Reklama
Reklama

Poznáte drieň obyčajný??? Čo obsahuje a aké sú jeho účinky…

drien obycajny

Čo je drieň obyčajný, čo obsahuje a ako mi môže pomôcť??? Tento liečivý ker je podobný šípkam a vôbec nezaostáva za jeho pozitívnymi účinkami. Vďaka tomuto keru budete mať naštartované trávenie, imunitu a dokonca aj odvodnenie Vášho tela. Zlepšite svoj zdravotný stav vďaka týmto liečivým „bobuľkám“…

O drieni obyčajnom

Drieň obyčajný (lat. Cornus Mas) – čeľaď drieňovitá

Drieň obyčajný alebo inak nazývaná drienka je vyšší ker, ktorý dorastá do výšky od 2,5 do 6 metrov výšky. Tento ker je teplomilnejší a pochádza z Ázie. Má rád teplejšie podnebie, suchšie miesta a u nás sa vyskytuje na juhu krajiny. Z drieňa obyčajného sa najčastejšie zbiera a používajú jeho plody (červené/žlté), listy a dokonca aj kôra drieňa. Skoro celá rastlina má pozitívne účinky na telo. Drieň kvitne žltým kvetom, niekedy od marca až apríla a plody dozrievajú až na konci letných prázdnin (od augusta). Zo semien plodov sa zvykne vyrábať (pražiť) aj niečo ako káva, jej náhrada.

A mužské pokolenie dobre vie, že z drieňa alebo drienky sa zvykne vyrábať aj alkohol drienkovica. Plody drieňa sú niečo podobné ako šípky, kyslejšia chuť, používajú sa dozreté buď na priamu konzumáciu alebo sa z nich robia zaváraniny, pečú sa alebo inak spracovávajú tepelne, aby viac zmäkli. Drieň obyčajný je liečivý ker, z ktorého viete zužitkovať viacero jeho častí.

Čo obsahuje drieň – účinné látky

Účinné látky v drieni obyčajnom robia tieto plody liečivé a zdraviu prospešné. Vyvážený pomer minerálov a vitamínov je záruka zdravia.

Sacharidy, vlákninu, bielkoviny, vitamíny C, B, minerálne látky, triesloviny, éterické oleje, živicu.

Drieň obyčajný účinky na zdravie

Drieň obyčajný má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus a preto by ste ho aspoň výnimočne mohli konzumovať.

  • Podporuje imunitný systém, chráni bunky pred voľnými radikálmi
  • Antiseptické účinky, prečisťuje organizmus od škodlivín
  • Podporuje trávenie, pravidelnú stolicu, prečisťuje tráviaci trakt
  • Odstraňuje hnačky, plynatosť a bolesti brucha
  • Močopudné účinky, odvodňuje, prečisťuje močové cesty, obličky a pečeň
  • Upokojuje nervový systém, odstraňuje migrény

Drieň obyčajný a chudnutie

Drieň obyčajný je tak isto ako väčšina ovocia či zeleniny vhodný pri chudnutí. So svojimi pozitívnymi účinkami na trávenie, odvodnenie a detoxikáciu organizmu ho pokojne môžete konzumovať pri chudnutí, buď ako čerstvé dozreté ovocie pridaním do nejakého mliečneho produktu, alebo iného jedla, alebo si drieň môžete upiecť v rúre a potom konzumovať. Vhodné je počas chudnutia piť drieňový čaj, ak sa vyskytne nejaký zdravotný problém (viď nižšie).

Kliknite pre zväčšenie

Info drien

Použitie drienu obyčajného

Recept drieňový čaj

Tento čaj je vhodný pri hnačke, plynatosti alebo bolestiach brucha. Pije sa 1 – 2 krát za deň, ráno a večer pred jedlom po 2 – 2,5 deci.

Potrebujete: 2 PL sušených a pomletých plodov drieňa, 2,5 deci vody, 1 ČL medu

Pomleté plody drieňa vložte do hrnčeka a zalejte vriacou vodou, nechajte ich lúhovať 12 – 17 minút. Potom čaj sceďte a do teplého čaju pridajte 1 ČL medu. Bez medu bude čaj horko kyslí.

Ak ste nezohnali drieň obyčajný, tak si určite zaobstarajte šípky.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme