Reklama
Reklama

Kalísia voňavá je „extra“ rastlinou, skúste tinktúru a krém.

zelene listy kalisie

Kalísia voňavá je úžasnou bylinou, ktorá sa väčšinou pestuje ako izbová, okrasná rastlina, ale jej vplyvy na zdravie sú neskutočné. Kalísia voňavá stojí za spoznanie. Aké látky obsahuje, aké má vplyvy na zdravie, ako používať kalísiu a ako si vyrobiť domácu tinktúru a krém?

O kalísii voňavej

Kalísia voňavá (lat. Callisia fragrans) – čeľaď podenkovité

Kalísia voňavá je tropická (teplomilná) rastlina, ktorá je sukulentná. Pre svoj život potrebuje teplo a vlhkosť, priame slnko jej však nevyhovuje. Má zelené dlhšie listy, ktoré rastú v dvoch radoch. Kvitne bielymi až ružovými kvetmi, ktoré sú pravidelné. Kalísia voňavá pochádza zo Strednej Ameriky (z Mexika).

Callisia fragrans na bielom pozadi

Čo obsahuje kalísia voňavá?

Práve vďaka týmto látkam je kalísia taká super. Máloktorá rastlina obsahuje takéto množstvo látok…

Flavonoidy, triesloviny, polysacharidy, fytosteroly, glykozidy, vitamíny B, C, kyseliny, minerálne látky (železo, chróm, selén, vápnik, meď…).

Vplyvy kalísie voňavej

Kalísia voňavá má tieto širokospektrálne a skvelé vplyvy na zdravie zvonka ale aj zvnútra.

kalisia zlepsuje zdravie

  • Podpora imunitného systému
  • Prirodzene prečisťuje organizmu
  • Zlepšuje a normalizuje funkciu žľazy
  • Eliminuje zápaly dýchacích ciest
  • Podporuje trávenie a metabolizmus
  • Zvyšuje vylučovanie žalúdočných kyselín
  • Prečisťuje a podporuje funkciu obličiek a močového mechúra
  • Zlepšuje hojenie a regeneráciu pokožky (poranenia a choroby)

Použitie kalísie voňavej v praxi

Kalísia voňavá sa pre dobré zdravie používa zvonka, ale aj zvnútra, pozrite sa ako nato…

Callisia fragrans

Recept na tinktúru z kalísie voňavej

Domácu tinktúru z kalísie voňavej užívajte 40 – 60 minút pred jedlom a to po 1 KL, túto tinktúru však nezapíjajte vodou. Tinktúru z kalísie užívajte 10 dní, potom majte týždeň pauzu a takto kúru opakujte aspoň 6 mesiacov.

Potrebujete: 0,5 litra bieleho alkoholu (vodka), 10 kolienok stonky (časť stonky, najhrubšia, bez bočných výrastkov), uzatvárateľná sklenená fľaša.

Kolienka mierne roztlačte a naložte s alkoholom do uzatvárateľnej sklenenej nádoby. Dobre ju uzatvorte a raz za deň pretrepte. Tinktúru z kalísie lúhujte 2 týždne. Potom výluh sceďte a udržujte na tmavom mieste.

tinktura kalisia

Recept na krém z kalísie

Tento krém môžete použiť pri kožných poraneniach (rezné rany, odreniny, preležaniny, popáleniny…) alebo kožných ochoreniach. Natierajte si ju 1 – 3 krát denne na poranené miesto, vždy na čistú a suchú pokožku.

Potrebujete: tinktúru z kalísie a bezparfumovaný krém.

Tento krém si urobte, podľa toho, koľko krému potrebujete. 15 kvapiek tinktúry na 100 ml krému, dobre to premiešajte a uzatvorte do vhodnej nádobky.

Kliknite pre zväčšenie

info kalisia bylina

Kliknite sem a dozviete sa niečo viac o ďalšej výbornej bylinke a to o harmančeku (rumančeku)… Akými účinkami vyniká na zdravie, kde rastie, aké časti sa zbierajú, ako sa pripravuje čaj na vonkajšie a vnútorné použitie???

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme