Reklama
Reklama

Prečo by ste neskúsili knäckebrot???

knackebrot

Chcete sa zdravšie stravovať alebo ste začali chudnúť a neviete čo môžete jesť na miesto pečiva??? Ak patríte aj Vy do tej kategórie, že bez pečiva si život neviete ani predstaviť, tak je tu práve pre Vás jedna z alternatív pečiva… Knäckebrot má viac vlákniny ako biely chlieb a práve tá Vám môže…

O knäckebrote

Knäckebrot je ražný suchý chlebík, ktorý môže byť považovaný za zdravšiu náhradu klasického bieleho pečiva. Najväčšia výhoda knäckebrotu je tá, že má vyšší podiel vlákniny a tak sa vstrebáva postupne, podporuje trávenie a môže byť vhodným variantom aj pri chudnutí, ale pozor (viď nižšie)…

Knäckebrot sa vyrába z celozrnných (najčastejšie) výrobkov, ktoré sa potom krátko upečú, vysušia a potom sú ako dlhotrvanlivá potravina. Knäckebrot vydrží dlho, obsahuje vyšší podiel vlákniny a môžete si ho dať kedykoľvek (ak nechudnete).

Čo obsahuje knäckebrot – účinné látky

Sacharidy, bielkoviny, vláknina, tuk, vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, zinok, meď, selén, mangán, sodík, omega 3, omega 6 kyseliny, vitamíny skupiny B, E, K, cholín, luteín, kyselina listová a kyselina pantoténová.

Nutričná hodnota knäckebrot (100g)

KJ– 1 512  Kcal– 360 Bielkoviny– 8,3 g Tuk – 1 g

Sacharidy– 76 g  Vláknina– 14,3 g

Knäckebrot obsahuje minerály – 100 g

Železo 2,65 mg Zinok 2,6 mg
Vápnik 36 mg Meď 0,45 mg
Horčík 83 mg Selén 39 ug
Fosfor 277 mg Mangán 1,9 mg
Draslík 314 mg Sodík 253 mg
Omega 3 kyseliny 76 mg Omega 6 kyseliny 488 mg

Knäckebrot obsahuje vitamíny – 100 g

Vitamín B1 0,35 Vitamín K 7 ug
Vitamín B2 0,12 mg Luteín 210 ug
Vitamín B3 2 mg Kyselina listová 52 ug
Vitamín B6 0,33 mg Cholín 22 mg
Vitamín E 0,95 mg Kyselina pantoténová 0,65 mg

Knäckebrot účinky na zdravie

  • Podporuje trávenie, pravidelnú stolicu, zasýti, prečisťuje hrubé črevo
  • Postupne sa uvoľňuje do krvi v podobe energie
  • Podporuje zdravú pokožku, tvorbu kostného tkaniva, vlasov a nechtov
  • Podporuje tvorbu červených krviniek
  • Prevencia vzniku Osteoporózy a Anémie
  • Môžu znížiť vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak
  • Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení

knackebrot s jablkom a paradajkouKnäckebrot pri chudnutí

Knäckebrot je zdravšou náhradou pečiva, ktorá sa môže použiť aj počas chudnutia, ale pozor. Nemôžete knäckebrot konzumovať viac krát za deň. Počas chudnutia konzumujte knäckebrot iba na raňajky, 3 krát do týždňa po maximálne 2 kúsky. Na knäckebrot na raňajky si pridajte šunku, syr, alebo varené vajíčko a nezabudnite na čerstvú zeleninu.

Recept domáci knäckebrot – ako na to

Potrebujete: 150 g celozrnnej polohrubej múky, 1 deci studenej vody, 1 PL ľanové semienka, 1 ČL morskej soli, 30 g masla.

Ak máte pekárničku, tak je to jednoduché, všetky suroviny hoďte do mašiny a zapnite iba hnietenie (miesenie). Ak pekárničku nemáte bude treba dobre miesiť a miešať. Ako prvé nasypte do misy múku, potom soľ, semienka, roztopené maslo a na koniec studenú vodu. Všetko dôkladne premiešajte na tuhé ale vláčne cesto a nechajte ho prikryté oddychovať pod utierkou 20 minút. Na dosku alebo na pracovnú plochu si natiahnite papier na pečenie, aby sa Vám s cestom ľahšie pracovalo. Toto cesto potom rozvaľkajte na plochu o hrúbke cca 0,5 cm. Potom si zoberte príborový nožík alebo krájač na cesto a pokrájajte toto cesto na tvary kocky alebo obdĺžniky, aké chcete knäckebroty mať. Takto pokrájané knäckebroty vložte do vyhriatej rúry na 190 – 200 stupňov a pečte ich 18 – 22 minút. Každá rúra pečie inak. Vo všeobecnosti po 20 minútach pečenia už musia byť :). Hotové knäckebroty nechajte preschnúť a potom ich môžete uschovať.

Kliknite pre zväčšenie

Info obrazok knackebrot

Ak sa Vám nezapáčili knäckebroty, tak skúste aspoň celozrnné pečivo

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme