Reklama
Reklama

Rumanček kamilkový, harmanček, kamilkový čaj…

harmancek, rumancek kamilka

Rumanček kamilkový, harmanček a kamilka sú tá istá liečivá bylina. Ich účinky na Vaše telo Vás dostanú, pripravte si liečivý kamilkový čaj a môžete čakať pozitívnu zmenu… Dosah aký má táto liečivá rastlina na telo je skvostný. Rumanček (harmanček) majte doma v prípade núdze (viď nižšie účinky). Vylieči a zlepší mnohé problémy, na ktoré by ste v minulosti museli brať lieky. Pohoda a zdravie idú aj cez prírodu… Nechajte sa inšpirovať harmančekom (kamilkou), uvarte si liečivý čaj a budete sa diviť…

O harmančeku

Rumanček kamilkový (lat. Matricaria Recutitta) – čeľaď astrovitá

Rumanček kamilkový (oficiálny názov), ďalej harmanček alebo rumanček sú jedna liečivá bylina, ktorá rastie do výšky do 45 centimetrov. Kvety rastú v súboroch, majú krásne biele lupienky a v strede má žltý úbor (stred). Cenné látky robia z rumančeka to pravé liečivé.

Čo obsahuje harmanček – účinné látky

Účinné látky v harmančeku sú zárukou zdravia, sily a aj krásy (viď nižšie). Silice, flavonoidy, kyseliny a vitamín A Vás zbavia nedohou…

Vitamín A, betakarotén, kyselina listová, cholín, draslík, vápnik, železo, horčík, sodík, fluorid, silice, flavonoidy.

Nutričná hodnota – kamilkový čaj (100ml)

KJ– 8,4  Kcal– 2

Kamilkový čaj obsahuje – 100 ml

Vitamín A 22 IU Vápnik 3 mg
Kyselina listová 3 ug Železo 0,25 mg
Betakarotén 15 ug Horčík 1,3 mg
Cholín 0,6 mg Fluorid 16 ug
Draslík 11 mg Sodík 2 mg

Rumanček účinky na zdravie

Obsiahle účinky zvonka a aj zvnútra na celý organizmus má máloktorá rastlina. Nazbierajte alebo si kúpte harmanček a majte ho doma.

  • Silná podpora obranyschopnosti, účinné antiseptické a antibiotické účinky
  • Odstraňuje zápaly zvonka aj zvnútra, eliminuje bolesti
  • Podporuje a prečisťuje trávenie, vylučovanie žlče, čistí tráviaci trakt
  • Upravuje stolicu, odstraňuje zápaly z trávenia a plynatosť
  • Podporuje hojenie poranení, dezinfikuje rany, eliminuje tvorbu jaziev, urýchľuje hojenie
  • Upokojuje nervový systém, zlepšuje kvalitu spánku, odstraňuje stres, nepokoj
  • Odstraňuje migrény, bolesti svalov, kĺbov, menštruačné bolesti, upravuje menštruáciu

Kde rastie harmanček a aké časti sa zbierajú                 

Rumanček nie je ťažké nájsť, rastie na lúke, poli, v záhradách, pri lese, na čistinkách a na rôznych zelených plochách. Nie je náročný na pestovateľské podmienky, no vyhovujú mu hlinitejšie pôdy s dostatkom živín a rastie prevažne na nížinách a miernych podhoriach. Harmanček kvitne od začiatku mája do septembra. Na liečebné účely sa zbiera rozkvitnutý kvet, ktorý sa potom suší a využíva vo forme liečivého čaju alebo obkladu.

Použitie kamilky (harmančeka) v praxi

Príprava a použitie harmančeka (kamilky) je veľmi jednoduchá a má skutočne obsiahli a úžasný vplyv na Váš organizmus. Ak máte akýkoľvek problém z nižšie uvedených, uvarte si kamilkový čaj a úľava príde čoskoro. Kamilkový čaj viete použiť zvonka a aj zvnútra.

Recept liečivý kamilkový čaj vnútorné užívanie

Tento liečivý čaj je možné použiť počas nádchy, chrípky, bolestí hlavy, nespavosti, ťažkom trávení, hnačke, silnej menštruácii, keď ste v strese alebo len tak preventívne potešiť svoje telo.

Potrebujete: 1 ČL sušeného rumančeka (kamilky), 2 deci vody, sitko na čaj

Sušený rumanček (kamilku) zalejte 2 deci vriacej vody a nechajte lúhovať 12 – 15 minút. Potom odstráňte rastlinu (sceďte) a teplý čaj pite 1 – 3 krát denne (po 2 deci).

kamilkovy caj

Recept kamilkový čaj vonkajšie použitie

Tento odvar si môžete prikladať na rany, popáleniny, miesta postihnuté rôznymi kožnými ochoreniami, na zlepšenie kvality a lesku vlasov, odstránenie lupín alebo len tak na vyčistenie pleti a dodanie jej lesku.

Potrebujete: 3 PL sušeného harmančeka (kamilky), 3 deci vody

Tento odvar je pomerne silnejší, obsahuje viac účinných látok a preto je vhodný na vonkajšie použitie s vyššou účinnosťou. Dodržte pomer harmančeka a vody. Sušený harmanček (rumanček) zalejte vriacou vodou a zakrytý nechajte lúhovať 18 minút. Potom čaj sceďte alebo vyberte sitko a tento teplý čaj môžete aplikovať na čisté rany, môžete si ním oplachovať vlasy, natierať na tvár, dekolt, ruky a každé miesto, ktoré potrebujete „vylepšiť“. Po aplikácii rumančeka nechajte pôsobiť nemusíte premývať.

Kliknite pre zväčšenie

Info rumancek, harmancek, kamilka

Extra liečivý pomocník Vášmu zdraviu a aj kráse je tiež aj Aloe vera.

Share Button


Čo ty na to? Pridaj sa teraz k nám do novej online fit výzvy a vytvor si správne návyky, ktoré ti pomôžu byť FIT a vyzerať lepšie. Cvičenie naživo, úprava jedálnička, skupinová motivácia a mnoho ďalších benefitov... "PRIDAJ SA TU"

facebook skupina Spolu to dáme