v publikaciach od Bruce Fifeho, hlavne na artritidu, zuby, zapaly atd. Ja by som sa toho tak nebal. Ludia co maju dostatok pohybu a maju rychlejsi metabolizmus nie je nebezpecim.

  3. Danka píše:

    Vyjadrite svoj názor, prípadne napíšte vašu otázku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *



Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme