Reklama
Reklama

Melón červený je skvelý a to nielen pre chuťové poháriky…

melon cerveny

Chudnete, alebo sa len chcete “potešiť” nejakým zdravým ovocím s nízkym obsahom kalórií, tak tento červený melón je ideálnou voľbou! Osviežte sa červenou dyňou, toto zelenino-ovocie je úžasné… Kúpte si červený melón, je plný vody a látok, ktoré sú prínosné pre Vaše zdravie a aj chuťové poháriky… Pripravte si niektorý z týchto osviežujúcich receptov z červeného melóna a určite neoľutujete. Aké má červený melón vplyvy na zdravie, chudnutie, čo obsahuje a…

O červenom melóne

Červená dyňa (lat. Citrullus Lanatus) – čeľaď tekvicovitá

Červený melón alebo červená dyňa je v skutočnosti plodová zelenina, vedeli ste to? Často sa však červený melón radí medzi ovocie. Táto zelenina/ovocie obsahuje maximum vody cca 90% a preto je ľahko stráviteľný a zároveň dodáva energiu pre metabolizmus a trávenie priebežne. Počas letného obdobia je ľahko dostupný a preto by ste ho mali konzumovať, pokojne aj každý deň, počas jeho dostupnosti. Obsahuje veľké množstvo potrebných živín, pre celkovú pohodu tela. To všetko Vás čaká vďaka červenému melónu.

kusky melona

Čo obsahuje červený melón?

Vysoký obsah vody, nízky obsah kalórii a tým pádom aj cukru, vitamíny a minerály sú predurčené pre pozitívny vplyv na Vaše telo. Pozrite sa, aké všetky látky obsahuje červený melón. 

Až 90% vody, vitamíny B a C, sacharidy, bielkoviny, vlákninu, vápnik, sodík, horčík, železo, antioxidanty, kyseliny, flavonoidy, triesloviny.

Nutričná hodnota – červený melón (100g)

KJ Kcal Bielkoviny Sacharidy Tuky Vláknina Vápnik GI
110 25 1,1g 5g 0,2g 1g 20mg 60

červený melón položený na melóneOstatné hodnoty

Draslík    Horčík       Sodík      Železo       Fosfor       Vit. C    Vit.B6

310mg     27mg         3,1mg      0,7mg      30mg      24mg       0,1mg

Ktoré z týchto 3 receptov na melónové smoothies vyskúšate??? Kliknite sem, sú tu 3 úžasné a zdravé recepty!

Vplyvy červeného melónu

Táto zelenina/ovocie má úžasné účinky na Vaše telo. Pozitívny vplyv červeného melónu pocítite už po prvej konzumácii. Pravidelnou konzumáciou červeného melóna (aspoň počas jeho sezóny) si zlepšíte celkové zdravie…

zena drzi v rukach melon

  • Prirodzene podporuje imunitný systém
  • Vysoký obsah vody reguluje vodu v tele
  • Odvodňuje nadbytočnú vodu z tela a je vhodný pri obličkových kameňoch
  • Vláknina podporuje správne vyprázdňovanie
  • Podporuje trávenie, metabolizmus
  • Vápnik podporuje výživu kostí
  • Melón odkysľuje telo (znižuje pH)
  • Eliminuje stres, nervozitu

červený melón vodový porcovaný na polovicu ako trojuholník i kocky v miske

Vplyv červeného melónu na chudnutie

Červený melón má iba 25 Kcal na 100 g, čo ho predurčuje na to, aby ste ho počas chudnutia konzumovali.

Melón podporuje chudnutie, to je pravda, ale je to stále len “doplnok” ku chudnutiu. Vďaka melónu si hydratujete svoje telo, zároveň odstránite nadbytočnú vodu a Vaše trávenie a močové cesty budú pracovať spoľahlivejšie. Strava musí byť po každej stránke kvalitná a len z ovocia a zeleniny sa vyžiť nedá. Preto majte stravu bohatú na všetky potrebné živiny a melón jedzte buď na desiatu alebo olovrant. Napomôže Vám schudnúť a zároveň dodá lesk Vašim nechtom a vlasom. Nezabudnite však, že keď zjete  kilový melón, tak tých kalórii bude oveľa viac… Na jedno jedlo skonzumujte tak 100 – 250 g červeného melóna.

Ako si správne vybrať červený melón?

Nie je melón, ako melón… Zobrať hneď prvý, ktorý Vám “skočí” pod ruku, nemusí byť dobrou voľbou. Pozrite sa na tipy, vďaka ktorým si vyberiete ten najlepší melón!

melony a tekvice

Tvar melónu

Pri voľbe červeného melóna sa pozerajte aj na tvar melóna. Tvar by mal byť guľatý, alebo vajcovitejšieho tvaru, ale bez viditeľných priehlbín, poškodení alebo iných deformácií. Tvar melóna a povrch musí byť hladký.

Farba melónu

Melóny vyberajte vždy čo najtmavšej farby. Čím je melón tmavší, tým je dozretejší. Bledých stop na jednej strane sa nebojte, to je miesto, na ktorom ležal a rástol melón. Táto časť by mala byť krémovej farby a až do oranžova. Čím je aj toto miesto tmavšie, tým je melón dozretejší.

“Chlapec” alebo “dievča”?

Pohlavia existujú dokonca aj pri melónoch. “Dievča”, alebo inak samičie melóny, sú okrúhle a sú sladšie. “Chlapec” teda samčí melón je vajcovitejšieho tvaru a obsahuje viac vody.

Veľkosť melónu

Ak si myslíte, že čím je melón väčší, tým bude lepší nemusí byť vždy pravda… Vyberajte si stredné melóny a prihliadajte aj na ostatné kritériá.

melon cerveny

Kde sa darí červenému melónu?

Červená dyňa je jednoročná rastlina, ktorej sa darí v teplejších podmienkach. Červený melón pochádza z Afriky a odtiaľ sa dostal až ku nám. Európa a Ázia sú ideálne kontinenty pre jej dobrý vývoj. Červená dyňa potrebuje dostatok slnka, tepla, pôdu bohatú na živiny, ale ľahšiu.  Červený melón však potrebuje aj pravidelnú zálievku, na ktorú nesmiete zabudnúť.

Recepty z červeného melónu

Melón je už sám o sebe osviežujúcim ovocím, ktoré “spestrí” každý horúci deň. Urobte si niektorý z týchto 3 receptov, všetky chutia výborne a sú zdravé. Vďaka melónu môžete navyše aj schudnúť… 

červený melón melónové smoothies v pohári so slamkou

Recept na melónovo-jahodový koktail

Príprava je jednoduchá a výsledok stojí určite za to! Tento koktail sa hodí na grilovačku, posedenie s priateľmi alebo len tak… 

Potrebujete: 200 g melóna (červeného), 100 g čerstvých jahôd, pár lístkov čerstvej mäty a kocky ľadu.

Umyté jahody a melón vložte do mixéra, pridajte mätu a všetko spolu rozmixujte. Na koniec vložte do koktailu kocky ľadu a dobrú chuť.

Recept na ľahký melónový šalát

Osviežujúci šalátik, kto by si ho nedal??? Tento šalát si viete prispôsobiť, podľa svojej chuti rôznymi druhmi ovocia.
melon, ovocny salat

Potrebujete: ¼ melóna aj s kôrou, 100 g čerstvých malín, 1 menší banán, 50 g mandarínky a 5 lístkov mäty.

Oddelíte kôru od melóna a dužinu nakrájajte na kocky, vložte do misky. K nakrájanému melónu pridáte umyté maliny, mandarínky a na krúžky nakrájaný banán. Na koniec primiešajte aj lístky mäty všetko jemne premiešajte a časť vložte opäť do kôry melóna. Toto štýlové a ľahké jedlo môžete podávať aj hosťom ako sladkú a zároveň zdravú maškrtu.

Recept na melónové smoothies

Ľahké, lahodné a osviežujúce je práve toto smoothies. Ak máte melón a neviete čo s ním, tak si urobte tento zdravý nápoj. Je vhodný aj počas chudnutia či detoxikačnej kúry. 

melonovy napoj v poharoch s platkami melonu

Potrebujete: 2 plátky červeného melóna, voda, limetková šťava, lístky mäty piepornej, kocky ľadu.
Očistený melón dajte do mixéra, pridajte vodu, limetkovú šťavu a celý nápoj rozmixujte. Potom pridajte kocky ľadu a umyté lístky mäty piepornej. Môžete piť, je to hotové.

Kliknite pre zväčšenie

Info Melón

Žltý melón nie je tiež žiadne “béčko”, čo obsahuje, aké má účinky na zdravie a aké účinky má tento žltý melón na chudnutie???

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme